میدان سرخ

1402/12/10


xx بازدید

مکان: میدان سرخ

شاخصه: میدان اصلی شهر روسیه

 

میدان سرخ روسیه، یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ابنیه‌ی این کشورِ کهن و پهناور است. این میدان بزرگ و باستانی که تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری روسیه را در خود دارد از مکان‌های منحصربه‌فردی‌ست که در سفر به روسیه نباید آن را از دست داد.

اگر قصد سفر به روسیه و بازدید از تاریخ کهن روسیه و پیشینه‌ی کمونیست در جهان را دارید همسفر با کلوت راهی روسیه شوید.

 

میدان سرخ روسیه قلب تپنده‌ی تاریخ روسیه

 

میدان سرخ روسیه را می‌توان به پلازاهای اسپانیایی تشبیه کرد. تعداد زیادی موزه و آثار باستانی در حوالی این میدان وجود دارد که تراکم آن‌ها سبب حضور گردشگران در این نقطه از مسکو می‌شود. میدان سرخ به‌نوعی محل تجمع مردم در شهر مسکو محسوب می‌شود. نمای میدان و سنگ‌فرش‌های زیبا و معماری دیدنی این میدان شکوه و عظمت روسیه را به رخ می‌کشد.

شکل میدان سرخ روسیه، مستطیل شکل و کف آن ‌پوشیده از سنگ و بسیار دیدنی است. اطراف این میدان می‌توانید نماهای زیبایی از جنس مرمر را مشاهده کنید. در فرهنگ لغات باستانی کشور روسیه، سرخ به معنای زیبا است و اینجا می‌توان دلیل نام‌گذاری این میدان را متوجه شد. این میدان از دیرباز شاهد بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتفاقات سیاسی و اجتماعی در کشور روسیه است.

 

جاذبه‌های گردشگری میدان سرخ روسیه

 

زمان ساخت میدان سرخ، قرار بود این میدان یک فروشگاه بسیار بزرگ باشد و افراد مختلف بتوانند از آن به‌عنوان مکانی برای خریدوفروش استفاده کنند. دلیل این تصمیم، نزدیکی این میدان به منطقه‌ی تجاری کیتای گورود بود. این میدان که بیش از 100 سال قدمت دارد، تاکنون تغییر زیادی نداشته و به‌خوبی حال و هوای گذشته‌ی خود را حفظ کرده است.

برجسته‌ترین جاذبه‌ی گردشگری میدان سرخ، دروازه‌ی این میدان است که در سال 1680 توسط اِستالین تخریب شد. امروز بعد از گذشت سالیان دراز، هنوز نمایی ابتدایی از این دروازه در این میدان وجود دارد و با عبور از کنار ماکت این دروازه می‌توانید وارد کلیسای روشن ایوریان ویرجین شوید و از زیبایی‌های این کلیسای قدیمی لذت ببرید.

تنوع جاذبه‌های گردشگری میدان سرخ روسیه بسیار بالاست و می‌توان گفت حتی دیدن خودِ میدان سرخ در ساعات و روزهای مختلف سال متفاوت است. یکی از موزه‌های باستانی و قدیمی شهر مسکو به‌نام لنین نیز در این میدان قرار دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند در این موزه‌ی قدیمی، پیکر مومیاییِ لنین را مشاهده کنند. لنین در سن 53 سالگی فوت کرده است و بعد از صد سال پیکر او در این موزه برای نمایش قرار داده شده است.

هم‌چنین کلیسای شکوهمند «سن باسیل» نیز در این میدان و در قسمت جنوبی آن قرار دارد. این کلیسای بسیار بزرگ، شاهکاری خارق‌العاده و تلفیقی از رنگ و هنر است که طراحی چشم‌نواز آن می‌تواند ساعت‌ها شما را میخکوب کند. این کلیسا که دستور ساخت آن توسط «ایوان ترسناک» صادر شد با هدف تسخیر قلعه‌ی تاتاری بنا شد. دو معمار برجسته با نام‌های «بارما» و «پستنیک» شروع به ساخت این اثر حیرت‌آور کردند که در سال 1561 طراحی و به اتمام رسید. 

بناهای دیگری هم‌چون قصر باشکوه کرملین، کلیسای ریسمان، توپ جنگی تزار، ناقوس تزار، ساختمان سابق مجلس سنا از بناهای دیگری هستند که در میدان سرخ روسیه قرار دارند و هر گردشگری می‌تواند تاریخ کهن روسیه را در لابه‌لای تک‌تک آجرهای این ابنیه مشاهده کند.