جنگل‌های ارسباران

1402/09/20


xx بازدید

مکان: جنگل‌های ارسباران

شاخصه: جنگل‌هایی سبز و متراکم در شمال غرب ایران

 

جنگل­های ارسباران با مناظر زیبا و طبیعت بکر و تنوع فراوان جانوری و گیاهی، قطبی مهم در جاذبه­­ی گردشگری ایران است.

عکاسی از فضای مه­آلود جنگل­های ارسباران در بالای دژ تاریخی قلعه بابک، بازتابی هنرمندانه و فوق العاده زیبا ارائه می­دهد.

آیا از زیبایی­های مناظر اعجاب‌آور، نسیم پاک طبیعت و هوای مه آلود جنگل­های ارسباران که همچون چتری سپید بر بالای بخشی از آن سایه افکنده است، خبر دارید؟

شناختی گذرا از موقعیت جنگل­های ارسباران

در شمال غربی ایران، در نواحی شمالی استان آذربایجان شرقی، جنگل­های ارسباران قرار دارند. سرزمینی اعجاب­آور و خارق‌العاده با مناظری حیرت‌انگیز از هنر خالق که هم‌چون تابلوی نقاشی رنگینی در پهنه‌ی آسمان و گستره‌ی زمین می‌درخشد. جنگل­های سرسبز و متراکمی که بی‌شباهت به ساختار هیرکانی جنگل­های شمال نیستند؛ جنگل‌هایی که قدمت آن‌ها به دوران دایناسورها برمی‌گردد. امروزه جنگل­های ارسباران در قلمرو شهرستان‌های کلیبر، ورزقان و اهر محدود شده است. بارش برف، موجب جاری شدن آبشار­های زیبایی در منطقه و سرازیرشدن به رودخانه‌ی ارس می­شود. سازمان جهانی یونسکو با لقب ذخیره­گاه زیست‌کره، این جنگل­ها را می­شناسد.

تنوع گونه های جانوری و گیاهی جنگل­های ارسباران

هم­اکنون منطقه‌ی ارسباران «پارک ملی» نامیده می شود. به‌علت تنوع بالای حیات وحش در جنگل­های ارسباران آن را به نام موزه‌ی حیات وحش ایران می­­شناسند. در مناطق تحت حفاظت و نظارت جنگل­های ارسباران، گونه‌های بسیاری از پرندگان زیبا، خزندگان، دوزیستان، پستانداران و انواعی از ماهی­های رنگارنگ زندگی می‌کنند.

یکی از وظایف این منطقه، حفاظت و تداوم نسل مارال (آهو) است. هم‌چنین از گونه جانورانی نظیر بز، گراز، پلنگ، خرس قهو­ه­ای و غیره نیز می­توان در این پارک ملی نام برد. اما به تناسب این گوناگونی جانوری با فراوانی تنوع گیاهی و انواع گسترده­ای از قارچ­ها نیز در جنگل­های ارسباران روبرو می شویم. ازطرف دیگر گیاهان شناخته‌شده‌ای مانند زرشک، سماق، همچنین انار، سیب، و گلابی در انواع وحشی، بلوط وغیره را می‌توان دید. سعی کنید فصل مناسبی را برای سفر انتخاب کنید تا با چشیدن ذغال اخته و قره­قروت ترش، طعم مطبوع آن‌ها را در دهان مزه کنید. آیا می‌دانید که  از گیاهان جنگل­های ارسباران اغلب به‌عنوان گیاهان دارویی، برخی جهت مصرف تزئینی و زینتی، بعضی مصرف تغذیه­ای و مقداری به شکل علوفه استفاده می شود؟

ییلاقات جنگل­های ارسباران

در گردشگری و طبیعت­گردی منطقه زیبای ارسباران می­توانید به ییلاقات زیاد این منطقه از جمله ایل بسطاملو سری بزنید. یادتان باشد به علت ارتفاع بالا، حتی در گرمای تابستان نیز هوا سرد است. بنابراین شایسته است که لباس گرم به همراه داشته باشید. شما می­توانید با خرید صنایع دستی به‌عنوان سوغات از مردم بومی جنگل­های ارسباران، برای عزیزانتان یادگاری‌های جذاب تهیه کنید.

و اما مناطق گردشگری در جنگل­های ارسباران

کلیسای سنت استپانوس

گردشگران حرفه‌ای خوب می‌دانند که باید کفش­های مخصوص پیاده­روی را به‌پا کنند و آن‌گاه به تماشای این کلیسای ارزشمند بروند. کلیسایی در حصار درختان سرسبز و واقع در دره­ای با چشم­اندازی زیبا.

روستای صخره­ای کندوان در جنگل­های ارسباران

روستایی صخره‌ای که دارای خانه­هایی به شکل هرم است. روستا با توجه به بافت معماری صخره­ای خود مورد توجه گردشگران زیادی است.

آبشار آسیاب خرابه

در این آبشار که سرچشمه‌ی آن را در کوه کیامکی می­یابیم، شاهد مناظری بدیع و فوق‌العاده زیبا، پس از سرازیر شدن آبشار در دره برای گردشگران خواهیم بود.

 

برای تماشای آبشار زیبای آسیاب خرابه در تور ارسباران با کلوت همسفر می‌شویم.