آسانسور

1401/09/12


xx بازدید

مکان: آسانسور ازمیر

شاخصه: یک بنای تاریخی در ازمیر ترکیه

 

یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های گردشگری در سراسر جهان، آسانسور ازمیر است. این آسانسور در سال 1907 میلادی با هدف جابه‌جایی مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه در میدان کاراتاش احداث شد. عملکرد آسانسور ازمیر با استفاده از نیروی آب بود که جابه‌جایی مردم را انجام می‌داد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی از نیروی برق برای جابجایی مردم با استفاده از این آسانسور استفاده شد. امروزه این بنای تاریخی به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر ازمیر تبدیل‌شده است که سالانه میلیون‌ها نفر را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند.

بنای این آسانسور با استفاده از سنگ برش قرمز ساخته‌شده است که قدمت آن به 104 سال می‌رسد. امروزه دیگر از این آسانسور برای جابه‌جایی مردم استفاده نمی‌شود و برای بازدید گردشگران کاربرد دارد. در هنگام طلوع و غروب آفتاب، آسانسور ازمیر و محوطه‌ی اطراف آن یکی از زیباترین نقاط ازمیر را تشکیل می‌دهد که بسیاری از گردشگران به یادگار عکس‌های زیادی با آن گرفته‌اند.

تاریخچه‌ی آسانسور ازمیر

در گذشته مردم باید 115 پله را طی می‌کردند تا بتوانند به‌راحتی از خیابان تحلیل رفعت پاشا در بالا شهر بالا بروند؛ به همین دلیل تاجری یهودی به نام «داریو مورنو»، برای جابجایی مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه، بنای بسیار بلندی را احداث کرد که با استفاده از فشار آب عمل می‌کرد و بعدها با پیشرفت تکنولوژی این جابه‌جایی با استفاده از نیروی برق صورت گرفت.

رستوران آسانسور ازمیر

گردشگران پس از بازدید از این بنای تاریخی شهر ازمیر می‌توانند از غذاهای خوشمزه و بسیار محبوب رستوران آسانسور ازمیر استفاده کنند. این رستوران در بخش بالایی رستوران ازمیر واقع‌شده است که در شب‌ها نمایی زیبا از شهر را به تصویر می‌کشد. در این رستوران می‌توانید علاوه‌بر غذاهای ایتالیایی و فرانسوی، کباب سنتی ترکی، یکی از محبوب‌ترین غذاهای این رستوران را که با استفاده از گوشت قرمز تهیه می‌شود، امتحان کنید. این کباب را اغلب در سس گوجه‌فرنگی تفت می‌دهند.

اطراف آسانسور ازمیر، علاوه‌بر رستوران، کافه و بارهایی نیز وجود دارند که اکثر گردشگران از آن‌ها استفاده می‌کنند. در محوطه‌ی اطراف این آسانسور، گالری‌های هنری با عنوان نمایشگاه آسانسور ازمیر وجود دارند.

ساعت‌های کاری آسانسور ازمیر

بازدید از این آسانسور تاریخی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 شب امکان‌پذیر است.

هزینه‌ی ورود به آسانسور تاریخی ازمیر

در صورت رزرو آسانسور ازمیر از طریق سایت گردشگری کلوت، هزینه آن قبلاً پرداخت شده و اکنون شما می توانید به صورت رایگان از آن بازدید کنید.

دسترسی به آسانسور تاریخی ازمیر

گردشگرانی که قصد بازدید از این آسانسور تاریخی را دارند می‌توانند از طریق کاراتاش به خیابان داریو مورنو که به خیابان آسانسور بی‌پایان مشهور است بروند. خانه‌های قدیمی با سبک ایتالیایی در هنگام عبور از خیابان نظر شما را به سوی خود جذب می‌کنند و می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر ازمیر، برج ساعت است که دارای قدمتی بیشتر از این آسانسور است.

سایت گردشگری کلوت انواع تورهای گردشگری به نقاط مختلف و جاذبه‌های گردشگری ترکیه را به گردشگران ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با خیال راحت در یکی از این تورهای گردشگری شهر ازمیر ثبت‌نام کرده و خود را برای بازدید از آن آماده‌سازید.