شیروان دره سی

1401/04/12


xx بازدید

مکان: شیروان دره‌سی

شاخصه: دره‌ای شگفت‌انگیز در دامنه‌ی سبلان

 

در 20 کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر و در نزدیکی لاهور واقع در دامنه‌ی جنوبی کوه سبلان، دره­ای بس عمیق و هولناک به نام «شیروان دره‌سی» وجود دارد که مجموعه­ای بی‌نظیر از اشکال فرسایشی و دیوارهای صخره­ای همراه چشمه­ها، آبشارها، صخره­ها و غارهاست. طول این دره 12 کیلومتر بوده و در امتداد جنوب لاهور تا آت گولو مساحتی حدود 75 کیلومترمربع را دربرمی­گیرد. این دره‌ی بکر و شگفت­انگیز حاصل فرسایش رسوبات آذرآواری آتشفشان سبلان طی چندین هزارسال است که منجربه ایجاد حیرت‌انگیزترین اشکال زمین شناختی و ژئوتوریسمی در این منطقه شده است، به‌گونه­ای که آدمی تصور می­کند تندیس­­هایی از انسان در میان سنگ‌ها حکاکی شده باشد.

شیروان دره‌سی از نمونه­های ارزشمند زمین شناسی و ژئومورفولوژی ایران، به‌حساب می‌آید و تلاش‌هایی برای ثبت جایگاه این دره  به‌عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه در سازمان یونسکو درحال انجام است. شیروان دره سی همه ساله جمع کثیری از طبیعت‌گردان، علاقه‌مندان به زمین‌شناسی و ژئومورفولوژی و صخره‌نوردان را به سوی خود جلب می­کند.

جاذبه‌ها و دیدنی­های شیروان دره سی

از جمله جاذبه­های شیروان دره سی، آبگرم معدنی شابیل سویی است که در مسیر ورودی اصلی این دره واقع شده است. علاوه‌بر‌آن آبشاری با ارتفاع 40 متر در این محل قرار دارد که برای رسیدن به دره باید از یک سمت آن به پایین صخره نوردی کرد. پس از گذر از آبگرم شابیل، دشتی وسیع ظاهر می­شود که گفته می­شود محل رویارویی سپاه اشکانیان و رومیان بوده است و به «هوشنگ میدانی» یا «میدان اشک» معروف است. پس از آن دره‌ی عمیق و هولناک شیروان سی با دیوارهای تیز و خشن در برابر دیده­ها خودنمایی می­کند. شاخص­ترین ویژگی شیروان دره سی نیز وجود همین اشکال و ستون­های فرسایشی حیرت انگیز است که منظره­ای زیبا  و درعین‌حال خشن را در سرتاسر دره ایجاد کرده­اند. بدون شک وجود این اشکال از جمله دلایل اهمیت و شهرت این دره در نزد گردشگران و پژوهشگران به‌شمار می‌رود.

در میان این صخره­ها برخی دارای شهرت تاریخی هستند. از بین این صخره‌ها، صخره‌ای معروف به صخره‌ی «نادرباخان» قرار دارد که گفته می­شود وی پیش از تاج‌گذاری سری به این دره‌ی هولناک زده و به همین علت آن را صخره نادرباخان نامیده­اند. علاوه‌برآن، در نزدیکی نادرباخان دو دریاچه‌ی آت گولی و جیران گولی قرار دارند که زیبایی این دره را دو چندان کرده­اند. از میان این دو دریاچه دریاچه‌ی آت گولی محل پرورش ماهیان و برگزاری گاه‌به‌گاه جشنواره‌ی ماهی‌گیری است.

وجود آبشارهای دوقلوی شیروان از دیگر جلوه­های بی­نظیر این زیستگاه طبیعی به‌شمار می­رود. این آبشارها در پایین دره قرار دارند و برای رسیدن به آن‌ها باید باید از مسیری لغزنده و به کمک طناب حرکت کرد. این دو آبشار زیبا در فصل بهار هم‌چون معجزه­ای متولد شده و بازدیدکنندگان را به ضیافت چشمه­های پرآب و جوشان خود دعوت می­کنند. اما زمستان که می­شود سطح این آبشارها را قندیل­های زیبای یخی کاملاً می­پوشانند، گویی به خواب زمستانی فرو می­روند و یکی دیگر از بی­بدیل‌ترین مناظر طبیعی را به وجود می­آورند.

طبیعت وحشی و درعین‌حال رام دره‌ی شیروان سی علاوه بر زیبایی­های خیره‌کننده­اش یکی از مهم­ترین زیستگاه­های حیات وحش ایران به نام «زیستگاه موویل» است که در جنوب مشکین شهر و غرب کوه­های سبلان واقع شده است. این زیستگاه، پناهگاه دائمی برخی از گونه‌های ارزشمند جانوری مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، قوچ، خرگوش، کبک دری و شماری از پرندگان شکاری و لاشخور است.

بهترین زمان سفر به شیروان دره سی

آب و هوای شیروان دره سی تحت تاثیر کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی سبلان قرار دارد. بهترین زمان سفر به این منطقه‌ی بکر و تماشایی در بهار و تابستان است. در این فصل آب و هوای منطقه معتدل بوده و بسیار خنک و مطبوع است.

برای سفر به شیروان دره سی همسفر با کلوت راهی تور خیاو و شیروان دره می‌شویم.