ارتفاعات ساری داش

1402/07/10


xx بازدید

مکان: ساری‌داش

شاخصه: دره‌ای حیرت‌انگیز در ییلاق سوباتان در تالش

ساری‌داش با طبیعت دست‌نخورده­ و سرسبزی اعجاب‌آورش، بیانگر ابهت و معجزه­­ای حیرت‌انگیز از هنر خالق است. هوایی دور از هرگونه آلودگی را در تماشای طبیعت پاکِ ساری داش تنفس کنید تا لذت زندگی کردن را یک‌بار دیگر از نو احساس کنید. آیا شما از جمله افرادی هستید که علاقمند به طبیعت‌گردی هستید؟

اگر این‌گونه است، باید بگوییم که این‌بار مقصد درستی را انتخاب کرده‌اید؛ بهشتی در شمال ایران زمین!

سرزمینی که عطر گل­هایش، جادوی مستی به جانتان می‌ریزد. سرزمینی در خطه‌ی سرسبز شمال ایران. درست در شمال غرب استان گیلان.

بله قرار است به دیدار دره‌ی ساری‌داش در تالش برویم. هوای دلنشین ساری‌داش را با تمام وجود استشمام می‌کنیم و از تماشای زیبایی­هایش سرمست می‌شویم.

ساری‌داش، اعجابی در طبیعت بکر تالش

مگر می‌شود به تالش رفت و از دیدن این همه زیبایی، انگشت حیرت به دهان نگرفت. تالش، بهشتی به وسعت یک چهارم مساحت گیلان زمین است. می‌گویند علت نام‌گذاری اولیه‌ی تالش به هشتپر، وجود کاخ سردار امجد در این منطقه بوده است. کاخی مجهز به هشت درب. معنی کلمه‌ی درب به تالشی «بَر» است. این کلمه در گذر زمان از هشتبر به هشتپر تبدیل شده و درحال‌حاضر تالش شناخته می شود. تالش میان جنگل­های سبز و رویایی، دریای بی‌کران و کوه‌های سر به فلک کشیده قرارگرفته و مژده‌ی حیات به آدمیان می­دهد.

از بین ییلاق­های تماشایی و خوش آب‌و‌هوای تالش، سوباتان انتخابی کم‌نظیر است. سوباتان با مراتع وسیع، ارمغانی از سرسبزی­ را بشارت می­دهد. دره­های زیبایش روح زندگی در تن خسته‌ی بازدیدکنندگانش می­پاشد و با آبشار­های زلالش، هرکسی را لبریز هیجان و احساس می­کند.

دره‌ی «ساری داش» تالش

در معنای لغوی «ساری‌داش» را «سنگ زرد» می‌نامند. این دره در ضلع شمالی منطقه‌ی زیبای سوباتان قرارگرفته است. با یک پیاده­روی مفرح و هیجان­انگیز، در هوای پاک و دور از هرگونه گرد و غبار یا دود­های سمی، خود را به دره‌ی تماشایی ساری‌داش برسانید.

ساری‌داش را اغلب گردشگران این منطقه‌ی رویایی، فضایی جهت تفریح در سوباتان می‌شناسند. پیرامون دره و در قلب کوه‌های  سربرافراشته، کم‌کم صخره­های بزرگی نمایان می‌شوند که سنگ­هایی به رنگ زرد را در آغوش خود جای داده‌اند. هم‌زمان با دیدن سنگ­­­­­­های زرد رنگ، ساری‌داش معنا پیدا می‌کند. اینجاست که میان این همه زیبایی، وجود هنر عکاسی برای ثبت این لحظات حیرت‌انگیز ضروری به‌نظر می‌رسد.

ناگفته­‌های ساری‌داش

صخره­های زرد رنگ دره‌ی ساری داش که هر مسافری را به حیرت وامی­دارد، در قلب رشته­کوهی بزرگ کنار آب‌های خروشان رودخانه‌ی لیسار قرار گرفته‌اند؛ و چه غوغایی از هنر در کنار جنگل­های سرسبز، در تابلوی نقاشی طبیعت می‌سازند. سرزمینی سرسبزی‌های بی‌حد و حصر و آب‌های خروشان و دره‌هایی خارق‌العاده در هر قدم پر از رازهایی شگفت‌انگیز است که هر انسانی را خواه ناخواه سر ذوق می‌آورد.

اگر خواستار سفری هیجان­انگیز و رویایی هستید که به سبکی نو طراحی شده و فرصتی برای بهره‌بردن از جذابیت‌های سفر و تجربه‌ی آرامشی به دور از غوغای جامعه شهری است بی‌شک همسفری با کلوت در تور سوباتان انتخاب خوبی برای شماست.