خانه مشروطه

1400/11/06


xx بازدید

مکان: خانه‌ی مشروطه

شاخصه: عمارتی به‌جامانده از دوران مشروطه

اگر به محله‌ی راسته کوچه در شهر تبریز رفته باشید و یا بخواهید برای مسافرت به شهر زیبای تبریز سفر کنید، حتماً باید از خانه‌ی مشروطه که از دوران قاجار به‌جا مانده است، دیدن کنید. این خانه که به یکی از موزه­های تاریخی شهر تبریز تبدیل شده است هر ساله پذیرای مهمانان بسیار زیادی است که برای دیدن آثار تاریخی دوران مشروطه و معماری خاص این بنا، به این مکان سفر می­کنند. سبک و سیاق ساخت این بنا به دوران قاجار باز می‌گردد و این بنا به شماره 1171 در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

تاریخچه‌ی ایجاد خانه‌ی مشروطه

بعد از به توپ بسته شدن مجلس توسط محمد علی شاه در سال 1247، بزرگان آذربایجان در محل خانه‌ی «حاج مهدی کوزه کانی»، گرد یکدیگر جمع شده و به بررسی و حل مشکلات مختلف دوران قاجار پرداخته‌اند. این مکان که حتی محل تصمیم‌گیری پایین‌آوردن پرچم و تسلیم به حکومت قاجار نیز هست در سال 1247 به دستور حاج مهدی کوزه کانی تاسیس شده و در آن بزرگانی همچون «ستارخان»، «باقرخان»، «حاج میرزا آقا فرشی» و دیگر بزرگان دوران مشروطه به بحث و تبادل اطلاعات پرداخته­اند و برای حل مسائل کشور در این مکان حضور پیدا کرده­اند که مهم‌ترین رویدادها و تصمیمات دوران مشروطه در این مکان و توسط افراد بزرگی اتخاذ شده است.

خانه مشروطه که در اوایل سال 1247 هجری شمسی توسط حاج ولی معمار طراحی شده بود، در دوران خود بسیار معروف، زیبا و قابل‌توجه بود و یکی از آثار تحسین‌برانگیز معماری در عصر خود بوده است. او که از اهالی تبریز و ساکن کشور روسیه بود در اوایل سال 1247 و بازگشت به ایران اقدام به ساخت این بنای زیبای تاریخی و مستحکم کرده است. این بنا دارای 1300 مترمربع مساحت است که این فضا را به دو طبقه تبدیل کرده است که آن‌ها را با نام های اندرونی و بیرونی می­شناسند.

می­توان از ویژگی­های منحصربه‌فرد این خانه به‌وجود پنجره­های اُرُسی تمام قد در حیاط و محیط بیرونی خانه، درهای زیبای منبت­کاری شده، وجود غلام گردش و نورگیرهای بزرگ و زیبا اشاره کرد.

خانه‌ی مشروطه بعد از جنگ جهانی دوم

خانه مشروطه بعد از جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط ارتش آلمان­ها که در سال‌های 1325 و 1324 اتفاق افتاد به مجلس سران فرقه‌ی دموکرات در آذربایجان تبدیل شد و در آن دوران با تصمیمات زیادی روبرو شد.

در خانه‌ی مشروطه آثار بسیار زیبایی در معرض دید عموم قرار گرفت که می­توان به تندیس­های سر قدیمی حسین خان باغی، حاج علی ختایی،کربلایی علی موسیو، آخوند خراسانی، علی اکبر دهخدا و زینب پاشا که تنها تندیس سر زن موجود در این عمارت بزرگ است، اشاره کرد.

خانه‌ی مشروطه در سال 1375 هجری شمسی به‌منظور به نمایش درآوردن اسناد و آثار تاریخی دوران مشروطه به یکی از موزه‌های جذاب این دوران تبدیل شد. این مکان دارای آثار بسیار زیاد و تاریخی همچون سلاح کمری ستارخان، فرش‌های قدیمی دوران مشروطه و دیگر مدارک این دوران است. دیدن این تاریخ باشکوه و پربار، سیر تکاملی دوران مشروطه را جلو دیدگان بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.