چشمه دیمه

1402/12/02


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: چشمه دیمه

شاخصه: چشمه‌ای طبیعی در دل زاگرس

چشمه دیمه یکی از جاذبه­‌های گردشگری محبوب واقع در روستای دیمه از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری است. این چشمه به‌دلیل آب و هوای مطلوب، چشم‌انداز سرسبز، مناظر دیدنی اطراف، مسیر دسترسی آسفالت و امکانات اقامتی همواره  موردتوجه گردشگران و مسافران بوده است.

چشمه دیمه، سخاوت زاینده رود

این منطقه به‌علت برخورداری از آب و هوای مطلوب میزبان ایلات و چادرهای عشایر است که خود به جذابیت این منطقه افزوده است. آب خنک و گوارای چشمه دیمه از کوه­های زردکوه سرچشمه می­گیرد و یکی از گواراترین آب‌های جهان است. به‌دلیل وجود املاح معدنی مخصوصاً کلسیم، آب این چشمه دارای خواص درمانی زیادی است که برای درمان عفونت­های کلیوی و جلوگیری از بیماری­‌های دندان بسیار مفید است. بخشی از آب چشمه دیمه نیز به‌صورت آب معدنی در اختیار هموطنان قرار می‌گیرد. وجود این چشمه باعث به‌وجود آمدن مناظر سرسبز و مراتع حاصل‌خیز بی‌شماری در اطراف آن شده است. هم‌چنین به‌دلیل پوشش گیاهی متنوع، این منطقه زیستگاه انواع گونه­های جانوری مانند روباه، کفتار و شغال و انواع پرندگان مانند کبک است.

در اطراف چشمه دیمه، چشمه­های متعدد دیگری نیز مانند دشت لاله­های واژگون، تونل کوهرنگ و پیست اسکی وجود دارد که هر یک می‌تواند اوقات فرح بخش و بی­نظیری را برای مسافران به‌وجود آورد. مناظر زیبای روستای دیمه و مزارع سرسبز آن نیز می­تواند جذاب باشد.

دیدنی­‌های اطراف چشمه دیمه

دشت لاله‌­های واژگون

این دشت زیبا در مساحتی به وسعت 3600 هکتار به‌عنوان یک اثر ملی طبیعی شناخته شده است که در بهار، دشتی زیبا و قرمز رنگ را به وجود می­آورد که تماشای آن تا مدت‌ها در ذهن­ باقی می‌ماند. در فصل بهار، هر هفته هزاران نفر به این مکان دیدنی می­آیند تا از زیبایی این دشت بی‌نظیر لذت ببرند. لاله‌ی واژگون، گونه­ای منحصر به فرد از گل لاله است که از ساقه به طرف زمین خم می­شود و به همین دلیل به گل واژگون شهرت دارد.

تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ برای انتقال آب رود ماربر از سرچشمه‌ی کارون به زاینده‌رود ساخته شد و در سال 1332 به بهره‌برداری رسید. به لطف قرارگیری آن در منطقه­ای خوش آب و هوا این تونل به یکی از جاذبه­های تفریحی منطقه تبدیل شده است که گردشگران زیادی را به خود جذب می­کند. از دیدنی­های این تونل، آبشار مصنوعی آن است که بسیار تماشایی است.

پیست اسکی کوهرنگ

پیست اسکی کوهرنگ در زمستان­ها میزبان عاشقان اسکی و مسافران زیادی است. در فصل زمستان برف ارتفاعات زردکوه را می­پوشاند که گاهی ارتفاع آن به 15 متر نیز می­رسد. وجود این مقدار برف در زمستان سبب شده تا افراد زیادی برای اسکی و لذت بردن از هوای پاک آن به این منطقه‌ی کوهستانی سفر کنند. این پیست اسکی، یکی از معروف­ترین و شناخته شده­ترین پیست­های اسکی ایران واقع در کوه­های زاگرس است که در مجاورت تونل اول کوهرنگ واقع شده است.  

زمان سفر به چشمه دیمه

استان چهارمحال و بختیاری به‌علت ارتفاع زیاد از سطح دریا دارای آب و هوایی کوهستانی و زمستان­هایی سرد و برفی و بهار و تابستانی دل‌پذیر است. بهترین زمان سفر به چشمه دیمه فصل بهار و تابستان است. اگر مایل به دیدن لاله­های واژگون هستید اردیبهشت ماه بهترین زمان برای سفر به این منطقه است. بهمن ماه،  نیز زمان مطلوبی برای طرفداران و علاقه‌مندان اسکی است.

 چشمه دیمه و مناظر زیبای آن چنان زیبا و تماشایی است که زبان قادر به وصف آن نیست. تنها می­توانیم شما را تشویق به بازدید از این منطقه کنیم تا خود بتوانید شاهد این شاهکار طبیعت باشید. در سفر به این منطقه و بازدید از طبیعت کوهرنگ، عشایر بختیاری و لاله­‌های واژگون، کلوت همراه شماست.

 

همسفر با کلوت در تور رفتینگ

بازدید از چشمه دیمه را همسفر با کلوت پیوند بزنید به هیجان ناشی از یک رفتینگ پرشور در تور رفتینگ زاینده رود.