جواهردشت

1402/09/18


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: ییلاق جواهردشت

شاخصه: منطقه‌ای ییلاقی برفراز ابرها در گیلان

جواهردشت یا به تعبیر گیلکی آن جئوَردشت از زیباترین روستاهای ییلاقی استان گیلان است. قله‌ی سماموس یعنی بلندترین قله‌ی استان گیلان با ارتفاع 3678 متر از سطح دریا در جنوب ییلاق جواهردشت واقع شده است. موقعیت جغرافیایی جواهردشت و آب‌وهوای آن در فصل زمستان موجب شده که به علت بارش سنگین برف در زمستان خالی از سکنه بماند.

این روستای زیبا و شگفت‌انگیز با مساحتی حدود 100 هکتار در دل ابرها پنهان شده و بعد از گذشتن از یک جاده‌ی پرپیچ و خم و  دیدنی به این روستا می‌رسید. این منطقه‌ی ییلاقی در فصول گرم سال میزبان ساکنان شهرهای رودسر و حوالی آن هستند که برای فرار از گرما به این منطقه کوچ می‌کنند.

چرا جواهردشت؟

به‌گفته‌ی قدیمی‌ترهای جواهردشت، فردی به‌نام جواهر در این روستا زندگی می‌کرده که مردم برای او ارزش و احترام بسیاری قائل بودند و همین موضوع باعث نام‌گذاری روستا به جواهردشت شد. عده‌ی دیگری معتقدند که چون زمین‌ها و مراتع این ییلاق تبدیل به سبزه‌زار شدند و مرغوبیت زمین و مراتع و چشمه‌زارها برای کشاورزی مفید بوده به این منطقه جواهردشت گفته می‌شده است.

در مورد عمر این ییلاق و سابقه‌ی سکونت در آن هم روایت‌های مختلفی وجود دارد. اما باتوجه به شواهد موجود عمر جواهردشت نباید بیشتر از 300 سال باشد و آن چیزی که مردم را به جواهردشت کشانده هوای پاک و سالم و کیفیت و مرغوبیت زمین‌های آن‌جاست.

روستایی مرتفع با مناظری کم‌نظیر و چشم‌نواز که در بیشتر روزهای سال، سرد و بارانی است؛ زمین‌هایی سرسبز و سبزه‌زارانی انبوه که هرلحظه صدای زنگوله‌های گوسفندانی که برای چرا می‌روند حیات طبیعت را به‌رخ می‌کشند. زمین‌های کشاورزی و باغ‌هایی که محصور شده‌اند همه و همه بخشی از زیبایی‌های بکر این نقطه از سرزمین ایران هستند که منبعی از آرامش بی‌انتها و دل‌انگیز حیات‌وحش به‌شمار می‌روند.

اگر روزی تصمیم به سفر به ییلاق و گشت‌وگذار در جواهردشت گرفتید حتماً از وسایل و لوازم مناسب برای سفر غافل نشوید. در این سفر باید از کفش مناسب راه‌رفتن در مناطق کوهستانی استفاده کنید. از طرفی باید حتماً چند دست لباس گرم همراهتان داشته باشید چون آب‌وهوای منطقه در بیشتر مواقع سرد و بارانی است.

بیشتر اقامتگاه‌های ییلاقی برای گرم‌کردن از بخاری نفتی استفاده می‌کنند. بهتر است این نکته را بدانید که بخاری نفتی در طول شب خاموش می‌شود و باید با هم اتاقی‌های خود به‌صورت شیفتی برای روشن ماندن بخاری تقسیم وظیفه کنید. همچنین فراموش نکنید که حتماً گوشه‌ای از پنجره را باز بگذارید تا در طول شب، دود ناشی از سوختن هیزم، خطرساز نشود.

 

همسفر با کلوت حضور در یک ییلاق دل‌انگیز را در تور جواهردشت تجربه می‌کنیم.