دریاچه چورت

1402/09/13


xx بازدید

مکان: دریاچه‌ی چورت

شاخصه: دریاچه‌ای طبیعی در استان مازندران

 

یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های واقع در استان مازندران، دریاچه‌ی چورت است. برای رسیدن به این دریاچه می‌توانید قدم به یک مسیر جنگلی گذاشته و یک پیاده‌روی دلچسب در دل جنگل انبوه را تجربه کنید. دریاچه‌ی چورت درواقع در شکاف یک دره با شیب بسیار زیاد واقع‌شده است که اطراف آن را پوشش جنگلی و درختان قدیمی احاطه کرده‌اند. نام دیگر این دریاچه‌ی شگفت‌انگیز، میانشه است.

 

موقعیت جغرافیایی دریاچه چورت

 

دریاچه‌ی چورت در فاصله‌ی10 کیلومتری از روستای زیبای چورت واقع‌شده است. این دریاچه در مسیر ساری به شهرستان کیاسر در استان مازندران قرارگرفته است. به این دریاچه‌ی شگفت‌انگیز خواهرخوانده‌ی خزر نیز گفته می‌شود. فاصله‌ی این دریاچه‌ی زیبا تا تهران 350 کیلومتر است. این دریاچه در50 کیلومتری جنوب شهرستان ساری واقع‌شده است. مساحت این دریاچه چیزی حدود 2.5 هکتار است.

دریاچه‌ی چورت یکی از اندک دریاچه‌های ایران است که وسط جنگل قرار دارد و براثر عوامل طبیعی محیطی ایجادشده است. هرچند راه رسیدن به این دریاچه، ناهموار است اما این موضوع باعث نشده که گردشگران به دریاچه‌ی چورت سفر نکنند. از سال 1389 این دریاچه به‌عنوان یکی از دریاچه‌های اصلی منطقه شناخته‌شده است. شکل هندسی این دریاچه به‌صورت بیضی است و عمق آن تا حد زیادی به بارش‌های فصلی وابسته است. در این دریاچه ماهی‌های بسیار زیادی وجود دارند که توسط افراد محلی به این مکان آورده شده‌اند.

 

تاریخچه‌ی‌ دریاچه چورت مازندران

 

در منطقه‌ی روستای چورت حدود سال 1318 زلزله‌ای رخ داد؛ سپس به‌دلیل رانش زمین و بسته شدن مسیر آب چشمه‌های موجود در نواحی اطراف دریاچه‌ای به وجود آمد که باعث بهت و شگفتی همه‌ی اهالی روستا شد.

 

تفریحات دریاچه چورت
 

از مهم‌ترین تفریحات دریاچه‌ی چورت می‌توان به ماهی‌گیری و یا قایق‌سواری اشاره کرد. به‌دلیل شرایط مناسب آب در این منطقه برای علاقه‌مندان به قایق‌سواری این تفریح، گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شود. می‌توانید سوار قایق شده و میان آب دریاچه بروید و از مشاهده‌ی زیبایی‌های موجود در آن نهایت لذت را ببرید. قایق‌سواری در میان این آب‌ها می‌تواند هیجان‌انگیز و آرامش‌بخش باشد. نکته مهم در رابطه با قایق‌سواری در این منطقه این است که در این دریاچه مکانی برای کرایه‌ی قایق وجود ندارد و علاقه‌مندان باید  همراه خود قایق‌های بادی بیاورند.

 

زمان مناسب جهت بازدید از دریاچه چورت
 

فصل‌ بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان برای سفر به این منطقه و بازدید از دریاچه چورت است؛ اما قطعاً منظور این نیست که زیبایی این دریاچه در فصل زمستان کاهش خواهد یافت. تنها دلیلی که مانع از ورود گردشگران در فصل زمستان به این منطقه می‌شود مسیر دسترسی به دریاچه به‌دلیل شرایط سخت جوی است.

 

وضعیت دسترسی به دریاچه چورت

 

برای رفتن به این دریاچه‌ی شگفت‌انگیز ابتدا باید به استان مازندران رفته و سپس خود را به جاده کیاسر- ساری برسانید. اگر از مسیر تهران به سمت دریاچه‌ی چورت حرکت کنید باید مسافت 350 کیلومتری را طی کنید. پس‌ازاینکه به روستای چورت رسیدید باید مسافت 10 کیلومتری دیگری را نیز ادامه دهید. هوای این دریاچه و مناطق اطراف آن نسبتاً خنک است ازاین‌رو در صورت تمایل برای اقامت حوالی دریاچه بهتر است وسایل گرمایشی و چادر نیز همراه خود ببرید.