جیران گلی

1402/03/17


xx بازدید

مکان: تالاب جیران‌گلی

شاخصه: تالابی دردل دره‌ی شیروان

بعداز عبور از آذربایجان و رسیدن به استان اردبیل شاهد طبیعتی کم‌نظیر خواهیم بود که از یک طرف با دریا و از طرف دیگر با رشته‌کوه­های بلند محصور شده‌اند. در این منطقه به زیستگاه خاصی در شیروان دره­سی خواهیم رسید که تالاب زیبای «جیران گلی» را در خود جای داده است؛ این تالاب به قلب تپنده‌ی حیات جانوری استان مشهور است.

تالاب­ به مکانی گفته می‌شود که آب و خشکی در امتداد هم و در فاصله­ای از دریا حبس شده باشد. در سال­های اخیر، بسیاری از تالاب­های کشور به‌دلیل کم‌آبی خشک شده بودند، اما به لطف الهی در سال جدید بیشتر تالاب­های کشور که نقش بسیار مهمی در مدیریت دمای مناطق دارند، دوباره پرآب شده و زیستگاه موجودات بسیاری شده­اند. تالاب­هایی همچون جیران گلی به دلیل نزدیکی به دریا همیشه دست‌خوش تغییرات جزر و مد می­شوند و با تغییر حالت­های دریا این تالاب نیز همانند دریا به آن واکنش نشان می­دهد.

این تالاب در 20 کیلومتری جنوب شرقی مشکین­شهر قرارگرفته است که از سوی دیگر به شهر لاهرود متصل می­شود. تالاب جیران گلی در ارتفاع حدود 2200 متری از سطح دریا قرار دارد. دره­های کنار تالاب جیران گلی به طرز شگفت‌انگیزی زیبا هستند. خالق هنرمند این دنیا با نگارگری خاص خود و ایجاد برش‌های زیبا در دل کوه­ و ساخت مجسمه‌های فوق‌العاده، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. جالب است بدانید تالاب جیران گلی هرساله پذیرای پرندگان مهاجر در فصل زمستان است.

ویژگی‌های حیات و پوشش گیاهی تالاب جیران گلی

از ویژگی‌های خاص و پوشش گیاهی تالاب جیران گلی می­توان به وجود نی­زارهای بلند کنار تالاب، گیاهان علفی که غذای خوبی برای حیوانات گیاه‌خوار هستند و همچنین وجود مراتع وسیع اشاره کرد که می­تواند زیستگاه و مخفیگاه حیوانات مختلف باشد. به‌دلیل وجود آب کافی و پوش گیاهی مناسب در منطقه، این بخش توانسته پذیرای حیات جانوری خاص خود باشد. در تالاب جیران گلی می‌توانید به‌راحتی میش ارمنی، خوک، روباه، گرگ، خرس قهوه­ای، کبک و قمری پیدا کنید و از دیدن این موجودات در کنارهم و در دل طبیعت وحشی منطقه‌ی شیروان دره‌سی لذت ببرید. این پوشش خاص گیاهی با ترکیب شدن آب و هوای خوش و وجود دره­هایی برای زندگی حیوانات توانسته در سالیان دراز عمر خود، این حیات جانوری را حفظ کند.

در فصل زمستان تالاب جیران گلی، حال و هوای خاص دیگری دارد. این تالاب با میزبانی از پرندگان مهاجری مانند اردک سرسبز، اردک ارده­ای، چنگر و غیره بسیار شلوغ­تر از فصول دیگر سال است. این پرندگان خود را از سیبری و یا آسیای میانه برای یک استراحت کوتاه به تالاب جیران گلی رسانده و در آنجا در فصل زمستان اقامت می‌کنند که تمام این زیبایی و حیات جانوری را می‌توان مدیون این تالاب پُرآب و پوشش گیاهی مناسب آن منطقه دانست که هرساله گردشگران زیادی را از داخل و یا خارج از کشور به سمت خود می‌کشاند.

استخر جیران گلی (تالاب جیران گلی) در کنار یکی دیگر از تالاب­های زیبای ایران به‌نام «آت گلی» واقع شده است که با محصور شدنش در بین کوه‌های پست و بلند، زیستگاه میش‌های ارمنی شرقی است؛ این حیوانات، بسیار خاص و کمیاب بوده و در این منطقه زندگی می‌کنند که یک پوشش جانوری و گیاهی خاص را به‌وجود آورده­اند.

برای دیدن دریاچه‌ی زیبای جیران گلی همسفر با کلوت راهی تور خیاو و شیروان دره می‌شویم.