ماسال

1402/12/10


xx بازدید

مکان: ییلاق ماسال

شاخصه: منطقه‌ای ییلاقی در استان گیلان

شمال ایران و سه استان گیلان، مازندران و گلستان به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب‌وهوایی مناسبی که موجب سرسبزی و رشد گونه‌های مختلف گیاهی شده است برای طبیعت‌گردان از اهمیت بالایی برخوردار است.

وجود پوشش گیاهی مناسب و قابل‌توجهی که به‌عنوان میراث ملی محسوب می‌شود غیر از ارزش طبیعی دارای جایگاه مناسبی به‌عنوان جاذبه‌ی گردشگری طبیعی است.

ماسال، اقیانوس ابرها

ییلاق ماسال که در ارتفاع 84 متری از سطح دریا قرار دارد در منطقه‌ی تالش واقع در استان گیلان است. بهشت گمشده‌ی گیلان که سال‌هاست طبیعت‌گردان آن را پیدا کرده‌اند با تعبیر اقیانوس ابرها هم شناخته می‌شود. معنای لغوی کلمه‌ی ماسال کنار کوه گفته شده است که اشاره‌ای به موقعیت مکانی و جغرافیایی این گوشه‌ی سبز از گیلان دارد. ریشه‌ی ماسال به مازال یا مزال برمی‌گردد که به‌معنی كوه یا كوه‌وار است.

شهرستان ماسال در گذشته بخشی از منطقه‌ی تالش بوده است که در اواسط دهه‌ی هفتاد تبدیل به شهرستان شد. عمده‌ی ساکنان ماسال از اهالی شاندرمن بوده‌اند که در گذشته یک ایل بزرگ تالشی ساکن در منطقه بودند.

اگر شانس رفتن به ییلاق ماسال و تجربه‌ی‌ حضور در اقیانوس ابرها را نداشته‌اید حتماً تصاویر ییلاق «سوچاله»، «اولسبلنگاه» و «خریدول» را دیده‌اید. بهشتی رویایی و شگفت‌انگیز در میان ابرها، تصویری‌ست که برای هرکس خاطره‌ای تکرارنشدنی می‌سازد.

پوشش گیاهی و جانوری حیرت‌انگیز در ماسال

ماسال شهری است ییلاقی در دل ارتفاعات جنگلی تالش. ییلاقات ماسال، سرسبز‌ترین ییلاقات گیلان است. درختان خودرو و سر به فلک‌کشیده‌ی بلوط و توسکا، راشستان‌های زیبا و بی بدیل و مراتعی سرسبز و باطراوت با تنوع گوناگون پوشش گیاهی و جانوری و مناطق بکر در ارتفاعات، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

ماسال بیش از هفتاد هزار هکتار پوشش جنگلی و مراتع سبز دارد که میزبان حیات‌وحش جانوری ارزشمندی است. مارال، خرس، شوکا، گربه وحشی، پلنگ، کل، سیاه گوش، قوچ، میش، بز، روباه، گرگ، کبک، کبک دری و انواع پرندگان شکاری، هنوز هم که هنوز است در جنگل‌های انبوه ماسال، زندگی می‌کنند.

ماسال، منطقه‌ی آبشارهای جنگلی 10 و 15 متری هم هست. آبشارهایی مثل آبشار «ویوز» درکنار منطقه‌ی ییلاقی «النزه»، آبشار «خون فوشه» با 15 متر ارتفاع، آبشار«رامینه»  و آبشار «تولی نسا» با ارتفاع 10 متر. یکی از صخره‌های بلند سنگ‌نوردی در کشور هم در ماسال قرار دارد که به دیواره‌ی سنگی «اسبه ریسه» معروف است.

آرامگاه میرزاکوچک‌خان جنگلی در ماسال

کمی بالاتر از اولسبلانگاه که بروید به جایی می‌رسید که محل مرگ «میرزاکوچک‌خان جنگلی» است. این محل به مشهدمیرزا معروف است. کسانی‌که به این ییلاق می‌روند می‌توانند به این منطقه رفته و بخشی از تاریخ معاصر ایران را در دل ییلاق جست‌وجو کنند.

در ماسال، طبیعت را نفس بکشید!

تصور کنید صبح یک روز تعطیل، چشمانتان را درحالی باز می‌کنید که سقفِ بالایِ سرتان از جنس چوب است. اطراف اتاق را که نگاه می‌کنید فضای داخلی یک کلبه‌ی چوبی را می‌بینید که هیچ‌کدام از امکانات مدرنیته‌ی زندگی شهری در آن وجود ندارد. از لابه‌لای دیوار چوبی کلبه، تاحدی رنگِ سبزِ طبیعت و سفیدیِ مه را با چشمانتان می‌بینید. بیشتر که دقت می‌کنید صداهایی می‌شنوید که هیچ‌وقت در اتاقتان و یا در آپارتمان شخصی‌تان نشنیده بودید. صدای گاو و مرغ و خروس‌هایی که با فاصله‌ی چندمتر از شما، کمی آن‌طرف‌تر قدم می‌زنند. می‌نشینید و با تمام وجود، طبیعت را نفس می‌کشید. اینجا ییلاق ماسال در نزدیکی فومن است. منطقه‌ای که هر انسانی حداقل یک‌بار باید آن را تجربه کند.

فقط از ما می‌شنوید برای رفتن به ماسال نیمه‌ی اول سال را از دست ندهید. ماسال تابستان‌هایی دلپذیر و زمستان‌هایی سرد دارد.

 

برای رفتن به ماسال و دیدن ییلاق اولسبلانگاه همسفر با کلوت تور ماسال را تجربه کنید.