پل معلق

1402/09/18


xx بازدید

مکان: پل معلق مشکین شهر

شاخصه: طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق مشکین شهر یکی از هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های ایران است که در سال 94 در استان اردبیل افتتاح شد. این پل زیبا که چون کمربندی دو سوی رودخانه‌ خیاو چای را به‌هم متصل کرده توانسته مقام نخست طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه را از آن خود کند و عنوان یکی از 10 طرح برتر معماری در حوزه گردشگری ایران را بدست آورد.با کلوت همراه باشید تا با این جاذبه هیجان انگیز بیشتر آشنا شویم.

طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق یکی از جاذبه‌­های تفریحی در استان اردبیل است که در گوشه‌­ای از خاک مشکین شهر انتظار گردشگران را می­‌کشد. این گذرگاه پر هیجان با طولی در حدود 365 متر و عرض دو متر در ارتفاع 80 متری از سطح زمین قرار دارد و از بلندای آن می­‌توان تصویری ناب از رود خروشان خیاو چای و سرسبزی رویایی منطقه را به تماشا نشست.

ساختار پل معلق مشکین شهر

این سازه‌ی زیبا همراه امکانات پیرامون آن در زمینی به وسعت 130 هکتار احداث شده و برای ساخت آن بیش از 400 میلیارد ریال هزینه شده است. ارتفاع دکل پل حدود 21 متر است و در ساخت عرشه از مواد کامپوزیتی و پلیمری طرح چوب استفاده شده است. مقاومت این پل مطابق با استانداردهای جهانی بوده و ظرفیت عبور سه هزار نفر را دارد.

برای ایجاد هیجان، قسمتی از این پل را با شیشه ساخته­‌اند تا حس معلق بودن میان زمین و آسمان برای عابران چندین برابر شود.

تماشای قله‌ی باشکوه سبلان و منظره‌­ی زیبای پارک جنگلی، تجربه‌ی نابی است که تنها از بلندای این پل امکان آن وجود دارد.

پل معلق حاصل تلاش مهندسان داخلی بوده و توسط دو مهندس با نام‌های علی و محمود گنجعلی بیک طی مدت نه ماه احداث شد و در سال 94 با حضور ریاست سازمان میراث فرهنگی وقت، افتتاح گشت. در طراحی این پل از «پل کاپیلانوی ونکوور» کانادا الهام گرفته شده است.

معماری کم‌نظیر پل معلق و ویژگی‌های آن موجب شده تا نام این پل در کنار 10 اثر معماری برتر در حوزه گردشگری جای بگیرد.

جاذبه‌­های اطراف پل معلق مشکین شهر

این پل در مجموعه‌ی گردشگری نور سبلان قرار دارد. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های گردشگری استان اردبیل است. وسعت پارکی که پل روی آن احداث شده در حدود 300 هکتار بوده و با ظاهری بیضی شکل، به موازات رودخانه خیاوچای و در بالادست رودخانه واقع شده است. این منطقه از امکانات متنوعی چون شهربازی، آبشار مصنوعی، بازارچه‌ی صنایع دستی، بازی‌های هوایی، رستوران گردان، تالار پذیرایی و سوئیت‌های اقامتی برخوردار است و می­‌تواند اوقات مفرح و جذابی را برای گردشگران رقم بزند.

زیپ لاین پل معلق نیز جاذبه‌ی دیگری است که با فاصله‌ی کمی از پل ایجاد شده تا شور و هیجان سفر به این منطقه را تکمیل کند.

چشمه­‌های بهشتی مشکین شهر نیز از دیگر جاذبه‌­های این شهرستان است که آب‌تنی در آن‌ها برای مسافران این خطه، خالی از لطف نیست.

بهترین زمان سفر به این منطقه‌ی کوهستانی زیبا، فصول بهار و تابستان است؛ زیرا به دلیل کوهستانی بودن و ارتفاع زیاد در فصول سرد سال، معمولاً برف و سرمای زیادی بر منطقه حاکم است.

چگونه به دیدن پل معلق مشکین شهر برویم؟

برای تجربه‌ی معلق بودن بین زمین و آسمان باید راهی استان تاریخی اردبیل و شهر زیبای مشکین شهر شویم. پل معلق مشکین شهر در جاده موئیل، خیابان سعدی، پشت بیمارستان ولی عصر و در منطقه‌ی نمونه گردشگری سبلان نور واقع شده است.

همسفر با کلوت برای بازدید از پل معلق مشکین شهر راهی تور خیاو و مشکین شهر می‌شویم.