قلعه بابک

1401/09/14


xx بازدید

مکان: قلعه بابک

شاخصه: قلعه‌ای باستانی منتسب به بابک خرمدین

 

قلعه بابک قلعه‌ای باستانی در استان آذربایجان شرقی است که خاطرات دلاوری ایرانیان را قرن‌هاست در سینه‌ی خود حفظ کرده است. این قلعه‌ی اسرارآمیز که به قلعه‌ی جمهور مشهور است روزگاری مقر حکومت بابک خرمدین، یکی از سرداران بزرگ ایرانی بوده که به‌دلیل مبارزه با خلفای عباسی توانست حکایت قیام خرمدینان را در تاریخ ایران جاودانه کند.

سپه‌سالار قلعه بابک

بابک خرم دین یکی از سرداران بزرگ ایران و از خطه‌ی دلاورخیز آذربایجان بود که در سده‌ی چهارم هجری توانست بیش از دو دهه در مقابل حمله‌ی اعراب ایستادگی کند.

شهرت رشادت‌های او و سپاهیانش از مرزهای ایران گذشت و از شبه قاره‌ی هند تا مقر حکومت رومیان و از جزیره العرب تا سرزمین اسلاوها را درنوردید. او سرانجام پس از 22 سال مقاومت در مقابل خلفای عباسی با خیانت افشین یکی از حکمرانان آذربایجان دستگیر و به‌طرز فجیعی کشته شد. به دستور معتصم عباسی دست و پاهای بابک را از بدن جدا کردند.

 طبق روایات بعد از قطع دست راست بابک، او با دست چپش خون دست راست خود را به چهره مالید. هنگامی که معتصم از او علت را جویا شد وی پاسخ داد: «من با خون صورتم را سرخ کردم، تا گمان مبری ترس از مردن، چهره‌ی مرا زرد کرده است».

آشنایی با قلعه بابک

قلعه بابک بنای بسیار باشکوهی از سنگ بر فراز قله­ای کوهستانی در ارتفاعات کلیبر در شمال اهر است. در منابع مختلف از این بنا با نام‌های دیگری چون، قلعه جمهور، دژ بابک و قلعه بذ نیز یاد شده است.

ساخت این قلعه و شکل قرارگیری آن نشان از نبوغ سازندگان قلعه دارد. گفته شده که موقعیت استراتژیک این بنای عظیم به شکلی طراحی شده که یک سپاه بیست نفره را قادر می­سازد که از خود در مقابل هجوم سپاهی صد هزار نفری به‌راحتی دفاع کنند.

 تاریخ ساخت این قلعه براساس شواهد به دوره‌ی اشکانی و یا ساسانی باز می­گردد. برطبق برخی منابع پیش از بابک، سرداری به‌نام جاویدان از این مکان با اعراب مهاجم در نبرد بود و بابک نیز یکی از اعضای سپاه جاویدان بود که پس از مرگ وی به‌عنوان رهبر خرمدینان، راه او را ادامه داد.

این بنا در طول زمان، آسیب‌هایی را متحمل شده و در قرون اولیه‌ی اسلامی مورد بازسازی و مرمت قرارگرفته است. امروزه تنها قسمت‌هایی از این قلعه پر ابهت برجای مانده است.

اطراف قلعه با دره­هایی عمیق محصور شده و دسترسی به آن از مسیری باریک و صعب العبور امکان‌پذیر است.

قلعه بابک دارای چهار برج دیده‌بانی استوانه­ای شکل است که مقر جای‌گزینی سربازان و دیده بان‌ها بوده است. بعد از ورودی اصلی، ساختمان قلعه قرارگرفته که دو و سه طبقه بوده است. هفت اتاق اطراف تالار اصلی قرارداشته که همگی با تالار مرکزی ارتباط دارند.

آب انبارها و اتاق‌هایی نیز در قسمت شرقی قلعه ساخته شده­اند که در ساخت سقف آب انبارها از طاق‌های ضربی استفاده شده است. پلکانی نیمه ویران نیز در جانب شمال غربی دژ وجود دارد که تنها مسیر دسترسی به قسمت‌های مرتفع بناست.

از این دژ تاریخی تعدادی سفال لعابدار و سکه مسی بدست آمده که به نظر برخی از محققین به قرن ششم و هفتم هجری تعلق دارند.

چگونه به دیدن قلعه بابک برویم؟

اگر تشنه‌ی تاریخ ایران و دیدن این یادمان تاریخی هستید باید بدانید که راهی سخت و دشوار پیش روی شماست. اگر تصمیم خود را برای دیدن قلعه بابک گرفته‌اید، در سفری به استان آذربایجان شرقی راهی اهر شوید. این قلعه در ارتفاعات کلیبر و در 60 کیلومتری شمال شهرستان اهر واقع شده است. مسیر دسترسی به قلعه، از کلیبر حدود 3 کیلومتر است، اما طی کردن این مسیر نیاز به آمادگی بدنی بالایی دارد.

با کلوت همراه باشید تا زوایای پنهان و شگفتی‌های تاریخی و طبیعی این کشور پهناور را بیشتر بشناسید.