سوملا

1402/12/02


xx بازدید

مکان: سوملا

شاخصه: معبدی باستانی در دل کوه

 

  صومعه‌ی سوملا بر فراز کوهستانِ مرتفع «کاراداغ» در ترابزون ترکیه واقع شده است. به سوملا که برسید با زیباییِ خیره‌کننده و عجیبی از ترکیبِ معماری و طبیعت مواجه خواهید شد؛ بافتِ قدیمیِ صومعه‌ایِ هزار ساله در دلِ جنگلی انبوه، چسبیده به مرتفع‌ترین بخشِ یک کوه!! تصویری که از سوملا می‌بینید را  نه باور خواهید کرد و نه فراموش!

 صومعه‌ی سوملا سراسر رؤیا و جادوست؛ شما را سحر خواهد کرد و به عمق تاریخ خواهد برد؛ به زمانی که محلی‌های آن منطقه برای گریز از دشمن خود به این صومعه پناه می‌بردند. صومعه‌ی سوملا یا مریم مقدس در سبک معماری صومعه‌هایِ کنار آب و غارها ساخته شده است و با گذشتن از مسیر پله‌ایِ باریکی به ورودیِ آن خواهید رسید.

 

   ترابزون در ترکیه

 

  ترابزون، شهری ساحلی در ترکیه است و کنار دریای سیاه آرام گرفته است. به دلیلِ وجودِ بنادر پر رونق در ترابزون، تاجران، اصلی‌ترین مسافران این شهر هستند. تکه‌هایی از دریایِ سیاه، سواحل جذاب و جاذبه‌هایی چون: دریاچه‌ی اوزون گل، خانه‌ی آتاتورک، دیوارهای ترابزون، موزه‌های زیبا و صومعه‌ی سوملا، ترابزون را به مقصدی برای گردشگری تبدیل کرده است. ترابزون در حاشیه‌ی آب‌های زلال و در محاصره‌ی کوه‌های سرسبز، نورانی و رنگارنگ می‌درخشد و دیدارش شما را شاد و سرمست خواهد کرد.

   در صومعه‌ی کوهستانی چه می‌گذرد؟

 

   در صومعه‌ی سوملا هنرِ اصیل ترک را در کلیسای صخره‌ای سوملا، بالکن بخش جلویی، مهمان‌خانه و اتاق‌های درس، آشپزخانه، کتاب‌خانه، سالن‌ها، انبارها و فواره‌اش خواهید دید. تزئینات زیبا و دیدنی سقف و دیوارهای سوملا بسیار تماشایی هستند؛ چند کلیسایِ کوچک زیبا در آن منطقه واقع شده‌اند. معماری‌ حیرت ا‌نگیز در دل سنگ‌ها و صخره‌ها و سوملای سنگی در غاری وسط کوه شما را بهت زده خواهند کرد. کلیسایِ نقلی، رنگین و سنگی ساموئل یکی از زیباترین کلیساهای این صومعه است که بر دیوارهای درونی و بیرونیش نقاشی‌های زیبا از حضرت مسیح و مریم مقدس نقش بسته‌اند. سوملا، کهن‌ترین معبد مسیحیانِ ناحیه‌ی دریایِ سیاه است و ویژگی‌های عجیب معماری و حضورش در دلِ غاری مرتفع در طبیعتی مه‌آلود و کارت پستالی، دلایل اعجاز آن است.

 به بیانِ بسیاری از گردشگران، زیبایی صومعه در نگاه اول آن‌ها را میخکوب کرده و بین رویا و واقعیت معلق نگاه داشته است و حقیقی بودنِ چیزی که می‌دیدند را باور نمی‌کرد‌ند!!

   از کلوت تا پلکان منتهی به معبد سوملا
 

  از کلوت تا پلکان باریک و بلندی که به سوملای جادویی می‌رسد راهی نیست! اگر می‌خواهید به این صومعه برسید و زیبایی غیرطبیعی و باور نکردنی آن را تماشا کنید همسفر با کلوت به ترکیه پرواز کنید و خودتان را به روستایِ آلتین دره در شهرِ ترابزون برسانید؛ پله‌ها را دو تا یکی کنید و در برابر معبدی با شکوه در دل طبیعت آرام بگیرید. قدرت این معبد و طبیعتش، میخکوب‌کننده است. آبشار زیبایی که در راه رسیدن به معبد قرار دارد و صدای ریزش آب از کوهساران، مسیر را نیز مانند مقصد تماشایی خواهد کرد!

 آب و هوای مطبوع، دره‌های سرسبز با انبوهی از جنگل‌های کاج را به این مسیر اضافه کنید تا دیگر چیزی کم نداشته باشد و باور کنید که به تکه‌ای از بهشت خواهید رفت؛ اکسیژنِ خالص و شگفتی در فضای معبدی باشکوه موج می‌زند و شما را سرمست می‌کند. به عقیده‌ی بسیاری از گردشگران بازدید کننده‌ی این معبد، تجربه‌ی بازدید از این معبد شگفت‌انگیزترین تجربه‌ی زندگیشان بوده است.