اوزون گل

1402/09/13


xx بازدید

مکان: دریاچه اوزون گل

شاخصه: دریاچه‌ای زیبا در ترکیه

 

در نزدیکی ترابزون ترکیه،­­ میان کوه­هایی پوشیده از درختان سبز، در روستایی به نام اوزون­گل، دریاچه‌ای به‌همین نام وجود دارد. دریاچه­ای که رنگ آبی دلفریبش هوش از سر هر تماشاگری می­برد. مه زیبایی که معمولا این ناحیه را فرا می‌گیرد باعث شده که این منطقه را سوئیس ترکیه بنامند.

اوزون­گل در لغت به معنای «دریاچه طولانی» است. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه­های گردشگری شرق ترکیه است و همه ساله میزبان گردشگران زیادی از سرتاسر دنیاست. این دریاچه در میان کوه­های زیارت و هالیزدن قرارگرفته است و از سطح دریا 1125 متر ارتفاع دارد. شکل­گیری این دریاچه در اثر تغییرات جغرافیایی زمین بوده­است. به این صورت که در اثر رانش زمین، بخشی از کوه­های اطراف فرو ریخت و باعث ایجاد سدی طبیعی شد. سدی که با نگه­داشتن آب جاری از این کوه­ها به تدریج این دریاچه­ی دلفریب را ایجادکرد. این دریاچه در حال حاضر وسعتی در حدود 50 هزار متر مربع و عمقی در حدود 15 متر دارد.

بازدید از دریاچه اوزون­گل

برای رسیدن به این دریاچه­ی زیبا کافیست مسیر 90 کیلومتری شهر ترابزون تا روستای اوزون­گل را طی­کنید. در سفر به اوزون­گل نیازی نیست نگران محل اقامت خود باشید چون روستای اوزون­گل در عین برخورداری از طبیعت بکر و جذاب، امکانات مناسبی برای اقامت چند روزه­ی گردشگران دارد. مخصوصا در چند سال اخیر هتل­ها و رستوران­های زیادی در این روستا ساخته­شده­اند که چشم­انداز­هایی زیبا و خاطره­انگیز دارند. اوزون­گل در هر فصل زیبایی خاص خود را دارد اما به دلیل داشتن آب­و­هوای خنک، بهترین فصل سفر به این منطقه، تابستان است. در فصل تابستان سرسبزی درختان این منطقه به بیشترین حد خود می­رسد. گرچه زمستان‌های پوشیده از برف نیز طرفداران خاص خود را دارد.

تفریحات و جاذبه­های دریاچه اوزون­گل

یکی از بهترین و متداول­ترین تفریحات در این روستا پیاده­روی و کوهنوردی است. پیاده­روی را می‌توانید از مسیر­های حاشیه­ی چپ یا راست دریاچه شروع­ کنید و تا اعماق جنگل یا بلندای کوهستان ادامه­دهید. یکی دیگر از چیزهایی که در سفر به اوزون­گل از دیدنش لذت­خواهیدبرد پل چوبی اوزون­گل است. این پل تاریخی روی رودخانه­ای داخل روستا ساخته­شده­است و گردشگران زیادی روی آن عکس یادگاری می­اندازند.

در حاشیه­ی دریاچه، مسجد اوزون­گل با مناره­های بلند و معماری عثمانی­اش خودنمایی می­کند که می­توانید مدتی را در آن به نیایش بپردازید. با گشت­وگذار در خیابان­های روستا می­توانید با حال­وهوای زندگی روستایی، فرهنگ بومی و آداب­ورسوم مردم منطقه آشنا شوید و درحال پیاده­روی در مسیرهای زیبای این منطقه  از دستفروش­هایی که روی گاری­های چرخ­دار خوراکی می­فروشند خوراکی‌هایی مثل بلال­کبابی و بلوط بوداده بخرید.

یکی دیگر از تفریحات مهیج در این منطقه، قایق­سواری است. قایق­سواری در آب­های دریاچه می­تواند به بهترین خاطره­ی سفر به اوزون­گل تبدیل­شود. اگر اهل ماهی‌گیری هستید ماهی‌گیری در این دریاچه، تجربه­ی متفاوتی برای شما خواهد­بود. از دیگر تفریحات متداول برای گردشگران این منطقه، دوچرخه­سواری در محوطه‌ی اطراف دریاچه، عکاسی از مناظر بکر طبیعی، روستاگردی و چتربازی است.

در انتها اگر به دنبال تجربه­ای نو در طبیعتی بکر و رویایی همراه با امکانات مناسب برای اقامت و تفریح هستید در سفر به ترکیه، دریاچه اوزون­گل را از دست ندهید.