کلیسای جامع سنت باسیل

1402/09/18


xx بازدید

مکان: کلیسای جامع سنت باسیل

شاخصه: کلیسایی باستانی در روسیه

 

کلیسای جامع سنت باسیل مسکو، یکی از زیباترین و مجلل‌ترین کلیساهای دنیاست. این کلیسا که با داشتن رنگ‌بندی خارق‌العاده خودش در جهان معروف است. هرساله پذیرای بازدید افراد بسیار زیادی از جای جای دنیا می‌باشد. این کلیسا که در ضلع جنوبی میدان سرخ روسیه قرار دارد، توانسته به محیط بسیار جذاب این میدان جلوه خاصی دهد و افرادی که به این میدان برای بازدید سفر می‌کنند، می‌توانند از دور این ساختمان بزرگ که به دستور ایوان وحشتناک ساخته‌شده را به‌راحتی مشاهده کنید. اگر دوست دارید تا سفر خاطره‌انگیزی را تجربه کنید و با خانواده خود از یک تعطیلات عالی و بسیار مفرح لذت ببرید، کافیست با استفاده از تورهای جهانگردی شرکت آفتاب کلوترهسپار این کشور زیبا شوید.

ویژگی‌های بسیار خاص و خارق­العاده کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

کلیسای جامع سنت باسیل با داشتن بیش از 455 عمر توانسته بسیاری از رویدادهای تاریخی کشور روسیه را مشاهده کند. البته می‌توان گفت که این کلیسا در سالهای مختلف بارها و بارها دچار مشکلات بسیار زیادی شده است و با حمله ناپلئون به این کشور دچار صدماتی شد. اگر از اطراف کلیسا دیدن کنید می‌توانید مناره‌های بسیار جذابی را مشاهده کنید که هرکدام دارای رنگ و اشکال مختلفی می‌باشد و بدون هیچ‌گونه نظم خاصی طراحی‌شده‌اند و می‌توان گفت که یکتایی این مناره خود به تنهایی باعث زیبایی ظاهر آن شده است و می‌توان از دوردست کلیسای جامع سنت باسیل مسکو را مشاهده کرد.

برای ورود به این کلیسای بزرگ باید از پله‌های ورودی باغ آن بگذرید و در اطراف آن می‌توانید یک تندیس برنزی از دو فرد را مشاهده کنید که یک شمشیر بر دست دارند. این تندیس برای دو شخصیت بزرگ بهنام‌های دیمیتری پوچرسکی و کوزما مینین طراحی‌شده است و نشان‌دهنده اهمیت این دو فرد در جنگ مقابل لهستانی‌ها دارد، که با اتحاد توانستند سالها در مقابل لهستانی به مبارزه بپردازند.

یکی از ویژگی‌های بسیار جذاب کلیسای جامع سنت باسیل مسکو ثبت آن به عنوان یکی از باارزش‌ترین بناهای روسیه می‌باشد، حتی میدان سرخ نیز به این عنوان دست پیدا کرده و نشان می دهد که بسیاری از بناهای موجود در این میدان بزرگ بسیار با اهمیت و از نظر تاریخی بسیار با ارزش هستند.

تغییر کاربری کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

کلیسای جامع سنت باسیل در سال 1929 دیگر یک کلیسا نبود و فقط افراد می‌توانستند در روزهای خاص و مراسم بسیار خاصی از این کلیسا به عنوان یک عبادتگاه استفاده کنند و بعد از آن این کلیسا به یک موزه تغییر کاربری داده و در اختیار دید عموم قرار گرفته است، تا افراد مختلف بتوانند از جای جای این معماری شکوهمند لذت برده و با تاریخ روسیه بیشتر آشنا شوند. نماهای داخلی این کلیسای بزرگ پر از رنگ و زیبایی می‌باشد و کاشی های بسیار ریز و ظریف نشان‌دهنده این موضوع می‌باشد. این کلیسا نسبت به کلیساهای دیگر طراحی‌شده بسیار کوچکتر است و می‌توانید به‌راحتی اطراف آن را مشاهده کنید.

داستان های بسیار زیادی در پشت کلیسای جامع سنت باسیل مسکو وجود دارد که معروفترین آنها مرگ دو معمار سازنده این اثر بدست ایوان وحشتناک می‌باشد که باید گفت این موضوع فقط یک افسانه بوده و در سال­های بسیار دورتر می‌توان شاهد معماری های دیگر این فرد در این کشور پهناور بود. حتی می‌توان گفت نمونه ای کوچک از این کلیسای بسیار بزرگ و جذاب و نسخه کوچکتر آن در مغولستان نیز وجود دارد که شباهت های بسیار زیادی به این کلیسای باشکوه دارد.