غار اشکفت‌یزدان

1402/12/02


xx بازدید

مکان:غار اشکفت یزدان اردکان

شاخصه: مکانی مقدس برای زرتشتیان

 

معمولاً وقتی صحبت از غار می‌شود ذهن هر آدمی به‌سمت جاهای مخوف و شگفت‌انگیز می‌رود. بیشتر ما از غارها و افسانه‌ها و داستان‌های مرتبط با آن‌ها زیاد شنیده‌ایم. شاید هنوز خیلی از شما هستید که یک‌بار هم تجربه‌ی رفتن و دیدن یک غار را از نزدیک نداشته باشید. خوشبختانه در ایران تا دلتان بخواهد از این غارهای هیجان‌انگیز وجود دارد که هرکدام ویژگی و زیبایی خاص خودش را دارد که حداقل به یک‌بار رفتن و از نزدیک تماشاکردن می‌ارزد. یکی از همین جاهای شگفت‌انگیز غار اشکفت یزدان است. در نزدیکی روستای هفتهر و در 70 کیلومتری از شهر اردکان.

 این غار در بالای کوه بلندی به نام اشکفت قرار دارد. در گویش مردم یزد، اشكفت به‌معنای شكاف یا غار است. گفته می‌شود این مکان به زرتشتیان تعلق دارد که در زمان ورود مسلمانان به ایران، به آن‌جا رفته و آتش مقدس خود را به مدت 30 سال در آن نگهداری می‌کرده‌اند. وجود انبوهی از خاکستر درون غار، نشان‌دهنده‌ی این مدت طولانی است. این غار در نزدیکی عقدا قرار دارد و برای زرتشتیان مکانی مقدس محسوب می‌شود. درحدی که  هر سال تعدادی از زرتشتیان از کشور هند نیز به این محل می‌آیند و یک شب را درون آن به‌سر می‌برند.

ورودی غار، مسیر سخت و دشواری دارد، اما اگر آدم کنجکاوی باشید و به‌دنبال هیجان به هر زحمتی هم که شده از کوه بالا رفته و خودتان را به در ورودی غار می‌رسانید. در مسیر حرکت به سمت غار بهتر است از تجهیزات مناسب مانند کفش کوه و طناب استفاده کنید. مسیر دهانه‌ی غار شیب تندی دارد و احتمال سقوط سنگ‌ریزه زیاد است. پس باید مجهز و با دقت و احتیاط کامل وارد غار شوید.

از دهانه‌ی غار که وارد آن می‌شوید محوطه‌ی وسیعی می‌بینید که شاید یک جمعیت هزار نفری را هم به‌راحتی در خود جای دهد. سه حوضچه درون غار وجود دارد که وقتی از سقف آب می‌چکیده در این حوضچه‌ها جمع می‌شده است. در وسط غار سه چکیده یا استالاگمیت دیده می‌شود که یكی از آن‌ها حدود 3 متر و 80 سانتی‌متر ارتفاع دارد و دو چكیده‌ی دیگر 1 متر و 20 سانتی‌متر ارتفاع و حدود 40 سانتی‌متر قطر دارند. حوض‌های کوچک و بزرگ و آثار به‌جامانده از ساختمان درون غار، نشان می‌دهد که از این مکان به‌عنوان فضای سکونتی و عبادتگاه در گذشته، استفاده می‌شده است.