روستای پالنگان

1402/12/02


xx بازدید

مکان: روستای پالنگان

شاخصه: روستایی پلکانی در دامنه‌های سبز طبیعت غرب کشور

جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعت سرسبز غرب ایران می‌تواند انگیزه‌ی سفری کم‌نظیر برای حضور در طبیعتی بکر و خواستنی باشد. یکی از این جاذبههای بی‌نظیر درست در دامنه‌ی کوههای کردستان قرار دارد و به روستای پالنگان شهرت دارد. این روستا در شهرستان کامیاران و در درهای به نام تنگیور در حدود 47 کیلومتری شمال غرب کردستان واقع شده است. منظره‌ی چشمگیر این روستا به‌وسیله رودخانهای که از میان روستا میگذرد و آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند، دو چندان شده است.

معنی پالنگان

پالنگان دارای دو معنی است و این دو معنی بستگی به تلفظ حرف دوم آن دارد. اگر به‌صورت حرف کسره خوانده شود به معنی پلنگ است و اگر به‌صورت الف کلاه‌دار تلفظ شود به معنی لنگلنگان است. معنی دوم آن از حالت راه رفتن فرد در هنگام پایین آمدن از کوچههای این روستا، گرفته شده است. در این حالت فرد گویی یک پایش را کمی پایینتر از پای دیگری نگه میدارد تا تعادلش را هنگام پایین آمدن حفظ کند و به همین خاطر به‌نظر لنگ لنگان راه می‌رود.

جاذبه‌های روستای پالنگان

روستای پالنگان از جمله معدود روستاهای ایران است که به‌صورت عمودی و پلکانی ساخته شده است، به‌گونه‌ای که سقف یک خانه حیاط خانه‌ی دیگری است و این خود، نمونهای خارقالعاده از انطباق معماری روستای پلکانی پالنگان با دامنه‌ی پر شیب کوهستان به‌شمار میرود؛ گویی ماسوله‌ای است در قلب کوهستان.

مصالح به‌کاررفته در این خانه‌ها، به‌طورکلی بومی و از سنگ بوده که به‌صورت خشکه چینی بر روی یکدیگر قرار گرفتهاند. آثار سکونت در این روستا را به قرن نهم پیش از میلاد نسبت دادهاند. اما نقش کتیبههای موجود در قبرستان این روستا، تاریخ آن را حتی به قرن هشتم پیش از میلاد نیز باز میگرداند. موقعیت جغرافیاییِ ویژه‌ی روستای پالنگان باعث شده تا این روستا از جاذبههای طبیعی بی‌شماری برخوردار باشد.

 از جاذبه‌های دیدنی این روستا، قلعه‌ی معروف پالنگان به همراه معابد آتش، بقایای مساجد، گورستان تاریخی، منازل قدیمی و پلهای تاریخی است که در 800 کیلومتری جنوب شرق روستا واقع شدهاند. از دیگر موهبتها و جاذبههای طبیعی پالنگان، چشمههای جوشان و آبشارهای طبیعی فراوان آن است که بر زیبایی و طراوت این روستا افزوده‌اند.

جلوه‌های فرهنگی روستای پالنگان

روستای پالنگان محل زندگی بیش از 1000 کرد و عشایر این منطقه است. مردم این روستا لباس‌های محلی رنگارنگ مخصوص به خود را می‌پوشند و به لهجه‌ی اورامی صحبت میکنند. خیابانهای این روستا، هنگام بهار میزبان جشنهای بهاری و بازیهای مهیج محلی است که به یُمن شروع سال جدید برگزار میشود. برخی از این مراسم عبارتند از: روشن‌کردن آتش و چرخاندن مشعل به همراه نواختن موسیقی محلی که در اسفندماه برای استقبال از سال نو برگزار می‌شود. از جذاب‌ترین بازیهای مردم پالنگان، اسب سواری، گُرزبازی، غلغلان و کوشه کوشه است که در فصل بهار و پاییز در گوشه و کنار روستا برگزار میشود. اگر سَری به این روستا زدید ماهی کبابی خوشمزه و لذیذی که به‌دست زنان محلی پخته می‌شود را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

بهترین زمان برای سفر به روستای پالنگان

بهترین زمان برای سفر به روستای پالنگان فصل بهار و تابستان است که در آن زمان، هوای کوهستانی متعادل بوده و باغ‌های میوه‌ی این منطقه، تابلوی زیبا و رنگارنگی از طبیعت کم‌نظیر روستا را به روی چشم بازدیدکنندگان می‌گشایند.

بازدید از روستای پالنگان و حضور در طبیعت شگفت‌انگیز غرب ایران، فرصتی است برای فرار از زندگی پُرازدحام شهری و لذت بردن از مواهب طبیعی روستا و غرق شدن در سبک زندگی مردمانی که با طبیعت خو گرفته و با آن سازگار شده‌اند. برای بازدید از این روستای دیدنی تورهای بهاره‌ی کردستان را از دست ندهید.