آبشار ورزان

1402/12/02


xx بازدید

مکان: آبشار ورزان یا آبشار ورازان

شاخصه: آبشاری زیبا در منطقه‌ی تالش

بر کسی پوشیده نیست که استان گیلان، جاذبه­های دیدنی و گردشگری فراوانی دارد. یکی از این جاذبه­های دیدنی، آبشار ورزان یا ورازان در تالش، یکی از زیباترین شهرهای گیلان است. تالش نام خود را از قوم تالش گرفته است و به استناد شواهد بسیار، بازمانده‌ی اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل هستند. این شهر از شمال با آستارا، از جنوب با رودبار، از شرق با دریای خزر و از غرب با استان اردبیل هم مرز است.

 آبشار ورزان در 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 22 کیلومتری جنوب قرار دارد. این آبشار در روستای ورزان در شمال غربی سوباتان قرارگرفته است که فاصله­ی آن تا شهرک سوباتان حدود 4 کیلومتر است. سوباتان رو‌به‌روی بلندترین رشته‌کوه تالش «ریشکاجی یا ریشگاسر» قرار دارد. نام سوباتان که سووتن تلفظ می­شود، یک واژه­ی تالشی است و از ترکیب واژه­ی سو به معنای گلپر و تن به معنای وطن تشکیل شده است. علت این نامگذاری این است که در این منطقه، گلپر فراوانی به‌عمل می­آید. این آبشار زیبا در ارتفاع 1970-1900 متری از سطح دریا قرار دارد. آبشار ورزان با ارتفاع 30 متری خود دومین آبشار بلند استان گیلان است.

طبیعت زیبای اطراف آبشار ورزان

 رودخانه­ی ورزان از رودخانه­­ی لیسار که از چشمه­های بالادستی سرچشمه گرفته است، انشعاب می­گیرد. این آبشار خروشان هنگام ریزش از صخره­ها و تخت سنگ­ها به همراه نمای دشت سرسبز اطرافش، صحنه‌ی بی‌بدیلی را ایجاد کرده است که چشم بینندگان را به خود خیره می­کند. بازدیدکنندگان برای رسیدن به این آبشار، از آلاله‌های زیبای دشت و پرچین­های چوبی عبور می­کنند. گردشگران از سوباتان تا آبشار ورزان تقریباً یک ساعت کوهپیمایی سبکی انجام می­دهند. در فصل بهار گل­های شقایق و آلاله­­های اطراف آبشار زیبایی این منطقه را دو چندان می­کنند. به دلیل اینکه دمای هوای اطراف آبشار به‌علت ارتفاع زیاد از سطح دریا، پایین‌تر است، شقایق­های ورزان در نشان دادن لبخند گل­های خود، نسبت به شقایق­های منطقه سوباتان تاخیر دارند.

هوای تازه و عطر گل­ها و تازگی سبزه­ها همراه صدای خروشان آبشار و دشت زیبا فرصت مناسبی برای هر بازدیدکننده ایجاد می­کند که زنگار زندگی شلوغ شهری را از جسم و روح خود بزداید و همراه طبیعت دوباره از نو شود. آبشار ورزان در فصل بهار از فصل­های دیگر پرآب‌تر است و در پایان مسیرش به رودخانه‌ی سوباتان می­ریزد. فصل بهار و نیمه­های پاییز، زمان مناسبی برای بازدید از این طبیعت زیبا است. در این زمان به‌ویژه در بهار به علت بارندگی­ها و آب شدن برف­ها، آبشار ورزان  بیش از پیش خروشان و پر آب است و هم‌چنین مناظر اطراف آبشار بسیار زیبا و پرطراوت می‌شود.

ساکنین روستای ورزان

ساکنین روستای ورزان بیش از پنجاه خانوار هستند. اکثر این خانواده­ها اهالی روستاهای هره دشت شمالی و جنوبی و کوهپایه نشینان لیسار می­باشند. این خانواده­ها اکثراً از دامداری و دامپروری امرار معاش می­کنند. باید گفت که به دلیل اینکه منطقه‌ی سوباتان یک منطقه‌ی ییلاقی است، جمعیت این منطقه به‌صورت فصلی متغیر است؛ بهار، تابستان و اوایل پاییز، منطقه شلوغ‌تر و پرهیاهو‌تر از باقی روزهای سال است.

برای تماشای یکی از شگفت‌انگیزترین آبشارهای ایران در تور سوباتان با کلوت همسفر شوید.