کاخ باغچه جوق

1402/01/05


xx بازدید

مکان: کاخ باغچه جوق

شاخصه: بنایی به‌جامانده از دوران قاجار

 

درون شهر تاریخی ماکو در استان آذربایجان غربی، کاخ موزه‌ی بسیار زیبایی قرار دارد که بخشی از تاریخ این منطقه را در خود جای داده است. این عمارت باشکوه که «کاخ باغچه جوق» نام دارد، در روستایی به همین نام قرارگرفته و روزگاری مقر حکومت یکی از سرداران شهر ماکو بوده است. معماری و آثار ارزشمند این موزه یکی از دلایلی است که می­تواند علاقه­مندان به تاریخ و فرهنگ ایران را به سوی خود بکشاند. با کلوت همراه باشید تا  با این بنای جذاب و سرگذشت آن بیشتر آشنا شویم.

نگاهی به سرگذشت کاخ باغچه جوق

کاخ باغچه جوق که یادگاری از دوره‌ی قاجار است، حدود 120 سال پیش در دوره‌ی فردی به‌نام «پاشاخان»، ساخت آن آغاز و در دوره‌ی حکومت «اقبال السلطنه» به پایان رسید.

این کاخ، تا سال 1353 مقری برای حکمرانی سردار ماکو و خانواده‌ی او بود که در این عمارت زندگی می­کردند. بعدها، این بنا توسط دولت وقت خریداری شد و بعد از انجام مرمت‌های لازم در سال 58 در معرض بازید عموم قرار گرفت.

سیری در فضای خارجی و داخلی کاخ باغچه جوق

کاخ باغچه جوق بنایی 2500 متری است که در میان باغی به وسعت یازده هزار هکتار واقع شده است. این بنای زیبا که با تلفیقی از هنر و معماری داخلی و خارجی آراسته شده به‌شکل قرینه احداث شده است.

در میان فضای بیرونی بنا، کالسکه­­ای وجود دارد که متعلق به سردار بوده است. تراس گچ‌بری‌شده‌ی زیبایی رو به حیاط قرار دارد که از طریق پلکانی به حیاط متصل شده است. این تراس، جایی است که روزگاری سردار از آن جایگاه به سخنرانی می­پرداخته است.

تعدادی مجسمه‌ی گچی با ظرافت بسیار، برای تزئین سردرها و نرده­­های لبه‌ی بام به‌کار رفته‌است. وجود استخر وسیعی میان باغ و جوی‌های جاری آب که از آن نشأت گرفته، طراوت باغ را دو چندان کرده است.درون این کاخ نیز مانند بیرونش بسیار باشکوه است.

سالن ناهارخوری یا اتاق سبز یکی از اتاق‌های اصلی این بناست که سقف آن با نقاشی‌های بسیار زیبای ایرانی و فرنگی تزئین شده است.

نقش و نگارهای گل و بوته و شمایل مردانی از دوره‌ی قاجار، معماری ایرانی را پیش چشمان بیننده به‌نمایش می­گذارد و کاغذدیواری‌های روسی و نقش و نگارهای اروپایی که یادآور معماری قرن نوزدهم است، هنر و معماری خارجی را به بیننده معرفی می‌کند.

حوضخانه، بخش دیگری از بناست که با آیینه‌کاری­های خیره‌کننده به تالار آیینه نیز معروف گشته است. شاه نشین‌ها، اتاق استراحت و دفتر کار با دکوراسیونی بسیار زیبا از دیگر بخش‌های کاخ باغچه جوق است که دسترسی به آن‌ها از طریق راه پله­های کاخ، میسر است.

مبلمان و محصولات چوبی این کاخ زیبا از جنس نی و خیزران بوده و محصول کشورهای روسیه، اتریش، فرانسه و لهستان است.

کاغذ دیواری‌های شکیل، پرده­های باشکوه، کاناپه­های اطلسی، لوسترهای کریستالی و آیینه­های بلند سنگی نیز بخشی دیگر از آثار این موزه‌ی زیباست که نگاه هر بیننده­ای را مجذوب خود می‌کند.

در این موزه همه­ی فضاهای داخلی و خارجی و تزئینات وابسته به آن در عالی‌ترین شکل خود قرار داشته و نشانگر مهارت و سلیقه‌ی هنرمندان و ساکنین این عمارت تاریخی است.

این موزه‌ی جذاب بازدید عمومی داشته و در سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای دیدن کاخ باغچه جوق به کجا باید برویم؟

برای دیدن این عمارت زیبا باید سفری به استان آذربایجان غربی و شهر ماکو داشته باشیم. روستای باغچه جوق در هفت کیلومتری غرب ماکو واقع شده و این عمارت تاریخی را در دامنه‌ی کوه چرگین جای داده است.

با کلوت همراه باشید تا با میراث ناب ایران آشنا شده و با سفرهایی جذاب خاطره‌ای ماندگار برای خود خلق کنید.