جهنم دره

1402/12/02


xx بازدید

مکان: جهنم‌دره

شاخصه: دره‌ای وهم‌انگیز در آذربایجان غربی

یکی از شگفت­انگیز­ترین نقاط طبیعی ایران، دره­ای وهم‌انگیز در استان آذربایجان غربی است. این دره با وجود طبیعت زیبا به‌دلیل عمق زیاد و شیب تند به «جهنم دره» شهرت پیداکرده است. زیبایی آمیخته به وحشت، هرساله گردشگران بسیاری را به سوی این دره می­کشاند. با ما همراه باشید تا سفری به بهشتِ جهنم دره داشته باشیم.

بهشتی به نام جهنم دره

«جهنم دره»، یکی از دره­های عمیق و سرسبز ایران است که در نزدیکی روستایی به نام «قریس» در استان آذربایجان غربی واقع شده است. طول این دره حدود 13 کیلومتر و عمق آن حدود ۱۷۰۰ تا۲۸۰۰ متر برآورد شده است.

این دره‌ی شگفت‌انگیز یکی از سرمایه­های ارزشمند ایران است که با پوشش گیاهی متنوع، رودهای جاری، چشمه­های آب، تنوع جانوری و قلل مرتفع به یکی از جاذبه­های مردم منطقه و مسافران این خطه تبدیل شده است.

چرا جهنم دره؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا برای چنین دره‌ی سرسبز و زیبایی، چنین نام ترسناکی انتخاب شده است؟

 یکی از دلایل آن شاید به‌خاطر قلل مرتفع و صخره‌های سنگی و تیز این منطقه باشد. ارتفاع زیاد کوه، سایه‌ای بر پهنای این دره‌ی عمیق گسترده و هراسی زیبا به آن بخشیده است. به‌گفته‌ی برخی از اهالی، این قسمت از کوه همیشه از نور آفتاب بی‌بهره بوده است.

شیب تند این منطقه و دره­های باریک و پرپیچ وخم آن، از گذشته همیشه برای ساکنین و گردشگران این منطقه، مخاطره‌آمیز بوده و تلفاتی به‌دنبال داشته است. به‌گفته‌ی برخی از اهالی، افرادی که به دلیل نداشتن امکانات و تجهیزات مناسب کوه‌پیمایی از این دره سقوط کردند، صعب‌العبور بودن دره موجب شده، پیکرشان برای همیشه در این مکان باقی بماند.

البته سابقه‌ی انتخاب چنین نامی احتمالاً به گذشته­های دور باز ­می­گردد. وجود چندین مکان‌ مخفی و صعب العبور در جهنم دره این مکان را در گذشته به یکی از پایگاه‌های مناسب برای مخالفین حکومت‌های منطقه­ای تبدیل کرده بود و همین مسئله ساکنین این ناحیه را دچار ناامنی و هراسی دائمی می­کرد؛ از این رو نامی چون جهنم دره برای آن برگزیدند.

زیبایی‌های جهنم دره

در کنار این نام ترسناک، این دره از نعمت طبیعت بکر و زیبا بهره‌ی فراوانی برده است. رودی دائمی در دل آن در جریان است که موجبات طراوت و سرسبزی این منطقه را فراهم کرده است. این رود پس از جاری شدن در دل جهنم دره به پایین جریان یافته و مزارع کشاورزی و روستاهای سر راهش را سیراب می­کند.

 پوشش گیاهی متنوع و گیاهان گوناگون وحشی و دارویی از موهبت‌های این دره‌ی مصفاست. وجود جانورانی چون خرس، کفتار، گراز، آهو و پرندگانی چون شاهین و عقاب، جهنم دره را به یکی از زیستگاه‌های ارزشمند مبدل کرده است.

امروزه این دره‌ی زیبا یکی از تفرجگاه‌های اصلی ساکنین این منطقه است. در روزهای تعطیل افراد بسیاری برای دیدن زیبایی ناتمام جهنم دره به روستای قریس آمده و ساعاتی را چشم در چشم دره سپری می­کنند. این منطقه یکی از کانون‌های پیمایش کوهنوردان است و هر ساله صخره‌نوردان بسیاری قلل مرتفع این منطقه را با تجهیزات کامل در می­نوردند.

چگونه به جهنم دره برویم؟

اگر علاقه­مند به دیدن این دره‌ی رازآلود، زیبا و شگفت انگیز هستید باید به استان آذربایجان غربی و شهر خوی سفر کنید. از خوی باید مسیر خوی- چالدران را در پیش بگیرید.

پس از طی مسافتی در حدود 26 کیلومتر به روستای زیبای قریس خواهید رسید. این دره در جوار این روستا قرارگرفته و منتظر است تا بخشی از جاذبه‌های بکر ایران را پیش چشم ماجراجویان به‌نمایش بگذارد.

در تور خیاو و مشکین‌شهر، همسفر با کلوت راهی جهنم‌دره می‌شویم.