میدان امیر تیمور

1402/09/20


xx بازدید

مکان: میدان امیرتیمور ازبکستان

شاخصه: یکی از میادین معروف ازبکستان در شهر تاشکند

 

میدان امیر تیمور ازبکستان یکی از زیباترین میدان‌های ساخته‌شده در شهر تاشکند است. این بنا به یاد فرمانروایی بزرگ به نام «تیمور لنگ» بناشده است تا یاد و خاطره‌ی این مبارز و سیاستمدار بزرگ در کشور ازبکستان که زمانی مرکز اصلی حکومت این پادشاه بزرگ بود، زنده بماند. وسط این میدان بسیار زیبا، یک مجسمه‌ی بزرگ از تیمور لنگ درحال اسب‌سواری وجود دارد و در زیر آن می‌توانید اسم امیر تیمور را به‌راحتی مشاهده کنید.

این مجسمه‌ی زیبا از جنس برنز است و شعار معروف این شخصیت بزرگ در زیر آن حک‌شده است. اگر دوست دارید تا از جاذبه‌های گردشگری ازبکستان دیدن کنید و با این مجسمه عکس یادگاری بگیرید همسفر کلوت شوید.

تاریخچه‌ی ساخت میدان امیر تیمور ازبکستان

 

در آغاز کار در محل قرارگیری میدان امیر تیمور ازبکستان، یک پارک کوچک قرار داشت ولی بعد از اقدامات انجام‌شده در سال 2009، این پارک تخریب‌شده و میدان کوچکی در آن احداث گردید. در این میدان تعدادی آب‌خوری و مقدار زیادی گل و گیاه کاشته شده بود و محل استراحت افراد مختلفی بود. میدان امیر تیمور ازبکستان به‌دلیل داشتن مرکزیت به هتل‌ها، مانَک‌ها، موزه‌ها و بخش‌های دیگر این کشور دسترسی دارد و حتی می‌توان از طریق مسیر سمت چپ این میدان به ساعت تاشکند رفته و این بنای زیبا را مشاهده کرد.

 

میدان امیر تیمور تجلی‌بخش تاریخ بزرگ ازبکستان

 

بعد از گذشت چند سال و بسط و گسترش این میدان، مجسمه‌ی بزرگ امیر تیمور نیز در این میدان بنا شد و این بخش تبدیل به محلی برای بازدید مسافران از سراسر دنیا شد؛ تا بتوانند به سهولت از تمام قسمت‌های زیبای این منطقه دیدن کنند. کنار میدان امیر تیمور ازبکستان بناهای تاریخی و تفریحی زیادی وجود دارد تا مسافران بتوانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند. به‌عنوان مثال می‌توان به کاخ فوروم اشاره ‌کرد که در سال 2009 ساخته شد.

این کاخ به‌منظور ایجاد نشست‌های بین‌المللی ایجاد شد و در بسیاری بخش‌های داخلی آن از سبک معماری ازبکستانی استفاده شده است؛ زیباترین بخش این بنا را می‌توان گنبد آن دانست که بیش از 48 متر ارتقاع دارد.

 

مسیر تمام ابنیه‌ی تاریخی تاشکند از میدان امیرتیمور می‌گذرد...
 

در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان، بناهای بسیاری وجود دارد که از اهمیت تاریخی ویژه‌ای برخوردارند. بیشتر این بناها اطراف میدان امیر تیمور ازبکستان واقع شده‌اند. دانشگاه حقوق شهر تاشکند یکی از بناهای تاریخی و بسیار زیبایی‌ست که در اطراف این میدان واقع شده است. قدمت این دانشگاه به قرن 19 میلادی برمی‌گردد و توسط والی ترکستان به نام «کافمن» ساخته‌شده است؛ حتی در گذشته از این بنای بزرگ و زیبا به‌عنوان محل ورزش بانوان استفاده می‌شده و در سال‌های مختلف کاربردهای متفاوتی پیدا کرده است.

 

موزه‌ی امیرتیمور در میدان امیرتیمور
 

کنار میدان امیر تیمور ازبکستان می‌توانید یک موزه‌ی بسیار بزرگ را مشاهده کنید که نام آن موزه‌ی امیر تیمور نام دارد. این موزه به پاس خدمات این پادشاه بزرگ ایجاد شده است و می‌توانید بیش از 2000 ابزار و وسایل مربوط به دوره‌ی گورکانیان را در این موزه مشاهده کنید. می‌توانید نقشه‌های جنگی و یا لباس‌های مورد علاقه‌ی این فرمانده بزرگ را در این موزه ببینید و از دیدن یک نسخه‌ی عثمانی از قرآن کریم شگفت‌زده شوید.

بخش‌های بسیاری در میدان امیر تیمور ازبکستان وجود دارد که باعث شده مسافران و افراد مختلف بتوانند به‌راحتی به این مناطق بسیار زیبا دسترسی پیدا کنند و از دیدن مجموع این ابنیه و سازه‌های کهن این کشور و آشنایی با سنن ازبکستان لذت ببرند.