عمارت ائل گلی

1402/12/02


xx بازدید

مکان: پارک ائل گلی یا پارک ایل‌گلی

شاخصه: پارکی زیبا در شهر تبریز

 

نام تبریز با گردشگاه و پارک ائل گلی آن پیوند خورده است. نمی­توان به تبریز سفر کرد اما به دیدن این پارک زیبا نرفت. درحقیقت پارک ائل گلی مشهورترین و معروف­ترین جاذبه‌ی گردشگری و یکی از نمادهای شهر تبریز به‌شمار می­رود.

پارک ائل گلی یا شاه گلی در جنوب شرقی تبریز و در 7 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. این مجموعه متشکل از عمارتی هشت ضلعی در دو طبقه بوده که در میان دریاچه­ای به وسعت 5.5 هکتار واقع شده است. بنای این عمارت، سازه­ای زیبا و الماس شکل به همراه گنبد کوچک زرد رنگی است که ساخت آن را به دوران آق قویونلوها (1378- 1501) نسبت داده­اند. در گذشته این عمارت تفرجگاه خانواده­های دربار قاجار بوده، اما امروزه به رستوران و تالاری برای پذیرایی از گردشگران تبدیل شده است. عمارت ائل گلی در ضلع جنوبی به قسمت­های دیگر پارک متصل شده است. در جنوب دریاچه ائل‌گلی نیز تپه‌ای بزرگ قرار گرفته که به شکل زیبایی درخت‌کاری و گل‌کاری شده است و آبشارهای مصنوعی زیبایی از میان پله‌های سنگفرش شده به‌سمت پایین دریاچه سرازیر می­شوند.

دریاچه‌ی ائل گلی

دلیل اصلی زیبایی و جذابیت پارک ائل گلی وجود دریاچه­ای زیبا و زلال  است که دور تا دور عمارت ائل گلی را در برگرفته و زیبایی آن را دو چندان کرده است. این دریاچه ابتدا به‌صورت استخری بوده است که در زمان آق قویونلوها ساخته شد و بعدها در زمان صفویان توسعه یافت. در زمان صفویان این دریاچه بزرگترین منبع آب باغات شرق تبریز به‌شمار می­رفته است. آب این دریاچه از رودخانه‌ی لیقوان در نزدیکی روستای چاوان تامین می­شود و از سمت جنوب شرقی دریاچه به آن وارد می­شود.  

درحال‌حاضر این دریاچه به عنوان گردشگاه عمومی، میزبان گردشگران و مردم محلی است که با زیبایی­ها و مناظر تماشاییش چشم­ها را خیره می­کند. انعکاس عمارت ائل گلی در آب دریاچه، جلوه‌ی هزار رنگ پاییزِ باغ در آب‌های زلال آن، و سپیدی دریاچه در زمستان پربرف تبریز به همراه نورپردازی خیره‌کننده‌ی اطراف دریاچه خاطره­ای است که هرگز در ذهن­ها فراموش نمی­شود.

 

تفریحات پارک ائل گلی

پارک ائل‌گلی یکی از مهم­ترین تفرجگاه­های تبریز به شمار می­رود. می­توان ساعت­ها در اطراف دریاچه به گردش پرداخت و از خنکای دریاچه و مناظر سرسبز اطراف لذت برد و یا سری به عمارت کلاه فرنگی ائل گلی زد و با طعم اصیل غذاهای تبریزی آشنا شد. گذشته از این می­توان دل به دریاچه زد و سوار بر قایق در میان آن به تفریح و خوشگذرانی پرداخت. در اینجا سوژه‌ی عکاسی نیز فراوان است، از دریاچه گرفته تا کاخ ائل گلی و درختان سرسبز و گل‌کاری­های تماشایی اطراف.

از دیگر تفریحات این پارک، دوچرخه‌سواری و کالسکه سواری دور دریاچه است. همچنین در سمت غربی دریاچه شهربازی لونا پارک وجود دارد که می­تواند لحظات شادی بخشی را برای خانواده­ها  و کودکان فراهم آورد. از آن گذشته مینی گلف واقع در جنوب شرقی پارک یکی از متفاوت­ترین و جذاب­ترین تفریحات پارک ائل گلی است که برای علاقه­مندان به بازی گلف در نظر گرفته شده است.

برای کسانی هم که اهل کمپ زدن و پیک نیک کردن هستند نقاطی در محوطه‌ی مجموعه درنظرگرفته شده است تا در فضای پارک چادر خود را برپا کنند و از اتراق در طبیعت لذت ببرند. اما برای افرادی که دوست دارند در یک هتل مجلل و لوکس در کنار این مجموعه اقامت کنند و درعین‌حال منظره‌ی پارک و سرسبزی­های اطراف را از اتاق تماشا کنند، روی تپه‌ی نزدیک دریاچه، هتلی مجلل و منحصر به فرد میزبان آن‌هاست.

برای بازدید از این مجموعه‌ی فراموش نشدنی با تورهای گردشگری کلوت همراه باشید.