دریاچه‌ی نمک خور

1402/07/10


xx بازدید

مکان: خور و بیابانک

شاخصه: منطقه‌ای بیابانی در اصفهان    

 
خور و بیابانک از نظر تقسیمات کشوری، بخشی در استان اصفهان بوده که مرکز آن شهرستان خور است. این بخش در ناحیه شرقی شهر اصفهان و در فاصله  حدود 400 کیلومتری این شهر قرار دارد. آب و هوای این ناحیه گرم و بیابانی است که میانگین دمای سالانه آن تا 50 درجه سانتیگراد می­رسد. از آثاری که در تپه‌های باستانی یکی از روستاهای آن به نام ایراج به دست آمده، مشخص شده که قدمت آن به ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل می­رسد. این منطقه از چند روستای مختلف تشکیل شده که بیشتر خانه های اهالی از گل و خشت ساخته شده و برخی خانه های مدرن نیز در سال های اخیر در آن بنا شده اند. به جز شهرستان خور، دیگر شهرستان های خور و بیابانک، فرخی و جندق هستند و روستاهای توابع آن بیاضه، مهرجان، ایراج و گرمه می­باشند که آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری زیادی در آنها وجود دارد. ناصرخسرو در سفرنامه خود از بسیاری از آنها یاد کرده است. از آنجا که بیشتر وسعت این شهرستان را بیابان فرا گرفته، بیشتر آثار قدیمی آن ویژه مناطق کویری است.

 

جاذبه های گردشگری خور و بیابانک کدامند؟  


در روستای بیاضه، قلعه بزرگ خشت و گلی از زمان ساسانیان وجود دارد که برای حفاظت از آن، خندق­هایی در اطراف قلعه حفر شده بوده است.  از آثار تاریخی و دیدنی جندق، می­توان قلعه تاریخی جندق از دوران ساسانیان و ایلخانیان، خانه شاعر معروف یغما جندقی و مسجد جامع جندق از آثار هزاره اول اسلام نام برد.   
روستای فرخی با خانه های خشت و گلی روستائیان و مسجد جامع آن که از آثار دوره قاجار است، از جاذبه­های دیدنی خور و بیابانک است.   
 روستای گرمه که در مسیر جاده ابریشم واقع شده بوده است، دارای نخلستان سرسبز و دیدنی است. پس از بازدید جاذبه ­های کویری می­توانید ساعتی را در لابلای سایه­ های درختان نخل این روستا گردش کنید و از تالاب زیبای آن بهره برید.

دریاچه نمک خور، از جاذبه های طبیعی گردشگری کویری این ناحیه است. این دریاچه با وسعت زیاد و عمق کم در نوع خود منحصر به فرد است. در فصول خشک رنگ دریاچه سفید و در فصول بارانی گل آلود است. قدم زدن بر روی سطح دریاچه، مشاهده اشکال هندسی زیبا و شگفت انگیز و بازدید از آبشار نمک پتاس در نزدیکی دریاچه از جاذبه های آن است. خانه های روستایی برای اقامت گردشگران در نطر گرفته شده است. بهترین و امن ترین مسیر برای رسیدن به این دریاچه، گذر از طریق جاده خور به طبس می­باشد.      
- از کویر مصر به عنوان نگین کویرهای ایران نام می­برند، روستای توریستی مصر، روستايي كوچك از توابع خور و بیابانک است که به دلیل طبیعت خاص کویری و جاذبه های طبیعی آن، هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می­کند. محل اقامت برای گردشگران و وجود برنامه­های تفریحی و هیجان انگیز از جمله موتور سواری، آفرود، عکاسی، شب زنده داری و پیاد روی در کویر از امکانات بازدید این کویر است.     
برای رفتن از اصفهان به سمت خور و بیابانک، در مسیر خود به این ناحیه می­توانید از قلعه باستانی نارنج یا قلعه نارین در شهرستان نایین نیز دیدن کنید.  
با شرکت در تور کلوت و بازدید از جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی شهرستان خور و بیابانک، ساعاتی هیجان انگیز را برای خود ایجاد کنید.