اورامانات تخت

1400/03/27


xx بازدید

مکان: روستای اورامانات تخت

شاخصه: روستایی پلکانی در دل طبیعت غرب ایران

شاید شما تا به‌حال حتی نام روستای «اورامانات تخت» را هم نشنیده باشید. این روستای زیبا با داشتن طبیعتی بی‌نظیر در غرب کشور واقع شده است و اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که تا امروز به این منطقه‌ی زیبا و حیرت‌انگیز سفر نکردهاید، پیشنهاد می‌کنیم راهی این منطقه‌ی باشکوه شوید تا خودتان از نزدیک با این دیار سحرآمیز آشنا شوید.

روستای اورامانات تخت کجاست؟

این روستای زیبا مانند تکه‌ای از بهشت در 75 کیلومتری جنوب شرقی شهر مریوان در استان کردستان قرار گرفته است. قدمت اورامانات تخت به بیش از 1000 سال می‌رسد. اهالی این روستا مردمی خونگرم و بسیار مهربان هستند که میهمان‌نوازی‌شان زبانزد تمام مردم ایران است. مردم اورامانات تخت با زبان اورامی که یکی از گویشهای گورانی است، صحبت میکنند. کلمه‌ی اورامان در لغت‌نامه به‌معنی سرزمین اهورا با جایگاه خورشید است.

مردم روستای زیبای اورامانات تخت باور دارند که این روستا در گذشته شهری بزرگ بوده است و به همین دلیل به آن تخت یا مرکز اورامان گفته می‌شود. خانههای روستای اورامانات تخت از جنس سنگ و به‌صورت پلکانی روی هم ساخته شده‌اند که همین امر منظره‌ی بسیار زیبایی را خلق کرده است. روستایی در دل طبیعت زیبای غرب ایران!

 به‌دلیل شباهت این روستا به ماسوله، بسیاری از افراد به آن لقب ماسوله‌ی هزار ساله داده‌اند که برازنده آن است. روستای اورامانات تخت در دل رشته کوههای زاگرس واقع شده و بسیار سرسبز و زیباست. دو رود سیروان و لیله از وسط این روستای جذاب میگذرند که همین امر باعث شده که زیبایی و طراوت این روستا چندین برابر شود. طبیعت روستای اورامانات تخت آن‌قدر شگفت انگیز است که قابل تصور نیست. طراوت و شادابی منطقه در همان نگاه اول، بیننده را مجذوب خود می‌کند.

اطراف این روستای سحرانگیز و کوهستانی، جنگل‌های بسیار زیبای زالزالک، بلوط، گلابیوحشی و انواع گونههای جانوری و گیاهی وجود دارند که جذابیت این روستا را بی‌اندازه کرده‌اند. مردم روستای اورامانات تخت معمولاً از لباسهای محلی استفاده می‌کنند که تنوع رنگ و جذابیتی دلنشین در نمای زندگی روستایی خلق می‌کنند. با سفر به این خطهی بسیار سرسبز و زیبا، میتوانید انواع صنایع دستی از جمله نمد، گلیم، گیوه و ... را که هر یک زیبایی‌های خاص خود را دارند، خریداری کرده و به‌عنوان یادگاری از این روستای زیبا با خود همراه ببرید.

مراسم سالانه‌ی «پیر شالیار» یکی از مراسم بسیار زیبای این روستا است که هر ساله 45 روز بعد از شروع فصل زمستان و در آخرین چهارشنبه و پنجشنبه‌ی منتهی به ماه بهمن برگزار میشود. هر ساله افراد بسیاری برای دیدن این مراسم خاص و قدیمی به این روستا سفر میکنند. در این مراسم، مردم روستای اورامانات تخت با لباس‌های محلی و بسیار زیبای خود در این مراسم حاضر میشوند، آش میپزند و رقصهای محلی اجرا می‌کنند. این مراسم یکی از جشن‌های دیدنی و جذاب منطقه‌ی کردستان است.

سفر به کردستان و بازدید از روستاهای منطقه‌ی اورامانات به‌خصوص در فصل بهار فرصتی‌ست که تنها یک‌بار در سال اتفاق می‌افتد. اگر هنوز تجربه‌ی سفر به کردستان را در خاطرات خود ندارید از ما می‌شنوید بدون اتلاف وقت برنامه‌ی سفر به کردستان را ترتیب دهید و عازم این دیار حیرت‌انگیز و منحصربه‌فرد شوید تا طبیعت بهاری غرب کشور شما را سر ذوق آورد.