تونل آبی کوهرنگ

1401/12/29


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: تونل آبی کوهرنگ

شاخصه: تونل آبی روی زاینده‌رود

 

تونل آبی کوهرنگ یکی از جاذبه­‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود که در کنار دیگر مکان­‌های دیدنی مانند چشمه دیمه، چشمه سراب، چشمه مروارید، پیست اسکی چلگرد و دشت لاله­‌های واژگون طبیعت‌گردان بی‌شماری را به سوی خود جلب می‌­کند.

تونل آبی کوهرنگ، بهشت سفید چهارمحال و بختیاری

تونل آبی کوهرنگ به جهت ساماندهی آب رودخانه زاینده‌رود از سرچشمه­‌های رود کارون و کوهرنگ در 5 کیلومتری چلگرد شهرستان کوهرنگ ایجاد شد. آب‌و‌هوای دلپذیر و چشم‌اندازهای طبیعی و سرسبز از عوامل جذب گردشگران به این منطقه بوده است.

تونل­‌های آبی کوهرنگ در گذر زمان

همواره در طول تاریخ سعی بر آن بوده است تا برای ساماندهی آب زاینده رود از سرچشمه­‌های رود کارون و آب کوهرنگ بهره گرفته شود. نمونه‌ی این تلاش‌­ها را می‌توان در دوران پادشاهان ساسانی مشاهده کرد. از دیگر کوشش‌­ها به دوران زمام‌داری پادشاهان صفوی باز می­‌گردد. شاه طهماسب صفوی در سده‌ی سوم هجری خورشیدی فرمان داد تا با ایجاد شکافی در دل کوه کارکنان، آب‌راهی را به‌وجود آورند.

 بعد از وی نیز شاه عباس دستور داد تا گردنه‌ی کوهرنگ به چلگرد را به جهت اتصال رود کارون به زاینده رود تیشه بزنند. این کار در حدود 15 سال به طول انجامید اما تمامی این تلاش ها نیمه‌کاره ماند تا اینکه در دوران پهلوی به سال 1332 خورشیدی تونل آبی کوهرنگ شماره یک برای انتقال رودخانه‌ی بیرگان به زاینده‌رود به بهره‌برداری رسید. بعد از آن در سال 1366 دومین تونل آبی کوهرنگ برای انتقال آب از چشمه‌های ماربر و کلنجین به پشت سد زاینده رود احداث شد. سومین تونل آبی کوهرنگ نیز به نام بیرگان در سال 1377 آغاز و در سال 1396 راه‌اندازی شد.

مسیر رسیدن به تونل‌های آبی کوهرنگ

برای رسیدن به تونل­‌های کوهرنگ سه مسیر متفاوت در دسترس است. کوتاه‌ترین مسیر از مسیر چلگرد- دیمه می‌­گذرد. مسیر دوم از جاده‌ی فارسان به سمت چلگرد عبور می‌کند. آخرین و طولانی‌ترین مسیر نیز جاده بارده است که 15 کیلومتر بیشتر از دو مسیر اول مسافت دارد.

آبشار تونل اول آبی کوهرنگ

از سرازیر شدن آب از تونل اول آبی کوهرنگ آبشار مصنوعی زیبایی به‌وجود آمده است. این آبشار یکی از دیدنی‌ترین‌های منطقه به‌شمار می‌رود و با داشتن امکانات چندی مانند پارکینگ و سرویس بهداشتی و منظره‌ی سرسبز و باصفا مورد بازدید گردشگران متعددی است. این تونل شامل بند و تونل 2900 متری است که به‌طور سالانه در حدود 255 میلیون متر مکعب آب را به حوضه‌ی زاینده رود انتقال می‌­دهد. در اطراف این آبشار نیز آلاچیق­‌هایی برای رفاه و اقامت گردشگران در نظر گرفته شده است.

بهترین زمان بازدید از تونل آبی کوهرنگ

بهترین زمان بازدید از از شهرستان کوهرنگ اردیبهشت ماه و خرداد ماه است زمانی‌که این منطقه در اوج زیبایی و سرسبزی خود قرار دارد. با این حال در تمام فصول سال به ویژه زمستان به دلیل نزدیکی تونل آبی کوهرنگ با پیست اسکی چالگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می‌­گیرد.

اقامت‌گاه در نزدیکی تونل آبی کوهرنگ

اگر قصد اقامت در نزدیکی تونل آبی کوهرنگ دارید هتل کوهرنگ در نزدیکی پیست اسکی گزینه مناسبی است. دراین میان هتل­‌های لوکس و 4 ستاره تا هتل­‌های ارزان قیمت دیگری نیز در این منطقه یافت می‌­شود. 

شهرستان کوهرنگ را بهشت سفید چهارمحال و بختیاری می­‌نامند. برای بازدید از مناطق زیبای کوهرنگ و همچنین تونل آبی کوهرنگ با تورهای طبیعت‌گردی کلوت هم‌سفر شوید.

 

با کلوت همسفر می‌شویم برای دیدن تونل آبی کوهرنگ در تور رفتینگ زاینده رود تا خاطره‌ای از یک هیجان را ماندگار کنیم.