چشمه‌های باداب سورت

1402/12/10


xx بازدید

مکان: چشمه‌های باداب سورت

شاخصه: چشمه‌های آب شور طبیعی

 

در بخش جنوبی شهرستان ساری در استان مازندران، چشمه‌های رنگی مشهوری به‌نام باداب سورت قرار دارند که مشابهش را در ترکیه هم داریم. این چشمه‌های شگفت‌انگیز در بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت و در فاصله‌ی بین روستاهای اروست و مال خواست واقع‌شده است. در ادامه با چشمه‌های باداب سورت بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

موقعیت جغرافیایی چشمه‌های باداب سورت

 

درحقیقت چشمه‌های باداب سورت از شمال به ارتفاعات و تپه‌هایی پوشیده از جنگل‌هایی با درختان سوزنی‌برگ و از جنوب به دره‌های پایین‌دست محدود شده‌اند. هم‌چنین این چشمه‌ها از سمت مشرق به ارتفاعاتی پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها و از بخش غربی به روستای اروست ختم می‌شوند.

 

تاریخچه‌ی چشمه‌های باداب سورت

 

در معنای لغوی باداب به‌معنای گازدار و سورت به‌معنای شدت اثر است. این چشمه‌ها در سال 1387 به‌عنوان یکی از آثار طبیعی ملی ایران ثبت‌شده است. هم‌چنین در این سال کوه دماوند و سرو ابرکوه هم توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیدند. پس از چشمه‌ی پاموکاله واقع در ترکیه، چشمه‌های باداب سورت به‌عنوان دومین چشمه‌های آب‌شور شناخته‌شده‌اند. یکی از برنامه‌های مهم حفاظت از چشمه‌های باداب سورت، ثبت آن‌ها به‌عنوان یک اثر طبیعی بی‌نظیر بود. برنامه‌ی بعدی برای توجه ویژه به چشمه‌های باداب سورت، ثبت جهانی آن‌ها به‌عنوان ژئوپارک است.

 

ویژگی‌ اصلی چشمه‌های باداب سورت استان مازندران
 

باداب سورت دارای دو چشمه است که ازنظر رنگ، بو، مزه و حجم دارای تفاوت‌های بسیار زیادی هستند. چشمه‌ی پرآب باداب سورت دارای آبی کاملاً شور است. هم‌چنین یک استخر به قطر 15 متر با عمق زیاد در این چشمه وجود دارد که اغلب تابستان‌ها برای آب‌تنی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های پوستی، روماتیسم، دردهای کمر و پا و سردرد و میگرن استفاده می‌شود. ازآن‌جاکه آب این چشمه کاملاً شور است در زمستان‌ها یخ نمی‌زند.

 آب چشمه‌ی دوم که در بخش شمال غربی این چشمه واقع‌شده است به رنگ قرمز و نارنجی است و مزه‌ی آن ترش است. در اطراف این چشمه اندکی رسوب آهن هم به چشم می‌خورد.

یکی دیگر از ویژگی‌های چشمه‌های باداب سورت این است که جریان آب چشمه‌های باداب سورت که رسوبی و معدنی هستند پس از گذشت سال‌ها در بخش شیب پایین‌دست کوهستانی، حوضچه‌ها و طبقاتی زیبا با رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند. ویژگی اصلی چشمه‌های باداب سورت درحقیقت همین طبقات و حوضچه‌ها هستند.

 

وضعیت دسترسی به چشمه‌های باداب سورت
 

رفتن به روستای اروست از مبدأ تهران و از راه جاده‌های استان سمنان و یا مازندران امکان‌پذیر است. البته مسافتی که جهت رسیدن به این روستا از راه جاده‌ی سمنان طی می‌شود میزان کمتری است و همچنین ایمنی آن بیشتر خواهد بود. به‌طورکلی رسیدن به این روستا از راه دو جاده امکان‌پذیر است.

برای رسیدن به این چشمه‌ها یکی از مسیرها از تهران آغازشده و سپس باید به ترتیب از سمنان، مهدی‌شهر، شهمیرزاد، فولاد محله، سه‌راه تلمادره، روستای اروست و باداب سورت عبور کنید و مسیر بعدی نیز از تهران آغازشده و سپس باید از شهرهای ساری و کیاسر عبور کنید و درنهایت سه‌راه تلمادره و روستای اروست را باید طی کنید تا به این چشمه‌ها برسید.

 

برای سفر به چشمه‌های باداب سورت همسفر با کلوت راهی تور دریاچه چورت می‌شویم.