مقبره هوشی مین

1402/09/13


xx بازدید

مکان: مقبره هوشی مین

شاخصه: آرامگاه یک شخصیت سیاسی

 

مقبره‌ی هوشی مین در هانوی با نمایی زیبا، با­شکوه و جذاب یکی از دیدنی‌ترین نقاط هانوی، پایتخت ویتنام است. باغ زیبا و رنگارنگ اطراف مقبره‌ی هوشی مین با گل‌های خوش‌بو و درختچه­های با­طراوت گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به‌سوی خود جذب می‌کند.  

برای دیدار از جاذبه‌ی مقبره هوشی مین در هانوی، در سفری جذاب راهی ویتنام، کشوری پرشور در جنوب شرقی آسیا می­شویم. پایتخت ویتنام هانوی به شهر 18 دریاچه معروف است. هوشی مین نام رهبر فقید جمهوری دموکراتیک ویتنام است که آرامگاه او بنایی باشکوه و باصلابت در شهر هانوی به‌شمار می‌رود.

گذری بر مقبره هوشی مین هانوی

از دور که نگاه می­کنید، ابهت و جذابیت این بنا، شما را به خود جلب می­کند. کمی که نزدیک‌تر می­روید، متوجه ستون‌هایی اطراف آرامگاه خواهید شد. در نمای بیرونی مقبره از سنگ‌های با ارزش آذرین گرانیت استفاده شده است. جلوه‌ی خاکستری سنگ گرانیت، به  تقدس مقبره‌ی هوشی مین هانوی می­افزاید. اما در نمای داخلی، همه چیز نشان از زیبایی انعکاس کریستال‌های صیقل خورده و براق گرانیت به رنگ‌های قرمز، سفید و خاکستری دارد.

مقبره‌ی بزرگ و عظیم هوشی­مین در مرکز میدان زیبا و روح­بخش بادین به‌نوعی الهام‌گرفته از آرامگاه لنین در مسکو است؛ البته سبک معماری ویتنام در آن مشهود است. در مقبره‌ی هوشی مین هانوی، برای گرامی‌داشت رهبر انقلابی مردم ویتنام، جسد مومیایی شده‌ی او داخل محفظه­ای از جنس شفاف شیشه­، قرار گرفته است.

 توجه داشته باشید که در بازدید از مقبره‌ی هوشی‌مین هانوی، هرگز لباس نامناسبی بر تن نداشته باشید. یادتان باشد که از همراه داشتن هرگونه خوراکی و نوشیدنی، اجتناب کنید. حتی بهتر است سیگار هم نکشید و دست­های خود را به‌هیچ‌وجه در جیب‌هایتان نکنید. برای احترام به عقاید ویتنامی­ها، از گرفتن و ثبت عکس از مقبره‌ی هوشی‌مین خودداری کنید.

پیشینه‌ی ساخت مقبره‌ی هوشی مین هانوی

هوشی ­مین رئیس حزب کمونیست ویتنام، در سن 79 سالگی در سال 1969 از دنیا رفت. برای بزرگداشت این رهبر آزادی­خواه، بنای یادبودی به ارتفاع 6/21 متر و عرضی معادل 41 متر در سال 1973 ساخته شد. البته پس از پایان کار سقف شیب‌دار سازه، مقبره‌ی هوشی مین هانوی به‌طور رسمی در سال 1975 جهت بازدید افتتاح شد.

شما در این بنا، شاهد یک سالن وسیع کنفرانس در ناحیه‌ی پایینی مقبره هستید. البته سازه‌ی مکعبی شکل مقبره‌ی هوشی‌مین هانوی در بخشی قرار گرفته که از مرمر ساخته شده است. میدان بادین مکان ارزشمندی است که در سال 1945 بیانیه‌ی استقلال در آن خوانده شد و حکومت به‌عنوان جمهوری دمکراتیک ویتنام شناخته شد.

جاذبه­‌های پیرامون مقبره‌ی هوشی‌ مین هانوی

باغ زیبایی که مقبره‌ی هوشی مین هانوی را در بر­گرفته است از 250 نوع گل و گیاه مختلف تشکیل می‌شود که از سرتاسر ویتنام جمع­آوری شده­اند. باغ به همراه مجسمه‌های دیدنی آن می‌تواند روح و جان شما را جلا دهد. همچنین شما می‌توانید در نزدیکی مقبره‌ی هوشی‌مین هانوی به تماشای کاخ ریاست­ جمهوری هوشی­مین بروید که به دست فرانسویان ساخته شده است.

از طرف دیگر می‌توانید روبه‌روی مقبره در یک محوطه­ 2400 قطعه مربع سبز رنگ را تماشا کنید که به زیبایی بنا کمک می­کنند. فراموش نکنید که موزه‌ی هوشی­مین پر از نامه­ها و عکس‌های قدیمی‌ست که باید از آن دیدن کرد. در آخر هم در نزدیکی مقبره‌، تماشای معبد تک ­ستون سنگی که به شکل نیلوفر تازه شکفته‌ است را از دست ندهید. گل نیلوفر، در آیین بودایی نماد پاکیزگی است.

در تور ویتنام همسفر با کلوت با لذتی وصف نشدنی به تماشای دیدنی­های هانوی ویتنام می‌رویم تا خاطرات دلچسب سفر به ویتنام را ماندگار کنیم.