چشمه دیمه

1398/09/25


xx بازدید

مکان: چشمه دیمه

شاخصه: چشمه‌ای طبیعی در دل زاگرس

چشمه دیمه یکی از جاذبه­‌های گردشگری محبوب واقع در روستای دیمه از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری است. این چشمه به‌دلیل آب و هوای مطلوب، چشم‌انداز سرسبز، مناظر دیدنی اطراف، مسیر دسترسی آسفالت و امکانات اقامتی همواره  موردتوجه گردشگران و مسافران بوده است.

چشمه دیمه، سخاوت زاینده رود

این منطقه به‌علت برخورداری از آب و هوای مطلوب میزبان ایلات و چادرهای عشایر است که خود به جذابیت این منطقه افزوده است. آب خنک و گوارای چشمه دیمه از کوه­های زردکوه سرچشمه می­گیرد و یکی از گواراترین آب‌های جهان است. به‌دلیل وجود املاح معدنی مخصوصاً کلسیم، آب این چشمه دارای خواص درمانی زیادی است که برای درمان عفونت­های کلیوی و جلوگیری از بیماری­‌های دندان بسیار مفید است. بخشی از آب چشمه دیمه نیز به‌صورت آب معدنی در اختیار هموطنان قرار می‌گیرد. وجود این چشمه باعث به‌وجود آمدن مناظر سرسبز و مراتع حاصل‌خیز بی‌شماری در اطراف آن شده است. هم‌چنین به‌دلیل پوشش گیاهی متنوع، این منطقه زیستگاه انواع گونه­های جانوری مانند روباه، کفتار و شغال و انواع پرندگان مانند کبک است.

در اطراف چشمه دیمه، چشمه­های متعدد دیگری نیز مانند دشت لاله­های واژگون، تونل کوهرنگ و پیست اسکی وجود دارد که هر یک می‌تواند اوقات فرح بخش و بی­نظیری را برای مسافران به‌وجود آورد. مناظر زیبای روستای دیمه و مزارع سرسبز آن نیز می­تواند جذاب باشد.

دیدنی­‌های اطراف چشمه دیمه

دشت لاله‌­های واژگون

این دشت زیبا در مساحتی به وسعت 3600 هکتار به‌عنوان یک اثر ملی طبیعی شناخته شده است که در بهار، دشتی زیبا و قرمز رنگ را به وجود می­آورد که تماشای آن تا مدت‌ها در ذهن­ باقی می‌ماند. در فصل بهار، هر هفته هزاران نفر به این مکان دیدنی می­آیند تا از زیبایی این دشت بی‌نظیر لذت ببرند. لاله‌ی واژگون، گونه­ای منحصر به فرد از گل لاله است که از ساقه به طرف زمین خم می­شود و به همین دلیل به گل واژگون شهرت دارد.

تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ برای انتقال آب رود ماربر از سرچشمه‌ی کارون به زاینده‌رود ساخته شد و در سال 1332 به بهره‌برداری رسید. به لطف قرارگیری آن در منطقه­ای خوش آب و هوا این تونل به یکی از جاذبه­های تفریحی منطقه تبدیل شده است که گردشگران زیادی را به خود جذب می­کند. از دیدنی­های این تونل، آبشار مصنوعی آن است که بسیار تماشایی است.

پیست اسکی کوهرنگ

پیست اسکی کوهرنگ در زمستان­ها میزبان عاشقان اسکی و مسافران زیادی است. در فصل زمستان برف ارتفاعات زردکوه را می­پوشاند که گاهی ارتفاع آن به 15 متر نیز می­رسد. وجود این مقدار برف در زمستان سبب شده تا افراد زیادی برای اسکی و لذت بردن از هوای پاک آن به این منطقه‌ی کوهستانی سفر کنند. این پیست اسکی، یکی از معروف­ترین و شناخته شده­ترین پیست­های اسکی ایران واقع در کوه­های زاگرس است که در مجاورت تونل اول کوهرنگ واقع شده است.  

زمان سفر به چشمه دیمه

استان چهارمحال و بختیاری به‌علت ارتفاع زیاد از سطح دریا دارای آب و هوایی کوهستانی و زمستان­هایی سرد و برفی و بهار و تابستانی دل‌پذیر است. بهترین زمان سفر به چشمه دیمه فصل بهار و تابستان است. اگر مایل به دیدن لاله­های واژگون هستید اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سفر به این منطقه است. بهمن ماه،  نیز زمان مطلوبی برای طرفداران و علاقه‌مندان اسکی است.

 چشمه دیمه و مناظر زیبای آن چنان زیبا و تماشایی است که زبان قادر به وصف آن نیست. تنها می­توانیم شما را تشویق به بازدید از این منطقه کنیم تا خود بتوانید شاهد این شاهکار طبیعت باشید. در سفر به این منطقه و بازدید از طبیعت کوهرنگ، عشایر بختیاری و لاله­های واژگون، کلوت همراه شماست.

تورهای شامل این جاذبه