پل زمان خان

1402/09/13


تورهای شامل این جاذبه

xx بازدید

مکان: پل زمان‌خان

شاخصه: سازه‌ای تاریخی روی زاینده‌رود

  پل زمان خان، پلی باشکوه، مستحکم و تاریخی روی قسمتی پرآب و خروشان از زاینده‌رود است. آب‌و‌هوای مطبوع، طبیعت زیبا و درختان بلند اطراف پل زمان خان، تصویر زیبایی از تاریخ و طبیعت را کنار هم می‌سازد که نمی‌توان از آن چشم برداشت. پل زمان خان در شهرستان سامان و در باغ‌های روستایی زیبایی به‌نام ایل بیگی واقع شده‌است. هم‌نشینی عناصری چون آب زاینده‌رود و جوش و خروش آن، هوای لطیف و سبک و بیشه‌ای پر از درختان گردو، منطقه‌ی پل زمان خان را تبدیل به فضایی زیبا و دل‌نشین برای گذران روزی آرام در طبیعت کرده‌است. می‌توانید لباس‌های رنگی و خنکتان را بپوشید و در باغ‌های اطراف پل، کنار عزیزانتان قدم بزنید و از عطر طبیعت سرمست شوید.

   شهرکرد زیبا

   شهرکرد مرکز زیبای استان چهارمحال بختیاری به‌دلیل ارتفاعش، بام ایران نامیده می‌شود. شهرکرد کوهستانی، به‌دلیل جاذبه‌های طبیعی فراوانش، از جذابیت‌های مهم گردشگری در ایران محسوب می‌شود. از جمله جاذبه‌های شهرکرد که گردشگران زیادی را به‌سمت خود می‌کشاند تپه‌های باستانی، متعلق به چند هزار سال پیش از میلاد مسیح است.

ازطرفی معماری اروپایی- قاجاری قلعه‌ی چالشتر، مناظر خیره‌کننده‌ی پارک ملی تنگه‌ی صیاد، موزه‌ی باستان‌شناسی شهرکرد، معماری زیبای حمام خان شهرکرد، مسجد جامع شهرکرد و غیره از اماکن دیدنی و تفریحی محسوب می‌شوند. پل زمان خان در 22 کیلومتری شمال شهرکرد، از مناطق تاریخی و زیبای آن است.

   طبیعت اطراف پل زمان خان

   همان‌طور که گفتیم پل زمان خان در سامان قرار دارد و سامان به درختان گردویش معروف است. این پل از نظر تاریخی، قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود است. ساخت آن مربوط به دوره‌ی صفویه است و به هیچ یک از پل‌های دیگر زاینده‌رود، شباهتی ندارد؛ دو دهانه دارد و بر سه پایه‌ی سنگی طبیعی ساخته شده‌است. هوای پاکیزه و معتدل را به این منطقه‌ی سرسبز و زیبا اضافه کنید تا برای تماشا و استراحتی دلچسب و شیرین در آن، لحظه‌ای را از دست ندهید.

   معماری زیبا و با شکوه پل

  معماری زیبا و باشکوه این پل که 30 متر طول و 13 متر ارتفاع دارد، بسیار جذاب است؛ به شکل جناغی و با دهانه‌های نامساوی ساخته شده‌است و با سنگ آجر و گچ و ساروج بنا شده است. پل به دستور زمان خان ساخته شده و در طول زمان، 3 بار مرمت و تعمیر شده‌است.

   امکانات تفریحی و رفاهی اطراف پل

   اطراف پل زمان خان امکانات تفریحی و اقامتی مناسبی برای حضوری چندروزه در دل طبیعت همراه با طنین صدای شفابخش آب، برای مسافران فراهم شده است. می‌توانید در نزدیکی آب خروشان زاینده رود بر درخت بلند گردو تکیه داده و مدیتیشن کنید و تمام خستگی‌هایتان را به نشاط و سرزندگی تبدیل کنید. اگر هم بخواهید کنار این آرامش، هیجان را هم تجربه کنید، تورهای رفتینگ بر آب‌های خروشان پیشنهاد خوبی برای شماست. لذت لمس قطرات آب روی پوستتان درحالی‌که از زیر دهانه‌های باشکوه پل می‌گذرید و قلبتان به تپش می‌افتد تجربه‌ای کم‌نظیر خواهد بود. سامان به دلیل برخورداری از باغ‌های سرسبز و زیبا به شهرستان شکوفه مشهور است؛ همین نام رویایی کافی‌ست تا هم‌سفر با کلوت دل به طبیعت بزنید و از حضور در انبوه درختان گردو و آب‌های  خروشان بهره ببرید.

در تور رفتینگ زاینده رود با کلوت همسفر می‌شویم تا هیجان یک ورزش آبی را به یک بازدید فرهنگی پیوند دهیم.