شهرآلاچاتی

1402/09/20


xx بازدید

مکان: شهر آلاچاتی

شاخصه: شهری توریستی اطراف ازمیر

 

شهر آلاچاتی در فاصله 75 کیلومتری غرب ازمیر قرارگرفته است. خانه‌ها، کوچه‌ها و گذرگاه‌های سنگی و منحصربه‌فرد این شهر زیبا باعث شده است این شهر به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ازمیر تبدیل شود و سالانه بیش از میلیون‌ها نفر را از سراسر کشور به‌سوی خود جذب می‌کند. فاصله‌ی شهر آلاچاتی تا شهر ساحلی چشمه نیز حدوداً 10 کیلومتر است. به‌طورکلی می‌توان گفت این شهر در فاصله‌ی 2 کیلومتری ساحل طولانی ایلیجا واقع در شمال و خلیج آلاچاتی در جنوب قرارگرفته است.

تاریخچه شهر آلاچاتی

 

روستای آگریلیا یکی از مناطق لونیاست که در زمان گذشته از تمدن‌های آناتولی غرب محسوب می‌شده است. این روستا در دوره‌های تاریخی مختلف تحت نفوذ و حاکمیت اقوام و حکومت‌های متعدد قرارگرفته است؛ بعدها جمعیتی از مردم یونان از جزیره‌ی خیوس به این منطقه مهاجرت کردند و این روستا را به‌عنوان محل سکونت خود انتخاب کردند و به پرورش باغ‌های انگور و زیتون در این شهر پرداختند. هم‌چنین این افراد از این روستا به خلیج جنوبی منطقه، کانالی حفر کردند که این موضوع موجب توسعه، رونق تولید و تجارت در آن روستا شد. بعدها با ساخت خانه‌ها، کوچه‌ها، گذرگاه‌های سنگی و آسیاب‌های بادی روستا توسعه پیدا کرد و به شهر تبدیل شد.

امکانات تفریحی شهر آلاچاتی

 

ازجمله لذت‌های دلچسب شهر آلاچاتی می‌توان به پیاده‌روی و قدم‌زدن در کوچه‌ها و گذرگاه‌های سنگ‌فرش شده، بازدید از خانه‌های سنگی باشکوه، وقت‌گذرانی و نشستن در رستوران‌ها و کافه‌های دیدنی و مختلف شهر و خوردن و نوشیدن انواع غذاهای مطبوع و دلپذیر اشاره کرد.

از دیگر تفریحات و سرگرمی‌های موجود در این شهر که سالانه باعث جذب گردشگران زیادی به سمت خود می‌شود، موج‌سواری، استراحت و حمام آفتاب روی شن‌های نرم ساحل هستند.

خوردنی‌های شهر آلاچاتی

 

در این شهر رستوران‌ها، کافه‌ها و غذاخوری‌های بسیار زیادی وجود دارند که تمامی آن‌ها دارای محیطی گرم و صمیمی و فضایی دل‌انگیز هستند. در طراحی و معماری داخلی این رستوران‌ها چوب و سنگ و در نمای خارجی آن‌ها ازگل‌های کاغذی الوان استفاده‌شده است. نشستن روی صندلی‌های چوبی بارنگ‌های مختلف و خوردن غذاهای خوش‌طعم و نوشیدن نوشیدنی‌های مطبوع در این شهر بسیار رایج است. سبک این کافه‌ها و چیدمان فضای آن‌ها شما را به یاد طراحی دکور کافه‌های اروپایی می‌اندازد. در رستوران‌ها و کافه‌های آلاچاتی انواع غذاها و نوشیدنی‌های بین‌المللی و ترکی به گردشگران و بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. این غذاها اغلب با استفاده از 100 گونه گیاه ‌درمانی و دارویی تهیه می‌شوند. نان، مربای خانگی، بستنی، نوعی قهوه‌ی ترک، غذاهای دریایی و ساندویچ‌های محلی ازجمله محبوب‌ترین خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های موجود در این شهر توریستی هستند.

در سفر به آلاچاتی باید...

 

برای رفت‌وآمد در این شهر بهتر است از وسایل نقلیه‌ی عمومی مثل اتوبوس‌ها استفاده کنید زیرا کرایه‌ی تاکسی‌ها در این شهر نسبتاً بالاست.

جهت تبدیل ارز در این شهر نیز بهتر است از طریق صرافی‌های معتبر واقع در ازمیر اقدام کنید.

ازآن‌جاکه هتل‌های واقع در این شهر امکانات رفاهی هتل‌های لوکس را ندارند بهتر است هتل خود را در نزدیکی خیابان کمال پاشا رزرو کنید.

 

چگونه می‌توان به شهر آلاچاتی رسید؟

 

با استفاده از خطوط حمل‌ونقل منظم و مجهز اتوبوس و مینی‌بوس می‌توان از فرودگاه عدنان شهر ازمیر و یا از مرکز این شهر، به سمت شهر آلاچاتی بروید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خطی به سمت این شهر زیبا رفت. این شهر امروزه حدود 12000 نفر جمعیت دارد.

حال که با شهر آلاچاتی یکی از شهرهای توریستی ازمیر آشنا شدید برای یک سفر جذاب و دیدنی با کلوت همسفر شوید.