موزه قاجار

1401/05/26


xx بازدید

مکان: موزه‌ی قاجار تبریز

شاخصه: عمارتی منسوب به دوران قاجار

به دیار مردمان آذری زبان در شمال غرب ایران و استان آذربایجان شرقی می‌رویم. مقصد اصلی گردشگری در غرب این سرزمین زیبا، یعنی تبریز است. تبریز که با طراحی‌های خاص و باکیفیت در هنر ارزشمندِ فرش‌بافی در جهان شهره­ است. کوله‌بار سفر را در عمارت زیبای موزه‌ی قاجار بر زمین می‌گذاریم. چطور است که در تماشای موزه‌ی قاجار همراه ما باشید.

و اما گذری به عمارت موزه‌ی قاجار

در یکی از محله‌های قدیمی شهر تبریز با نام «ششگلان» که خانه‌های قدیمی و زیبای زیادی دیده می‌شود، عمارتی قرار دارد که به‌نام «موزه‌ی قاجار» شناخته می‌شود؛ این عمارت در نزدیکی مقبره الشعرای تبریز در خیابان معروف ششگلان قرار دارد. امروزه تنها بخشی از عمارت از خطر آسیب و تخریب در امان مانده است. عمارت به شیوه‌­ای که هنر ارزشمند معماری سنتی در آن حفظ گردد، مرمت و بازسازی شد. سرانجام در سال 1385 به‌عنوان موزه‌ی قاجار رسماً نام گرفت و مورد بهره‌برداری واقع شد. اکنون موزه‌ی قاجار هر چه هست، زیباست و نشانی از عظمت و شکوه  بنا، در دوران سلطنت قاجار دارد.

نظام گروسی سازنده‌ی بنای موزه‌ی قاجار

عمارت زیبا و باعظمت موزه‌ی قاجار، توسط یکی از نویسندگان و رجال سیاسی دوران قاجار به نام «امیر نظام گروسی» ساخته شد.

او وزیر فواید عامه در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و وزیر مختار در کشور انگلیس بود. از خدمات مفید امیر نظام گروسی می‌توان به آوردن دستگاه ضرب سکه به ایران در زمان سفارت در فرانسه اشاره کرد. البته سازنده‌ی بنای عظیم و زیبای موزه‌ی قاجار در اواخر عمر به ماهان کرمان تبعید شد و همان‌جا از دنیا رفت.

معماری اصیل و زیبای موزه‌ی قاجار

عمارت در مساحت 3000 متر مربعی، در دو طبقه با زیر بنای 1500 مترمربع ساخته شده است. موزه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است. به‌راستی که به وقت شکوفه دادن گل‌های باغچه‌های پیرامون عمارت و نمای حوض‌های پر از آب، اعجابی از زیبایی و هنر معماری سنتی قاجار تجلی می‌یابد. بنای موزه‌ی قاجار هنوز هم می‌درخشد و نمایانگر یادگاری ارزشمند است.

در طبقه‌ی بالای موزه‌ی قاجار، دو سالن پذیرایی در مساحتی بزرگ قرار دارد که به‌نام طنبی نامیده می‌شود. این‌ها از دو طرف به ایوانی سرتاسری اتصال دارند که استقامت خود را مدیون 16 ستون با سرستون‌های زیبا است. زیبایی هنر سنتی در پنجره­‌های مشبک اُرُسی با شیشه‌های رنگی، گچ‌بری‌های با شکوه تالارهای داخلی و آینه‌کاری­‌های تجملاتی به‌وضوح در موزه‌ی قاجار خواهید دید.

 تالارهایی که هر یک معرف گوشه‌ای از تاریخ هستند. در طبقه‌ی بالای هفت تالار که شامل تالارهای سکه، بافته، چینی، آبگینه، تالار فلزات، هم‌چنین موسیقی و خاتم به زیبایی خودنمایی می‌کند. اما در طبقه‌ی پایین تالارهای سنگ، اسلحه، رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی و همچنین تالارهای قفل و فانوس با نقل حدیثی از گذشته‌ی تاریخ قرار دارند. تالارهایی که مزین به آثار ارزشمند هنری و صنایع‌دستی دوران قاجار، تندیس‌ها، تصاویر تابلوها هستند به‌راستی تماشایی است.

زمانی‌که به طبقه‌ی اول موزه‌ی قاجار قدم می­‌گذاریم، انگار برای زیبایی‌های عمارت پایانی نیست. اینجا حوض‌خانه‌­ای با ستون‌های سنگی مستحکم واقع شده است. نمای طاق‌های آجرکاری سقف، نشان از پدیده‌­ای دیدنی دارد.

همراه با تیم برنامه‌ریزی و سازماندهی شرکت آفتاب کلوت شما را به تماشای بخشی از تاریخ ایران دعوت  می‌کنیم.