آت گلی

1401/09/14


xx بازدید

مکان: آت گلی

شاخصه: دریاچه‌ای پای قله‌ی سبلان


میان طبیعت کوهستانی استان اردبیل و پای قله‌ی بلند سبلان، آبگیری قرار دارد که به «آت گلی» شهرت یافته است. این تالاب زیبا که از طبیعت بکر و کم‌نظیری برخوردار است سال‌هاست که در فرهنگ مردم این منطقه با افسانه‌ی اسب بابک خرمدین پیوند خورده است.

آت گلی را بشناسیم

تالاب زیبای آت گلی کنار شیروان دره سی یکی از دره­های زیبا و شگفت انگیز استان اردبیل واقع شده است. طول این تالاب در حدود 120 متر و عرضی حدود 30 متر دارد. عمق تالاب متغیر است، میانگین عمق آن حدود 3 متر برآورد شده است. برخی از مردم منطقه معتقدند عمق این دریاچه نامشخص است و از این رو نام آن را «دیبی سیز» یعنی دریاچه‌ی بدون انتها نهادند.

پوشش گیاهی و جانوری آت گلی

به‌دلیل وجود شیروان دره سی، آب و هوا و پوشش گیاهی و جانوری این ناحیه از این دره تاثیر گرفته است. این دره یکی از زیستگاه‌های وحشی در منطقه‌ی سبلان است و گرگ، قوچ، میش، روباه، خرس قهوه‌ای و قمری تعدادی از جانوران آن را تشکیل می‌دهد.

وجود انواع ماهیان سردابی خصوصاً قزل‌آلای رنگین کمان، تالاب آت گلی را به یکی از مراکز برگزاری جشنواره­های ماهی‌گیری تبدیل کرده است. در فصول سرد سال و با وجود یخ‌زدگی تالاب، هم‌چنان زندگی در زیر لایه­های یخ جریان دارد.

این دریاچه از مناطق حفاظت شده‌ی استان بوده و حضور پرندگان مهاجر چون انواع مرغابی­ها، ابچلیک و چنگر بر جذابیت آن افزوده است.

همه ساله در فصول بهار و تابستان این منطقه شاهد حضور گردشگران بسیاری از نقاط دور و نزدیک است که برای گذراندن اوقات فراغت در دل طبیعتی بکر و ناب، این ناحیه را برگزیدند.

افسانه‌ی آت گلی

«آت» در زبان ترکی به معنای اسب بوده و گلی یا گولی به معنای آبگیر است و در مجموع آت گلی به‌معنای آبگیر اسب است. طبق افسانه­ها، پس از مرگ بابک خرمدین، اسب او ناآرام و سرکش شده و به سمت دریاچه می­آید و در آن پنهان می­شود. عشایر شاهسون بر این باورند که در برخی از شبهای مهتابی این اسب بزرگ و زیبا از دریاچه خارج شده و به دنبال سوار خود در زیر نور ماه هراسان به این سو و آن سو دویده و شیهه­های بلند سر می­دهد. به باور بومیان منطقه، آب این دریاچه مانند سبلان داری تقدس است و بر این باورند که روزی دلاوری از خاک آذربایجان برمی­خیزد که لایق به دست آوردن این اسب اسطوره­ای است.

چگونه به آت گلی برویم؟

برای دیدن این آبگیر افسانه­ای باید راهی استان اردبیل شویم و به مشکین شهر برویم. این دریاچه در فاصله‌ی 54 کیلومتری مشکین شهر،7 کیلومتری جنوب غربی آبگرم شابیل و حدود 27 کیلومتری لاهرود واقع شده است.

هنگام سفر به این منطقه می­توانیم در آبگرم شابیل تنی به آب بزنیم و پس از یک راهپیمایی یک ساعته به لبه‌ی شیروان دره سی برسیم. سپس از سراشیبی تند و آهکی به پایین رفته و سرانجام پس از طی مسیری نیم ساعته به سمت شمال، این تالاب شگفت‌انگیز را خواهیم دید.

شگفتیهای تاریخی و طبیعی ایران را از دریچه‌ی نگاه کلوت ببینید تا تصویری به‌یادماندنی در خاطرتان ثبت شود.

 

در تور خیاو و مشکین شهر کلوت به دیدار دریاچه‌ی آت گلی می‌رویم.