آتشکده‌ی زرجوع

1402/12/02


xx بازدید

مکان: آتشکده‌ی زرجوع

دوره‌ی تاریخی: ساسانیان

شاخصه: زیارتگاه پیروان زرتشت

از ما می‌شنوید اگر روزی قصد سفر به استان یزد را داشتید؛ در برنامه‌ی سفرتان بازدید از زیارتگاه‌های زرتشتی را نیز بگنجانید. استان یزد در کنار همه‌ی جاذبه‌های کم‌نظیر و ویژه‌ای که دارد جغرافیایی از ایران است که در آن می‌توانید شاهد هم‌نشینی پیروان مذاهب مختلف باشید. مردم خونگرم و مهربان و اصیلی که سال‌هاست با وجود اختلاف عقاید درکنار هم زندگی می‌کنند. به‌همین دلیل، دیدن بناهای مذهبی و تماشای آیین و رسوم مذاهب مختلف، جزیی از جاذبه‌های گردشگری استان یزد، به‌ویژه شهر اردکان محسوب می‌شود.

روستای زرجوع در 30 کیلومتری شمال اردکان و در حاشیه‌ی جاده‌ی یزد، اصفهان واقع شده است. قدمت این منطقه را به قبل از اسلام نسبت می‌دهند. دلیل شهرت این روستای تاریخی، وجود زیارتگاه «پارس‌بانو» یا همان «بونوپرس» یا «پیربانو» است که هرسال از سراسر ایران، مهمانان زرتشتی و پیروان این آیین در روستای زرجوع دور هم جمع می‌شوند.

زرتشتیان اعتقاد دارند که این محل، درواقع همان مکانِ جان باختن و ناپدید شدن پارس‌بانو دختر یزدگرد سوم است که در خواب نابینایی نمایان شده و چشمان او را شفا بخشیده و در همان خواب از او خواسته تا در این محل، نیایشگاهی را بنا کند.

در ورودی همین زیارتگاه، سنگی نصب شده که قدمت آن را به دوره‌ی صفوی نسبت می‌دهد و از همان زمان بود که این مکان، محلی برای زیارت زرتشتیان بوده است. بنای آتشکده‌ی زرجوع در قسمت بیرونی از آجر ساخته‌شده که گنبد بزرگی بالای آن قرار دارد و نماد فروهر روی آن به‌وضوح نمایان است.

 در داخل بنا، اتاقکی پوشیده از سنگ مرمر واقع‌شده است که مانند سایر زیارتگاه‌های زرتشتی دورتادور آن سکویی برای نشستن زیارت‌کنندگان ساخته‌شده است. در همان محل، خیله‌هایی ساخته شده تا برای اقامت زرتشتیانی که از نقاط مختلف دنیا برای برگزاری این مراسم می‌آیند، استفاده شود.

از روز مهر تا روز ورهرام از ماه تیر یعنی در تاریخ 13تا 17 تیرماه، زرتشتیان زیادی از سرتاسر ایران برای برپایی آیین مذهبی‌شان به این زیارتگاه می‌آیند.