دریاچه نئور

1401/09/12


xx بازدید

مکان: دریاچه نئور

شاخصه: بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین ایران

از شمال تا جنوب، از غرب تا شرق ایران پُر است از جاذبه­های بی‌شماری که هر کدام در گوشه­ای از این سرزمین چهارفصل خودنمایی می‌کنند و عاشقان طبیعت را با دیدنشان به وجد می­آورند. به خطه‌ی شمال می­رویم و به‌سمت شمال غرب و اردبیل حرکت می‌کنیم، جایی که طبیعت بکر و دیدنی آن زبانزد خاص و عام است و هر جاذبه­اش دل هر بیننده‌ای را می­رباید.

به سراغ دریاچه‌ی نئور می­رویم، دریاچه­ای که در دل دره­های کوهستان بغرو جایی بین اردبیل و خلخال جا خوش‌کرده و هم‌چون نگینی درخشان در دامان طبیعت می­درخشد.

این دریاچه یکی از بزرگ‌ترین و مرتفع­ترین دریاچه­های آب شیرین ایران بوده که قدمتی به درازای تاریخ دارد. این دریاچه مشتمل بر دو دریاچه‌ی کوچک‌تر است که در بهار به یکدیگر می­رسند و دریاچه­ای بزرگ‌تر با عمق سه الی هشت متر و وسعتی در حدود 200 هکتار را تشکیل می­دهند. این منطقه به سبب ارزش زیستگاهی و اکوسیستمی به عنوان یکی از مناطق تحت حفاظت محیط زیست به شمار می­رود. جاذبه‌ای شگفت‌انگیز و خارق‌العاده در دل طبیعت زیبای کوهستان.

دیدنی­ها و تفریحات دریاچه‌ی نئور

 وجود چشمه­های فراوان و بارندگی کافی در این منطقه، آب این دریاچه را همیشه پرآب نگه می­دارد. هر سال تعداد زیادی از طبیعت‌گردان به این دریاچه می‌روند تا نه تنها از فضای مطبوع آن استفاده کنند بلکه در کنار آن به ماهی‌گیری و صید قزل‌آلای معروف دریاچه‌ی نئور مشغول شوند و یا بساط خوش‌گذرانی و شب‌نشینی را کنار دریاچه برپا کنند. در برخی از روزهای سال نیز عاشقان قایق‌سواری با قایق­های بادی دل به دریاچه می‌زنند تا سفری به یادماندنی را برای خود رقم بزنند.

 این نقطه از ایران، نقطه‌ی آغاز یکی از خاطره‌انگیزترین مسیرهای پیاده‌روی و طبیعت‌گردی و حتی دوچرخه‌سواری به‌سوی روستای زیبای سوباتان واقع در 19 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور است. هر سال نیز علاقه‌مندان کوه و دشت در این مسیر به کوه‌نوردی می‌پردازند و تجربه­ای متفاوت و نوین از طبیعت‌گردی را برای خود رقم می­زنند. حوضه‌ی آبریز دریاچه‌ی نئور دارای 12 قله است که با صعود به هرکدام می­توان از فراز آن‌ها تماشاگر دشت و دریاچه‌ی بی‌نظیر پایین‌دست آن‌ها بود.

سوژه­های عکاسی در دریاچه‌ی نئور

اینجا دقیقاً همان‌جایی‌ست که مخصوص عکاسی است. بهار که می­شود دست سخاوتمند طبیعت، دامن پُرگل خود را به روی دریاچه می­گشاید و بهشتی تماشایی را به دوستدارانش هدیه می­کند. به اطراف که بنگرید اسب­های وحشی را می­بینید که آزادانه به این سو و آن سو می‌دوند و برای تماشاچیان خودنمایی می­کنند. گاهی نیز پرندگان مهاجر در مسیر عبور خود مدتی را در این دریاچه می­گذرانند و مهمان موقت دریاچه می­شوند. از پرندگان شاخص این دریاچه می­توان به «آنقوت» اشاره کرد که از خانواده‌ی اردکیان بوده، با این تفاوت که کمی از آن بزرگ‌تر است. از دیگر پرندگان این دریاچه می­توان کبک، چکاوک، عقاب طلایی و گنجشک را مثال زد.

دریاچه‌ی نئور در زمستان هم زیباست. به‌علت کوهستانی بودن منطقه، سطح دریاچه گاهی تا عمق 80 سانتی‌متری یخ می­زند و منظره‌ی جالبی را به‌وجود می­آورد به‌طوری‌که علاقه‌مندان فعالیت­های زمستانی را به آن‌جا می­کشاند.

زندگی عشایر کنار دریاچه‌ی نئور

دریاچه‌ی نئور از مراتع ییلاقی فندقلو محسوب می­شود. در فصل ییلاق می­توان منظره‌ی دل­انگیزی از زندگی عشایر را در این منطقه به تماشا نشست و محو اصالت و سادگی زندگی آنان شد.

گیاهان داروئی دریاچه‌ی نئور

سخاوتمندی کوهستان تمامی ندارد. کوهستان، محل رویش گیاهان دارویی است. از آن‌جا‌که دریاچه‌ی نئور نیز در کوهستان واقع شده، در گوشه و کنار آن می­توانید گیاهانی با خواص دارویی مانند بابونه و پنج انگشتر و خاکشیر را بیابید.

امکانات رفاهی و اقامتی دریاچه نئور

دریاچه نئور علی‌رغم زیبایی بی بدیلش دارای امکانات رفاهی محدودی است. با این وجود می­توانید در این مکان به امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، بوفه‌ی خوراکی، سکوهای برپایی چادر و تخت­های اجاره­ای دسترسی یابید. اگر طالب گذراندن شب در نزدیکی دریاچه هستید می­توانید در خانه­ها و کلبه­های محلی اسکان داشته باشید و یا خود دست‌به‌کار شده و در کنار دریاچه کمپی برپا کنید.

همسفر با کلوت طراوت تالش را در تور سوباتان لمس کنید.