بازار چارسو

1402/09/13


xx بازدید

مکان: بازار چارسوی ازبکستان

شاخصه: بازار سنتی تاشکند

 

اگر برنامه‌ی سفر به کشور زیبای ازبکستان را دارید فراموش نکنید که از بازار چارسوی این کشور دیدن کنید. این مکان وسیع و رنگارنگ با وجود انواع صنایع دستی و خوراکی‌های محلی ازبکستان توانسته هر ساله تعداد زیادی مخاطب را به خود جذب کند. این بازار که در پایتخت ازبکستان یعنی شهر تاشکند واقع شده است به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بازارهای آسیایی شناخته می‌شود.

بازار چارسو در طول حیات خود تغییرات زیادی داشته و هر ساله به بخش‌های آن اضافه شده است. اگر مایل به سفر به ازبکستان و بازدید از جاذبه‌های زیبای این کشور ازجمله بازار چارسو هستید همسفر با کلوت راهی ازبکستان شوید.

دیدنی‌ترین‌های گردشگری بازار چارسو در ازبکستان

 

با اینکه این بازار در سال‌های متوالی مرمت شده، معماری آن همانند معماری قرن نهم است و تغییر زیادی در ظاهر آن صورت نگرفته است. این بازار به‌دلیل نزدیکی به جاده‌ی ابریشم همیشه به‌عنوان محلی مناسب برای داد و ستد درنظر گرفته می‌شده است و درطول تاریخ تاجران بسیاری برای تجارت به این سرزمین پهناور مراجعه می‌کردند.

ازگذشته تا به امروز انواع غرفه‌ها و حجره‌های مختلف در بازار چارسوی ازبکستان با اجناس متفاوت و رنگارنگ خود میزبان نگاه مشتریانی بودند که با نگاه‌ خود این بازار را رصد می‌کردند و به گشت‌وگذار در آن می‌پرداختند.

هنگام ورود به بازار چارسوی ازبکستان وارد یک محیط بسیار وسیع خواهید شد که سقفی گنبدی شکل و بزرگ دارد و دارای چندین و چند غرفه است که کنار هم قرار گرفته‌اند.

بخش‌بندی بازار چارسو ازبکستان باعث شده است که بسیاری از مهمانان این شهر، از سردرگمی نجات پیدا کنند و به راحتی اقدام به خرید کنند. بعد از گردش و گشت‌وگذار در این بازار سنتی که با دیوارهای کاشی‌کاری شده و سنگ فرش خاص و منحصربه‌فردش دل هر گردش‌گری را می‌رباید می‌توان از اغذیه‌فروشی‌های کنار این بازار خرید کرد و از این خرید خوش‌مزه لذت برد.

 

گوشه و کنار بازار چارسوی ازبکستان

 

اولین چیزی که با رسیدن به بازار جلب توجه می‌کند، بوی داغ پاستای سامساست که تازه از تنور داغ خارج شده است و کنار آن می‌توانید بوی شیشلیک کباب را حس کنید و از این غذای معروف ازبکی لذت ببرید. داخل این بازار و در سالن اصلی آن بخشی به‌عنوان غرفه‌ی صنایع دستی وجود دارد که با ورود به این بخش می‌توانید به راحتی انواع صنایع‌دستی جذاب بازار مثل انواع جواهرات، وسایل منزل و ظروف مختلف دیدن کنید و یا با ورود به بخش فروش فرش‌های دست‌بافت، انواع فرش‌های سمرقندی با نقش و نگار خاص را مشاهده کنید.

سازهایی مانند سورنا، دایره و زورنا در بدو ورود به بخش موسیقی بازار چارسو جلب توجه می‌کنند. اطراف بازار چارسو، نگارکده‌هایی وجود دارند که حال و هوای گذشته‌ی این بازار بزرگ و قدمت کهن آن را به رخ مسافران می‌کشند.