آبشار گورگور

1402/09/18


xx بازدید

مکان: آبشار گورگور

شاخصه: آبشاری در دامنه‌ی سبلان

آبشار گورگور پدیده‌ای‌ست جذاب و روح‌نواز که با زیبایی تمام در دامنه‌ی رشته‌کوه سبلان در شهرستان مشکین شهر در استان اردبیل در ارتفاعی بالاتر از 25متری زمین جا خوش‌کرده است. ارتفاع این منطقه از سطح دریا 1400متر است.

این آبشار به فاصله‌­ای نه‌چندان دور از مرکز استان، شهرستان مشگین شهر در دامان کوه سبلان که منشاء خیر و برکت است، قرار دارد.

نگینی در مشگین شهر

مشگین شهر، شهر جاذبه‌های فراوان و ارزشمند تاریخی است و تماشای زیبایی‌های ناب و خالص طبیعت در این شهر عجیب به دل می‌نشیند. شهری با آب‌گرم‌های معدنی، چشمه‌سارهای دلنشین و آبشارهایی که جان را تازگی می‌بخشد. مشگین شهر جایی‌ست که در قلب پُرنعمتش انگور زرد طلایی به‌ثمر می‌نشیند و عسل معروف سبلان، یکی از مشهورترین سوغاتش به‌عمل می‌آید.

آبشار گورگور

آبشار گورگور را در ارتفاعی بالاتر از 25 متری زمین خواهید دید که با همه‌ی عظمت و اُبُهت جادویی خویش، مغرورانه، بی‌تاب و خروشنده از بلندای آسمان، به زمین می‌ریزد. در نگاه اول، چشم هر تماشاگرِ مجذوب طبیعت، از این معجزه‌ی خلقت خیره می‌ماند. مکان دقیق آبشار گورگور، در فاصله­ای نزدیک از روستای قیرخ بولاغ و در بخش جنوبی مشگین شهر واقع است.

چگونگی تشکیل آبشار گورگور

آب‌های جاری شده‌ی ناشی از آب‌شدن برف‌ها، همراه با چشمه‌های ییلاقاتی نظیر آیقار عربلو، آجیرلو و جلودارلو در دره‌ی گورگور جمع می‌شوند. نتیجه‌ی جمع شدن این آب‌ها، رودخانه‌ی زیبای گورگور است. رودخانه در مسیر عبوری خود به‌دلیل وجود مناطق کوهستانی، از ارتفاعات و بلندی‌ها می‌گذرد. سرانجام در بالا‌دست روستای «قیرخ بولاغ» به‌صورت آبشاری زیبا، خروشان و تپنده به زمین سرازیر می‌شود.

رودخانه‌ی گورگور

 آب‌ این رودخانه جهت مصرف کشاورزی یا زراعی روستاهای پایین دست، نظیر اندزق، احمدآباد و مجنده استفاده می‌شود. البته این رودخانه در تمام مدت سال از برکت و نعمت آب مملو است. مشگین شهر در فاصله‌­ای نزدیک به 15 کیلومتری از آبشار گورگور  قرار گرفته با این وجود به‌علت ناهمواری مسیر می‌توان با وسیله‌ی نقلیه به دیدار این آبشار زیبا رفت. البته علاقمندان به پیاده‌روی و کوهنوردی در رسیدن به این مقصد زیبا، هرگز موقعیتی چنان لذت‌بخش و هیجان‌انگیز را از دست نخواهند داد. یادتان باشد که سه وسیله‌ی لازم مربوط به پیاده‌روی، یعنی عینک آفتابی، کلاه و کرم ضدآفتاب را هرگز فراموش نکنید. نکته‌ی مهم این است که از ثبت لحظات خاطره‌انگیز در سفر هرگز غفلت نکنید.

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید!

آیا خود را برای یک طبیعت‌گردی در مناظر و مراتع طبیعی مشگین شهر آماده کرده‌­اید؟

بنابراین وقت را تلف نکنید تا از قافله‌ی طبیعت‌گردی آفتاب کلوت عقب نمانید. با برنامه‌ریزی و سازماندهی شرکت ایرانگردی و جهانگردی کلوت، در بازدید از آبشار گورگور همراه شوید و با این همگامی لذت خوشایند سفر را بیشتر کنید.

همسفر با کلوت در تور خیاو و مشکین شهر به دیدن آبشار گورگور می‌رویم.