دریاچه الندان

1402/09/18


xx بازدید

مکان: دریاچه الندان

شاخصه: دریاچه‌ای زیبا در ساری

 

درحقیقت نگین درخشان در دل طبیعت فوق‌العاده زیبای ساری دریاچه الندان است. مساحت این دریاچه به حدود 17 هکتار می‌رسد و قدمت آن ازلحاظ زمین‌شناسی به عصر کواترنری برمی‌گردد. دریاچه‌ی الندان به پله ازنی نیز مشهور است که این نام را از روستای مجاور خود ازنی گرفته است. روستای ازنی دارای مسیر همواری جهت رسیدن به دریاچه‌ی الندان است. این دریاچه در فاصله 2 ساعتی سمنان و در ارتفاع 200 متری از سطح دریا قرارگرفته است.

از آب دریاچه‌ی الندان به‌عنوان منبع اصلی برای تغذیه‌ی شالیزارهای روستاهای مجاور استفاده می‌شود. تقریباً می‌توان گفت هیچ رودی به این دریاچه نمی‌ریزد و آب این دریاچه تنها از طریق بارندگی تأمین می‌شود. در سال‌های اخیر، ماهیان مختلف زیادی در این دریاچه رها شده‌اند ازاین‌رو صنعت ماهی‌گیری در این دریاچه رونق یافته است. در نزدیکی این دریاچه مجموعه‌ای متنوع از درختان مختلف همچون ممرز، بلوط، ملچ و نمدار رویت می‌شوند.

 

موقعیت جغرافیایی دریاچه الندان

 

یکی از جاذبه‌های طبیعی استان مازندران، دریاچه‌ی الندان است که در مجاورت با ازنی یکی از توابع بخش چهاردانگه‌ی ساری قرارگرفته است. این دریاچه در یک منطقه‌ی جنگلی قرار دارد. روستای ازنی در 65 کیلومتری بخش جنوبی شهر ساری و 20 کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه و در دامنه‌ی کوه ازنی واقع‌شده است.

 

جاذبه‌های گردشگری دریاچه الندان

 

از جاذبه‌های گردشگری دریاچه‌ی الندان می‌توان به اندون، رودخانه‌ی لاک بار، قله ازنی، آب‌بندان پله، مار قله، افروشونه و چاه‌های جنگل‌های ازنی- جنگل‌های انبوه پله‌ای و درنهایت قله زیبای ازنی اشاره کرد.

در فصولی که بارندگی در این منطقه زیاد است وسعت این دریاچه به چیزی حدود 30 هکتار می‌رسد. در فصل زمستان پرندگانی هم‌چون اردک‌های وحشی در دریاچه‌ی الندان سکونت دارند و هم‌چنین تعداد زیادی ماهی‌ در این دریاچه یافت می‌شوند که همین امر باعث افزایش و توسعه‌ی ماهی‌گیری در این منطقه شده است.

در فاصله‌ی کمی از این دریاچه، رودخانه جاری است و آب این رودخانه قابل شرب است؛ زیرا در این محل سکونت‌گاه انسانی وجود ندارد که باعث آلودگی آب شود. در مجاورت آب‌بندان پله، درختچه‌های ولیک و ازگیلی هستند که برای گردشگران و مهمانان جذابیت دارند.

شکل قرارگیری دریاچه‌ی الندان و نوع خاک آن منطقه باعث شده است در تمامی فصول، حتی زمانی که بارندگی اندک است آب برف و باران به آن سمت جریان یابد. هم‌چنین ازآن‌جاکه خاک این منطقه نفوذناپذیر است ماندگاری آب در دریاچه‌ی الندان افزایش‌یافته است. در فصل بهار در مجاورت این دریاچه شاهد سبزی‌های دارویی و معطری هم‌چون گل بنفشه و پیازچه وحشی خواهید بود.

 

امکانات موجود در دریاچه الندان
 

از مهم‌ترین امکانات موجود در این منطقه می‌توان به امکاناتی همچون دستشویی، قایق موتوری و پدالی اشاره کرد. پس می‌توان گفت یکی از تفریحات موجود در این دریاچه قایق‌سواری می‌باشد. البته گاهی اوقات گردشگران در این محل به ماهی‌گیری نیز می‌پردازند.

 

وضعیت دسترسی به دریاچه الندان
 

دسترسی به این دریاچه، نسبتاً ساده و آسان است به‌طوری‌که نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این ناحیه روستای ازنی است. جاده‌ی این مسیر به سمت روستا کاملاً آسفالت است و این دریاچه در فاصله‌ی یک و نیم کیلومتری از آن واقع‌شده است. این مسیر آسفالت نشده است.