روستای تاریخی کندوان

1402/09/18


xx بازدید

مکان: کندوان

شاخصه: تنها روستای صخره‌ای قابل سکونت در جهان

شگفتی­های تبریز پایانی ندارد. در هر گوشه از این شهر، جاذبه­ای هست که انسان را به حیرت وا می­دارد. هر زمان که به تبریز سفر کنید چیزی نو برای اکتشاف خواهید یافت. در این بین یکی از حیرت‌انگیز­ترین جاذبه­های گردشگری تبریز، روستایی صخره‌ای در دل کوه است که به روستای تاریخی «کندوان» شهرت دارد. روستای شگفت‌انگیز کنداون در دل کوهستان سهند واقع در 60 کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد. نمونه­های دیگر از چنین ساختاری، روستای کاپادوکیه ترکیه و روستای داکوتا در آمریکا است که از میان این سه، تنها روستای تاریخی کندوان قابل سکونت است و همین امر به معروفیت روستا افزوده است.

چگونگی تشکیل روستای تاریخی کندوان

روستای کندوان در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا و در مسیر رودخانه‌ی کندوان قرار دارد. این روستای عجیب، روستایی مخلوطی شکل است که به‌خاطر شباهت آن به کله قند و کندوی عسل به این نام نامیده می­شود. این‌طور گفته شده که به‌دلیل سردشدن گدازه­های آتشفشانی سازه­هایی به‌شکل افقی، مخروطی و هرمی به وجود آمد که بعدها با عقب‌نشینی دریاچه‌ی کندوان سر از خاک بیرون آوردند. سرانجام این سازه­ها بر اثر جابه­جایی کوها و فشارهای ناشی از حرکت آنان به‌صورت طبقه طبقه درآمدند. این کندوها که حالت نرمشان را در طول زمان حفظ کردند کم‌کم به‌شکل امروزی تبدیل شدند و با دخالت انسانی به مکانی مناسب برای زندگی ساکنین آن تبدیل شدند. ارتفاع توده‌ی صخره­ای روستای کندوان حدود 40 متر و قطر دیوارهای آن حدود 2 متر بوده و به همین دلیل خانه­های روستا در تابستان خنک و در زمستان به‌طور طبیعی گرم هستند.

تاریخ روستای کندوان

روستای کندوان در تبریز یکی از روستاهای تاریخی منطقه است. برخی عمر آن را به 6 هزار سال پیش نسبت می­دهند و برخی دیگر تاریخ آن را بیش از 3 هزارسال تخمین می‌زنند. در روایتی، تاریخ سکونت این روستا را به حمله‌ی مغول­ها در قرن هفتم هجری قمری نسبت می­دهند که مردم روستای حیله‌ور به‌خاطر حفظ جان خود در برابر آن‌ها به این مکان گریختند و در آن‌جا ماندگار شدند. روایاتی نیر مبنی بر سکونت عشایر به‌عنوان ساکنان اولیه‌ی این روستا وجود دارد.

عده­ای دیگر نیز بر این باورند که ساکنان اولیه‌ی روستای تاریخی کندوان مهاجران دریاچه‌ی ارومیه هستند که از ترس ایلامی­ها در جنگ ایلام و آشور به این روستا گریختند. هم اکنون در این روستا 117 خانوار زندگی می­کنند و از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

بهترین زمان سفر به روستای تاریخی کندوان  

به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، بهترین زمان سفر به این روستا فصل تابستان است که هوایی متعادل و مرطوب دارد. پاییز و زمستان‌های این روستا سرد و سخت است.

اقامت در روستای تاریخی کندوان

یکی دیگر از جاذبه­های روستای کندوان، هتل صخره­ای کندوان است که خود یکی از جذابیت­های روستا به‌شمار می­رود. در این هتل صخره­ای که هماهنگ با بافت روستا طراحی شده است می‌توانید حال و هوای اقامت در سوئیت­های مخروطی را تجربه کنید و علاوه بر آن از امکاناتی نظیر جکوزی با آب معدنی روستا لذت ببرید.

امکانات روستای کندوان

در روستای تاریخی کندوان دو مسجد بزرگ و کوچک به همراه مدرسه، پارک و مغازه­های فروش سوغاتی و رستوران وجود دارند که می­توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید.

بازدید از این روستای شگفت انگیز و اقامت در آن را با تورهای گردشگری کلوت تجربه کنید.