میدان استقلال

1402/09/20


xx بازدید

مکان: میدان استقلال ازبکستان

شاخصه: میدان اصلی شهر تاشکند

 

میدان استقلال ازبکستان، یکی از نقاط تاریخی و ارزشمند شهر تاشکند است. این میدان از مهم‌ترین بخش‌های این شهر بوده و از آن به‌عنوان یک سمبل ملی یاد می‌شود. میدان استقلال ازبکستان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و به یُمنِ استقلال این کشور زیبا ساخته شد.

در آغاز کار، میدانی به‌نام میدان سرخ در این محل بنا شده بود که به میدان لنین معروف بود. این نام‌گذاری به‌دلیل بزرگداشت «لنین» یکی از رهبران کمونیستی شوروی سابق بود که بعدها با فروپاشی شوروی، تخریب شد و به جای آن، نشان ملی کشور ازبکستان قرارگرفت.

اگر مایلید دیدنی‌های شهر زیبای تاشکند در ازبکستان را ببینید همسفر با کلوت راهی این کشور تاریخی و جذاب شوید تا خاطره‌ی یک سفر خاطره‌انگیز را از کشوری کهن در فکر و ذهن خود ثبت کنید.

 

میدان استقلال ازبکستان، زیبایی در کنار شکوه

 

این میدان بزرگ شامل یک فضای سبز زیبا و جذاب است که چندین مجسمه و تندیس بزرگ در آن قرار گرفته شده است. این میدان و علت ساخت آن موجب شده تا عده‌ی زیادی برای ادای احترام به آزادی و استقلال ازبکستان و نمادهای این کشور به بازدید از آن بروند. مردم ازبکستان با غرور درمورد این میدان صحبت می‌کنند و این، نشان از اعتبار و ارزش میدان استقلال و مفهوم آزادی این کشور بین مردم دارد.

 

در میدان می‌توانید مجسمه‌ی یک مادر و فرزند را مشاهده کنید که در کنار یک‌دیگر قرارگرفته‌اند و بالایِ سرِ آن‌ها می‌توانید یک تندیس بسیار بزرگ از کره‌ی زمین را مشاهده کنید که نقش کشور ازبکستان روی آن قرار دارد.

 

میدان استقلال ازبکستان، یادمان رشادت‌های سربازان ازبکستانی

 

بنای تندیسی که در پایین میدان وجود دارد شامل تندیس مادری است که در انتظار برگشت سربازان از جنگ است. شعله‌ی آتشی از سال 1975 میلادی کنار این تندیس روشن شده که از آن زمان تاکنون پابرجا و ماندگار است و منشا آن از مقبره‌ی سربازهای گمنام مسکو گرفته‌شده است.

در گذشته حدود 4 میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کردند که بیش از 400 هزار نفر از آن‌ها در جنگ، جان خود را از دست داده و حدود 130 هزار نفر دیگر نیز مفقودالاثر شده‌اند که این رقم نسبت به جمعیت کشور در آن زمان، نشان‌دهنده‌ی یک فاجعه‌ی بزرگ تاریخی است.

 

فضای میدان استقلال ازبکستان

 

میدان استقلال ازبکستان محوطه‌ای وسیع، سرسبز و پرازگل است که ایوان‌های قدیمی جذابی به سبک سمرقند و بخارا در آن قرار دارد. روی هریک از این ایوان‌ها نام شهیدان این کشور ثبت شده است و گردش‌گران می‌توانند اسامی حک‌شده روی این ایوان‌ها را به‌راحتی مشاهده کنند.

این میدان به‌عنوان یک نماد ملی محل برگزاری رویدادها و جشن‌های بزرگ کشور ازبکستان است. هرسال در روز گرامی‌داشت این شهدا افراد بسیاری برای ادای احترام و شرکت در این مراسم به این میدان می‌آیند و به‌عنوان یادبود، تاج گل‌هایی را کنار مجسمه‌ی مادر و فرزند قرار می‌دهند.