موزه آذربایجان

1400/10/29


xx بازدید

مکان: موزه‌ی آذربایجان

شاخصه: موزه‌ی از آثار تاریخی ایران

 

موزه‌ی آذربایجان، یکی از برترین موزه‌های تاریخی کشور است که در شهر تبریز واقع شده و در جایگاه یکی از بهترین موزه‌های کشوری قرار دارد. از آثار قدیمی 7000 ساله تا آثار سده‌ی بیستم را می‌توان در این موزه پیدا کرد که هرکدام با داشتن ویژگی‌های خاص، بسیار جذاب و دیدنی هستند.

 

موزه‌ی آذربایجان، قلب تپنده‌ی تاریخ آذربایجان

 

اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین موزه‌های کشور را نام ببریم، قطعاً نام موزه‌ی آذربایجان در آن لیست قرارخواهد داشت. این موزه در شهر تبریز و کنار مسجد بزرگ کبود قرارگرفته است و سالانه توانسته با جذب گردشگران بسیاری، به یکی از قطب‌های گردشگری شهر تبریز تبدیل شود.

از مهم‌ترین آثار موجود در موزه‌ی آذربایجان می‌توان به عتیقه‌های دوران قبل از اسلام و دوران پس از اسلام اشاره کرد. این موزه در سال ۱۳۳۷ شمسی کلید خورد و بعد از آن به‌طور رسمی در سال 1341 افتتاح‌شده و کار خود را آغاز کرد.

این موزه با داشتن سه سالن بزرگ به ابعاد 800 مترمربع و یک سالن مخصوص برای نمایش مهرها و سکه‌های تاریخی توانسته به‌راحتی، بسیاری از بخش‌های تاریخ را در خود جای دهد و توجه علاقه‌مندان به تاریخ ایران را ‌به خود جلب کند.

 

طبقه‌ی همکف موزه‌ی آذربایجان، گذشته‌ی ایران را به رخ می‌کشد.

 

بخش همکف این مجموعه دارای آثار تاریخی قبل از اسلام است. از قدیمی‌ترین آثار موزه‌ی آذربایجان می‌توان به کوزه‌های تپه‌ی اسماعیل‌آباد اشاره کرد که بیش از 7000 سال قدمت دارند. هم‌چنین سنگ‌های سرپانتین موجود در این موزه که از شهر جیرفت یافت شده دارای قدمتی بسیار طولانی است و نقش‌هایی از گیاهان و جانوران مختلفی بر روی آن‌ها وجود دارد. یکی از زیباترین آثار تاریخی طبقه‌ی اول موزه آذربایجان، مجسمه‌ی الهه زن است که دارای بیش از 3000 سال قدمت تاریخی است.

علاوه‌بر‌این موارد می‌توان به سنگ بسم‌الله اشاره ‌کرد که در انتهای سالن قرار دارد و اثر «محمدعلی قوچان» است. جالب است بدانید این سنگ از 5 قسمت تشکیل‌شده که قسمت اول آن، قاب سنگ‌نوشته و قسمت دیگر آن، متن موجود در وسط آن است و باید گفت سنگ بسم‌الله یکی از زیباترین آثار تاریخی این شهر محسوب می‌شود.

 

آثار هنر ایران اسلامی در طبقه‌ی اول موزه‌ی آذربایجان

 

با ورود به طبقه‌ی اول می­توانید بیشتر آثار شهر نیشابور را به‌وضوح ببینید. این آثار که مربوط به سده‌ی چهارم هجری هستند دارای تنوعی خارق‌العاده‌ای هستند. از معروف‌ترین آثار موجود در این طبقه از موزه‌ی آذربایجان می‌توان به خط کوفی و هم‌چنین وجود انواع بسیار زیادی از نقش‌های اسلیمی و لعاب‌های سفید در آثار این بخش اشاره کرد. از دیگر جذابیت‌های موزه‌ی آذربایجان که بسیار چشم‌نواز هم هست، می‌توان به ظروف سفالی دوره‌ی ایلخانان و یک قفل رمزی که متعلق به سده ششم هجری است اشاره کرد که جلوه‌ی بسیار خاصی را در سال‌های مختلف به خود گرفته است.

 

طبقه‌ی زیرین موزه‌ی آذربایجان، محل نگهداری مجسمه‌های تاریخی

 

این بخش بیشتر مربوط به مجسمه‌های تاریخی و قدیمی‌ست که اثر استاد «احد حسینی» یکی از مجسمه‌سازان معروف ایرانی است. این هنرمند توانسته با مجسمه‌های سبک رئال خود سیر تکاملی اخلاقیات در انسان را به‌ویژه در سده‌ی بیستم به رخ بکشد.

در این بخش موزه‌ی آذربایجان، می‌توان به بخش سنگ‌نگاره نیز اشاره کرد که به‌تازگی در این طبقه دایر شده است. این بخش ویژه دارای قسمت‌هایی مانند مجسمه‌های قوچ‌ سنگی، سنگ‌های کتیبه‌دار، سنگ گورها، مجسمه‌های تاریخی و بسیاری از بخش‌های دیگر است.

شما عزیزان می‌توانید به‌راحتی و از طریق شرکت آفتاب کلوت به‌راحتی اقدام به سفر به تبریز کرده و علاوه بر دیدن جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ی این شهر، از موزه آذربایجان نیز دیدن کنید که با داشتن ویژگی‌های بسیار منحصربه‌فرد می‌تواند علاوه بر یک مسافرت عالی، شمارا با ایران و سیر تحول تاریخی آن آشنا سازد.