شهر ریزه

1402/01/05


xx بازدید

مکان: شهر ریزه

شاخصه: شهری ساحلی در شمال ترکیه

 

شهر ریزه در کشور ترکیه یکی از شهرهایی‌ست که در سواحل دریای سیاه واقع‌شده است. این شهر یکی از شهرهای توریستی و ترکیه است که سالانه هزاران گردشگر برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن به کشور ترکیه سفر می‌کنند.

شهر ریزه در استان ریزه‌ی ترکیه درحقیقت شهری از یک خلیج کوچک در سواحل دریای سیاه است که در بخش شمالی کشور ترکیه واقع‌شده است. این شهر به‌صورت نواری باریک بین دریا و کوه قرارگرفته است. آب‌وهوای این شهر در فصل زمستان سرد و در فصل بهار و پاییز معتدل است. به‌طورکلی می‌توان گفت آب‌وهوای این شهر با رطوبت نسبتاً کمی همراه است.

این شهر که براساس سرشماری‌های انجام‌شده در سال 2008 حدود 91904 نفر جمعیت دارد به‌عنوان پایتخت چای ترکیه شناخته‌شده است و میزان زیادی از چای مصرفی ترکیه در این شهر تأمین می‌شود. شغل اصلی مردم این شهر چای‌کاری و شغل دوم بیشتر ساکنین آن ماهی‌گیری است.

شهر ریزه ترکیه زادگاه نخست‌وزیر فعلی ترکیه، طیب اردوغان است و بر اساس اظهارات ساکنین این شهر تاکنون 5 نخست‌وزیر ترکیه در این شهر متولد شده‌اند. سالانه هزاران نفر از این شهر بازدید می‌کنند. ریزه در حوزه‌ی دریای سیاه واقع‌شده است و توریست‌های خارجی به این شهر علاقه بسیار زیادی دارند.

جاذبه‌های گردشگری شهر ریزه ترکیه

در این شهر زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی وجود دارند که دارای شهرت قابل‌توجهی در منطقه‌ی شرقی دریای سیاه هستند. از جاذبه‌های طبیعی شهر ریزه‌ی ترکیه، می‌توان به ییلاق‌ها، رشته‌کوه‌ها و رودخانه‌های خروشان اشاره کرد.

دره فرتینا

دره فرتینا که نام دیگر آن دره‌ی طوفان است یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ریزه ترکیه به‌شمار می‌رود. این جاذبه‌ی گردشگری دارای پل‌های تاریخی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر است و به‌عنوان یکی از پناهگاه‌های پرندگان در جهان شناخته‌شده است. یکی از تفریحات محبوب در این منطقه، رفتینگ به‌حساب می‌آید. در این منطقه، رستوران‌های مختلف زیادی وجود دارند که انواع غذاهای بومی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد و خیال گردشگران را از بابت تهیه‌ی غذا آسوده می‌کنند.

کوهستان کاچکار شهر ریزه ترکیه

در بخش شرقی ترکیه و نواحی شمالی دریای سیاه، کوهستان کاچکار واقع شده که یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ریزه است. ارتفاع بلندترین قله‌ی این رشته‌کوه به 3937 متر و میانگین ارتفاع این رشته‌کوه 3000 متر می‌رسد. دریاچه‌ها و صخره‌های بسیار زیادی در این منطقه واقع‌شده‌اند. این کوهستان در سال 1994 به‌عنوان پارک ملی به جهانیان معرفی شد. بز، سمور دریایی، سیاه‌گوش و گربه‌های وحشی ازجمله گونه‌های جانوری واقع در این کوهستان هستند. راهپیمایی، کمپینگ و کوه‌نوردی نیز ازجمله فعالیت‌های گردشگری هستند که می‌توان آن‌ها را در این منطقه انجام داد.

پارک ملی کوهستان کاچکار

در سال 1994 پارک ملی کوهستان کاچکار افتتاح شد. در این پارک چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیادی وجود دارد. شما می‌توانید در این پارک از تپه‌های اطراف دریاچه‌های کوهستانی بالا بروید. از مهم‌ترین تفریحات این پارک نیز می‌توان به رفتینگ، زیپلینینگ و اسکی اشاره کرد.

برای سفر به ریزه و تجربه‌ی حضور در طبیعت زیبای این منطقه از ترکیه با کلوت همسفر شوید.