سوباتان

1402/09/13


xx بازدید

مکان: سوباتان

شاخصه: ییلاقی تماشایی در منطقه‌ی تالش

اینجا سوباتان است. سرزمین آب و آبادی با آب‌و‌هوایی دل‌پذیر! سرزمین دشت­های بی­پایان با اسب­های وحشی و گوسفندان سفید شاخ‌دار، سرزمینی مملو از گل­های رنگارنگ با چشم اندازی رویایی، با مردمانی خونگرم و غذاهایی لذیذ و دلچسب. سوباتان روستایی‌ست به دور از غوغا و هیاهوی شهر؛ جایی‌که می­شود در سکوت بی­همتای آن به خوابی آرام فرو رفت و صبح با صدای پرندگان کوهستان از خواب بیدار شد. سوباتان جایی‌ست که در آن می­شود با پای پیاده دل به دشت و چمن­زار زد و از خنکای آبشار و دریاچه به وجد آمد. طبیعتی رویایی و خیال‌انگیز که شوق دوباره زیستن را به انسان هدیه می‌دهد. به راستی روستای سوباتان، بهشت گمشده بر روی زمین است.

روستای سوباتان کجاست؟

سوباتان نام ییلاقی است در 20 کیلومتری غرب لیسار و در نزدیکی تالش واقع در استان گیلان. سوباتان از شمال با رودخانه‌ی خروشان لیسار و از شرق با جنگل­های تالش، از جنوب با ییلاق­های آسبومار جوکندان و از غرب با دریاچه‌ی نئور همسایه است. روستای سوباتان در ارتفاعات 1900 تا 2055 متری از سطح دریا قرار گرفته است. اگر در فصل بهار و تابستان به اینجا سفر کنید روح و نفستان از هوای پاک و خنک آن لبریز می­شود. اما زمستان که می­شود بارش سنگین برف، جامه‌ی سفید بر تن روستا می­کند به‌طوری که تقریبا سوباتان خالی از سکنه می­شود، تا اینکه دوباره با معتدل شدن هوا رنگ و بوی زندگی به خود می­گیرد و ییلاق سراسر شور و نشاط و رنگ می‌شود.

سوباتان به چه معناست؟

سوباتان به معنی فرورفتن و پایین آمدن آب است و دلیل نام‌گذاری سوباتان همین موضوع بوده است که در این منطقه آب از دل خاک می­جوشد و بعد دوباره به آن باز می­گردد.

قدمت روستای سوباتان

روستای سوباتان، دارای قدمتی چندهزارساله است. این پیشینه‌ی کهن را ظروف سفالی، کوزه­های برنزی و جواهرات نقره و طلایی که از دوره‌ی هخامنشیان در آن کشف شده است بازگو می­کند. علاوه‌برآن، وجود گورهای سنگی موجود در گورستان هفت ‌هزار‌ساله‌ی روستای سوباتان در سه کیلومتری شرق این منطقه، گواه بر این ادعا است که ساکنان این دیار قبل از اسلام در این منطقه سکونت داشته‌اند.  

دیدنی­های تمام نشدنی سوباتان

یکی از جلوه­های زیبای سوباتان کلبه­هایی چوبی‌ست که در تمام دشت پراکنده­ شده‌اند. جنس این کلبه­ها از چوب بلوط است که روی آن را با چوب­های نازک­تری به نام پلک می­پوشانند و لابه­لای آن‌ها را با کاهگل پُر می­کنند تا مانند عایقی در برابر هدررفتن گرما و نفوذ سرما عمل کند. در کنار این کلبه­ها نیز اتاقکی برای نگهداری دام وجود دارد که به آن «کوم» می­گویند.

حدود 20 کیلومتر که از غرب ییلاق سوباتان حرکت کنید، در دل ارتفاعات به دریاچه‌ی نئور می‌رسید. نئور بزرگ‌ترین و مرتفع­ترین دریاچه‌ی یخچالی این منطقه است که حدود 420 هکتار مساحت و 8 متر عمق دارد. می­توانید ساعت­ها محو تماشای چشم‌انداز بی­نظیر آن شوید و یا اگر اهل ماهی‌گیری هستید، ماهی قزل‌آلای بی­همتای نئور آن که به ماهی رنگین کمان معروف است را صید کنید و از طعم دلچسب آن لذت ببرید.

 از دیگر چشم اندازهای دیدنی سوباتان آبشاری به ارتفاع 30 متر است که پس از گذر از صخره­ای عظیم در مسیر رودخانه‌ی ورزان به پایین فرو می­ریزد. این آبشار تا روستای سوباتان فاصله‌ی کمی دارد و با یک پیاده‌روی کوتاه می­توانید به این آبشار برسید. اطراف آبشار پُر از دشت­ها و چمنزارهای وسیعی‌ست که در آن بازی­ها و مسابقات بومی برگزار می­شود.

لذت خوردنِ گوجه سبز و اَزگیل در پارک جنگلی آلاچیق و تماشای طلوع و غروب آفتاب بر بلندای صخره‌ها و تماشای گوسفندان را در مسیر بازگشت به روستا از دست ندهید. فراموش نکنید که در روستای سوباتان می­توانید دلی از عزا در آورید و تا جایی که می‌توانید کباب بره‌ی معروف و پنیر محلی آن‌جا را حتما امتحان کنید.

در تور سوباتان با کلوت همسفر شوید.