موزه امیر تیمور

1402/09/13


xx بازدید

مکان: موزه امیر تیمور

شاخصه: موزه‌ای در ازبکستان از آثار مربوط به گورکانیان

 

یکی از زیباترین و ماندگارترین بناهای تاریخی کشور ازبکستان موزه امیر تیمور ازبکستان است. امیر تیمور که بیشتر در تاریخ او را به تیمور لنگ می‌شناسند، یکی از تأثیرگذارترین فرماندهان تاریخ لقب گرفته است، او علاقه شدیدی به تاکتیک‌های نظامی، دانش، فرهنگ و سیاست داشت و از این رو توانست در طول حیات خوش بسیاری از بخش‌های میانی را باهم متحد سازد، اگر دوست دارید تا از آثار به‌جامانده از این شخصیت بزرگ و همچنین جنگاوری‌های سربازان و یادگاری‌های قدیمی کشور ازبکستان دیدن کنید، می‌توانید با استفاده از تورهای گردشگری شرکت آفتاب کلوت خاطره‌ای جاودان را برای خانواده خود ایجاد کنید و تاریخ بسیار غنی را که موزه امیر تیمور به چشم می‌خورد تماشا کنید.

سیر ساخت و تحول موزه امیر تیمور ازبکستان

این بنای بسیار بزرگ به دستور رئیس‌جمهور ازبکستان یعنی کریموف ساخته شد، تا نشان‌دهنده احیای برقراری عدالت در دنیا باشد. این موزه بسیار جذاب و دیدنی در شهر تاشکند که پایتخت کشور ازبکستان است، ساخته‌شده است و نشان‌دهنده سطح بسیار بالا و پیشرفته معماری آن زمان را به دوش می‌کشد. طراحی این بنا نشان تا حدود زیادی نشان‌دهنده سبک فرهنگی امیر تیمور و دوران پادشاهی گورکانی است. این بنا به یاد و خاطره مردی بنا شده است که در تمام طول زندگی خود به رشادت هایش مشهور است و همیشه با عشق و احترام مردم این سرزمین همراه خواهد بود.

این موزه در 18 اکتبر سال 1996 افتتاح گردید و در این افتتاحیه رئیس‌جمهور ازبکستان امیر تیمور را فردی بزرگ و همانند یک جواهر بسیار ارزنده برای کشورش خطاب نمود. موزه امیر تیمور ازبکستان از شگفتی‌های معماری بسیار خاصی بهره می‌برد و با داشتن تندیس‌ها و داشتن بیش از 5000 مصنوعات زمان جنگی توانسته تاریخ غنی آن دوران را در پیش چشم همگان آورد.

ویژگی‌های ساختمان زیبای موزه امیر تیمور ازبکستان

اگر از بیرون بنا به آن نگاه بیندازید، می‌توانید گنبد فیروزه‌ای بسیار زیبای آن را مشاهده کنید که شبیه بقه گوری امیر است که در شهر سمرقند قرار دارد. این بنا با اینکه از معماری دوره قرون‌وسطا و عصر تاریک الهام گرفته است، اما دارای معماری مدرن نیز می‌شود و با ترکیب این دو سبک از معماری، می‌توان شاهد بناها و کاشی کاری‌های بسیار جذابی در اطراف موزه امیر تیمور ازبکستان بود.

از 5000 آثار موجود در این موزه بسیار زیبا، بیش از 2000 تا از این آثار برای دید عموم قرار داده‌شده است و در میان آن‌ها می‌توان آثاری بسیار یکتا و زیبا را مشاهده کرده که مخصوص دوره حکومت گورکانیان است و در هیچ جای دنیا نظیر آن‌ها وجود ندارد.

در این بنای بزرگ و بسیار شکوهمند می‌توانید نقشه‌های جنگی مورد علاقه تیمور لنگ و حتی سکه‌ها و بسیاری از ادوات نظامی آن زمان را مشاهده نمود، حتی زمانی که در حال گشت‌وگذار در داخل موزه امیر تیمور ازبکستان هستید،می‌توانید شجره نامه کامل این شخصیت بزرگ را نیز مشاهده کنید و تمام فتوحات و جنگاوری‌های این شخصیت بزرگ را به چشم خود ببینید، از دیگر آثار بزرگ و تاریخی موجود در موزه امیر تیمور ازبکستان می‌توان به بقعه شیخ احمد یسوی، مسجد زیبای بی بی خانم، رصدخانه اولوگ و... نیز اشاره نمود که هرکدام با داشتن تندیس‌ها و آثار مخصوص به خود نشان‌دهنده عظمت دوران حکومت گورکانی می‌باشد.

زمانی که وارد موزه امیر تیمور ازبکستان می‌شوید، می‌توانید به‌عنوان هدایایی ارزنده، به شما تندیس‌های زیبایی از این شخصیت بزرگ اعطا خواهد شد و می‌توانید شاهد برگزاری مراسم‌های خاصی در این محل به‌عنوان زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره‌ای شخصیت تاریخی باشید.