کلیسای نوتردام هوشیمین

1402/09/18


xx بازدید

مکان: کلیسای نوتردام هوشیمین

شاخصه: کلیسای کاتولیک در ویتنام

 

کلیسای نوتردام هوشیمین با نمایی به‌جامانده از معماری فرانسوی دوران استعمار ویتنام، شکوه و عظمت بنا را به نمایش می­­گذارد.

امروزه این بنای زیبا با آجر­های قرمز رنگ، یک مکان مقدس برای مسیحیان کاتولیک ویتنام به‌شمار می‌آید. ویتنام در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و جذابیت‌های تاریخی و طبیعی آن گردشگران زیادی را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند.

تاریخچه کلیسای نوتردام هوشیمین

کلیسای نوتردام هوشیمین که به کلیسای جامع بانوی معصوم ما نیز شهرت دارد، اثری زیباست که یادآور دوران استعمار فرانسویان است. باید بدانید که معماران فرانسوی در دوران استعمار ویتنام، بنای کلیسای نوتردام هوشیمین را در سال‌های 1863 تا 1880 به پایان بردند. تمام مصالح ساخت بنای کلیسای نوتردام هوشیمین از فرانسه به ویتنام انتقال یافت. حتی آجرهای قرمز رنگ این سازه نیز که در زمان خود تااندازه‌ای ویژه و خاص محسوب می‌شد از مارسی فرانسه به هوشیمین آورده شد.

نام قدیمی شهر هوشیمین، سایگون بود. به همین دلیل در سال 1959 بنای محکم و استوار کلیسای نوتردام هوشیمین از طرف واتیکان رسماً به‌عنوان کلیسای اصلی سایگون نامیده شد. سرانجام کلیسای نوتردام هوشیمین که از نظر نمای ظاهری و دکوراسیون داخلی به نوبه‌ی خود یک اثر هنری ارزشمند است، در سال 1962 به نام کلیسای جامع نوتردام سایگون شناخته شد. این تغییر نام بنا به دستور ژان پاپ بیست و سوم، انجام پذیرفت. مکانی مقدس و عبادتگاهی جهت نیایش مسیحیان کاتولیک ویتنام.

معماری بی‌­نظیر کلیسای نوتردام هوشیمین

دو برج بلند و رفیع کلیسای نوتردام هوشیمین که در ارتفاع 58 متری از زمین قرار دارد، شاید اولین چیزی باشد که در دیدار از کلیسا خودش را نمایان می‌کند. دو ناقوس بزرگ برج‌های کلیسای نوتردام هوشیمین، دربرگیرنده‌ی شش زنگ برنزی است. با توجه به قامت برج‌ها، حتی از فاصله‌ی دور نیز می­توان، آن‌ها را تماشا کرد. معماری بنای کلیسای نوتردام هوشیمین شما را به یاد سبک نئورومانسک می­اندازد. قوس­هایی مدور، دیوارهایی ضخیم و پرعظمت، طاق­هایی که خود جانشینی برای ستون‌ها هستند؛ برج‌های بلند و دالان­های مزین رومانسک مدرن که در تمام نواحی کلیسا دیده می‌شوند. زمانی که وارد کلیسا می‌شوید داخل کلیسا چشمان شما جذب سقف بلند و گنبدی شکل این بنای حیرت‌انگیز می‌شود. گچ‌بری‌های زیبا و دلنشین اطراف ستون‌ها خودنمایی می‌کنند.

تمام عناصر زیبایی در معماری بنا روح و جان شما را جلا می‌دهد. حس سکوت در هارمونی هیجان­انگیز پنجره‌های رنگارنگ بر شکوه و شوکت کلیسای نوتردام هوشیمین می­افزاید. این همه زیبایی و هنر ناخودآگاه شما را واردار به تحسین سازندگان بنا می‌کند.

مجسمه‌ی حضرت مریم در کلیسای نوتردام هوشیمین

با تمام این حرف‌ها هنوز سخن از زیبایی‌های کلیسا تمام نشده‌است. در ورودی کلیسا، شما شاهد مجسمه‌ی باشکوه حضرت مریم مقدس هستید. تندیسی با ارتفاع چهارمتر که در سال 1959 بیرون کلیسا ساخته شد. در سال 2005 میلادی با ادعای برخی از گردشگران، قداست این مکان بیش از قبل شد. روایتی که براساس آن ادعا می‌شد که اشک از چشمان مجسمه سرازیر می‌شود. البته این موضوع با انکار کلیسای کاتولیک مواجه شد.

در تور ویتنام همسفر با کلوت، راهی سفری جذاب و دلنشین به مقصد هوشیمین در ویتنام می‌شویم.