دریاچه سد ارس

1402/09/18


xx بازدید

مکان: دریاچه‌ی سد ارس

شاخصه: دریاچه‌ای مصنوعی در مرز ایران و آذربایجان

 

در شمال غربی­ ایران شهری به نام جلفا وجود دارد که هرساله محل ورود بسیاری از گردشگران است؛ اما انگیزه‌ی سفر به این منطقه از آذربایجان در40 کیلومتری این شهر واقع‌شده و دریاچه‌ی سد ارس نامیده می‌شود که با زیبایی چشم نواز و جذابیت­های خاص خودش هرساله گردشگران زیادی را از ایران و آذربایجان و کشورهای مختلف به خود جذب می­کند.

 این دریاچه‌ی مصنوعی با همکاری مشترک بین دو کشور آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران احداث شده است و بخشی از آن در کشور آذربایجان قرار دارد که از طریق خط مرزی از هم جدا شده­اند. دریاچه‌ی سد ارس دارای عمقی متوسط در حدود 20 متر و همچنین مساحتی حدود 145 کیلومتر مربع است که توانایی ذخیره‌ی آبی بیش از 1254 میلیون مترمکعب را در خود دارد و با ایجاد یک محیط زیبا و جذاب و همچنین مغذی می‌تواند محیط زیستی عالی برای جانداران مختلف باشد.

دریاچه‌ی سد ارس یکی از بزرگ‌ترین تامین کننده‌های برق

در گرم‌ترین فصول سال، دمای دریاچه‌ی سد ارس به بیش از 40 درجه‌ی سانتی­گراد می­رسد و در سرد­ترین حالت خود به حدود 20- درجه رسیده است که این افزایش و کاهش دما بسیار خیره‌کننده است. در فصل سرد سال با یخ‌زدن بخشی از دریاچه زیبایی این منطقه دو چندان می‌شود. وسعت بخش­های آب‌ریز این دریاچه حدود 1000220 کیلومتر مربع است که  38 درصد آن در خاک نخجوان و 23 درصد در خاک ترکیه و 39 درصد دیگر آن در خاک ایران قرار دارد.

همچنین وجود سد بزرگ ارس در این بخش به تولید برق در این کشور و استان آذربایجان غربی کمک زیادی کرده است و سالانه با تولید بیش از 172000 گیگاوات در ساعت به یکی از مهم‌ترین تامین‌کننده­های برق کشور تبدیل شده است. وجود 4 توربین بادی بسیار بزرگ که حدوداً با سرعت صد و هشتاد و هفت و نیم دور در دقیقه می­چرخند می­تواند جذابیت زیادی را در این سد به‌وجود آورد. طراحی و ساخت این سد توسط دو شرکت بزرگ روسی انجام شده است.

دریاچه‌ی سد ارس محیط زیستی عالی برای جانوران خاص

دریاچه‌ی سد ارس با داشتن مواد مغذی بسیار زیاد، توانسته جایگاه بسیار خوبی برای زندگی آبزیان مختلف فراهم کند. از این مکان زیبا برای کاربردهای  توریستی و ماهیگیری هم استفاده می­شود. این دریاچه، سرشار از ماهی­های مختلف آب شیرین مانند آمور،کپور، سیاه ماهی، بیکت، فیتوفاگ، ماش و زود پر است که این مکان را به بزرگ‌ترین تامین‌کننده‌ی ماهی آذربایجان و غرب ایران تبدیل کرده است.

یکی از ویژگی­های طبیعی سد ارس وجود «غاز پیشانی سفید» است که تنها 10 هزار از آن در جهان موجود است و سهم کشور ایران از این تعداد بیش از 3000 غاز است که بیانگر اکوسیستم عالی این منطقه برای زندگی این موجودات زیبا و بی­نظیر است.

هدف از ایجاد سد روی دریاچه‌ی ارس تامین نیازهای برق و آب کشاورزان منطقه است. 

برای تماشای دریاچه سد ارس همسفر باکلوت راهی تور ارسباران می‌شویم.