آبشار آسیاب خرابه

1402/12/02


xx بازدید

مکان: آبشار آسیاب خرابه

شاخصه: آبشاری زیبا در کنار یک جاذبه‌ی تاریخی

آبشار آسیاب خرابه یکی از شاهکارهای کم نظیر آفرینش است که در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر جلفا قرار دارد. آب این آبشار از ارتفاعات ارسباران سرچشمه گرفته و پس از جاری شدن  از صخره­ای عظیم این اثر زیبا را به وجود آورده است. بقایای آسیابی نیمه ویران در محل آبشار، باعث شده این جاذبه طبیعی به آبشار آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. با ما همراه باشید تا با این جاذبه زنده خلقت بیشتر آشنا شویم.

آبشار آسیاب خرابه؛ جلوه‌ای از طبیعت کم‌نظیر ارسباران

آبشار زیبای آسیاب خرابه جاذبه­ای است که در نزدیکی نوار مرزی ایران و کشور آذربایجان قرار دارد. این آبشار با ارتفاعی حدود 10 متر از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های مرتفع منطقه‌ی ارسباران سرچشمه می‌گیرد و پس از جاری‌شدن ابتدا به‌صورت آبشار و سپس به شکل رود، در امتداد دره به مسیر خود ادامه می­دهد.

در گذشته برای استفاده از انرژی آب، در این مکان آسیابی آبی احداث شده بود که با گذر زمان به فراموشی سپرده شد و بخش قابل توجهی از آن ویران شد. به‌همین علت در زبان ترکی به این آبشار «خاراب دییرمان» یعنی آسیاب خرابه می­گویند. فضای پیرامون این محوطه حدود 200 متر مربع است.

رطوبت حاصل از ریزش آب موجب شده دیواره­های آبشار با خزه و گیاهان آبزی پوشیده شود  و منظره‌ی فوق العاده­ای به‌وجود بیاید. تمام سنگ‌های بالای آسیاب بافتی آهکی داشته و با عبور جریان آب به اشکال مختلفی تبدیل شده­اند. غار کوچکی در زیر آبشار وجود دارد که زیبایی این جاذبه را تکمیل کرده است. دهانه‌ی دیگر این غار در قسمت ورودی آبشار و در پایین پله­ها قرار دارد.

درضلع غربی دره، رسوب‌های زمین به شکل طاقدیس و ناودیس منظره‌ی زیبایی را خلق کرده و  این مکان را به یکی از نقاط ارزشمند در حوزه‌ی زمین شناختی تبدیل کرده است.

هم‌جواری با ارس، آب‌و‌هوای دلپذیر، وفور درختان انجیر در منطقه، زنجیره‌ای به هم پیوسته از آبشارهای کوچک و بزرگ و خنکای حاصل از ریزش آب، موجب شده این منطقه همه ساله خصوصا در فصول گرم سال شاهد حضور گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران باشد.

امکانات آبشار آسیاب خرابه

وجود پارکینگی در نزدیکی محوطه‌ی آبشار، ایجاد فضاهایی برای استراحت موقت و صرف غذا، نزدیکی به پمپ بنزین و وجود رستوران‌ها و اقامتگاه‌های مناسب در مسیر، از امکانات این جاذبه‌ی زیباست. در سال‌های اخیر با کف‌سازی و پله‌گذاری، مسیر دسترسی به آبشار هموار شده و برنامه­هایی نیز برای توسعه‌ی آسیاب خرابه به گردشگاهی مجهز و بزرگ در دست اقدام است. به‌دلیل سهولت دسترسی به این آبشار، استفاده از آن برای همه گروه‌های سنی امکان­پذیر است.

جاذبه‌­های نزدیک آبشار آسیاب خرابه

اگر سفری به این منطقه‌ی زیبا داشتید کنار لذت‌بردن از طبیعت آبشار می­توانید بازدید از جاذبه­های نزدیک به آن مانند، رود و دریاچه‌ی سد ارس، کلیسای سنت استپانوس، کلیسای چوپان، آبشار ماهاران، حمام تاریخی و  بازارچه‌ی مرزی جلفا را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید.

چگونه به دیدن آبشار آسیاب خرابه برویم؟

برای دیدن این آبشار باید به استان آذربایجان شرقی برویم. برای دسترسی به آن باید وارد جاده مرند جلفا شده و به موازات رود ارس مسیر هادی شهر را در پیش بگیریم. آبشار آسیاب خرابه در دره­ای مصفا در نزدیکی رود زیبای ارس، و در فاصله‌ی 38 کیلومتری شرق جلفا و 5 کیلومتری روستایی به نام منجن آباد واقع شده است.

با کلوت همراه باشید تا سفرهای به‌یادماندنی و دلنشینی را تجربه کنید.