مازیچال

1402/09/18


xx بازدید

مکان: ییلاق مازیچال

شاخصه: ییلاقی کم‌نظیر نزدیکی کلاردشت

خطه‌ی سرسبز شمال ایران به‌واسطه‌ی برخورداری از منابع محیط زیستی غنی و آب و هوای لذت‌بخش و کم‌نظیر آن همیشه به‌عنوان محلی برای گذراندن تعطیلات عده‌ی زیادی از مردم به حساب می‌آید. ییلاقات کم‌نظیر منطقه با چشم‌اندازهای زیبا و رویایی به دریا و جنگل از نواحی شگفت‌انگیزی هستند که گذراندن یک شب در آن‌جا برای هرکسی می‌تواند خاطره‌انگیز و ماندنی باشد.

مازیچال کجای ایران است؟

ییلاق مازیچال یکی از سرسبزترین و مهیج‌ترین ییلاقات استان مازندران در نزدیکی کلاردشت است. برای رفتن به مازیچال باید وارد جاده‌ی چالوس شوید و با پشت‌سرگذاشتن مرزن‌آباد به‌سمت کلاردشت بروید و به‌دنبال ییلاق مازیچال بگردید؛ مقصدی رویایی در انتهای جاده‌ی عباس‌آباد. طبیعتی شاداب و خارق‌العاده که زیبایی آن هرکسی را مات و مبهوت خواهد کرد.

روستای دیدنی مازیچال در منطقه‌ی کلاردشت هرسال در فصل بهار و تابستان مقصد عده‌ی زیادی از گردشگران است که برای گذراندن اوقاتی خوش در ییلاق و روی ابرها به این منطقه می‌آیند. روستایی با مردمی مهمان‌نواز و خونگرم که فقط شش ماه از سال را در مازیچال زندگی می‌کنند. مازیچال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا قرارگرفته و چشم‌اندازی وسیع از رامسر تا دریا را دربرمی‌گیرد.

از آستارا تا شرق گرگان به طول ۸۰۰ کیلومتر و عرض حدود ۱۱۰ کیلومتر جنگل مازیچال قرار گرفته که قدمت آن را به دوره‌ی سوم زمین شناسی نسبت می‌دهند. در حال حاضر ۱۵۰ گونه‌ی بومی درختی و البته بوته‌ای مانند شمشاد و انجیلی  در مازیچال وجود دارند.

بد نیست بدانید که در گویش مازندرانی به اهالی روستای مازیچال، مووزی چال گفته می‌شود و ریشه‌ی کلمه از ترکیب مازی به‌مفهوم درخت بلوط و چال به‌مفهوم گودال یا همان چاله است.

پوشش گیاهی مازیچال

جنگل ییلاقی مازیچال از نوع جنگل‌های هیرکانی به‌حساب می‌آید. پوشش گیاهی این منطقه‌ی زیبا و منحصربه‌فرد از تنوع بالایی برخوردار است و شامل انواع درختان، بوته‌ها و گیاهان می‌شود. ازطرف دیگر وجود میوه‌های جذاب و خوش‌طعم جنگلی مانند توت، آلوجنگلی، تمشک، گلابی، سیب، فندق و زغال اخته کنار درختان نراد، سپیدار و افرا از جذابیت‌های این منطقه‌ی ییلاقی است.

مازیچال فرصتی برای حضور در طبیعت

درختانی سربه‌فلک‌کشیده و سرسبز که روی ارتفاعات قرارگرفته‌اند؛ سکوت عمیق جنگل‌های زیبای عباس‌آباد و صدای پرندگانی که آوای طبیعت وحشی را در گوش شما زنده می‌کنند همه و همه بیانگر این موضوع هستند که اینجا در نقطه‌ای بسیاربالاتر از سطح دریا و هم‌نشین با ابرها در مازیچال به‌سرمی‌برید.

وجود کلبه‌های رنگارنگ روستاییان که فقط در فصل تابستان به‌کار برده می‌شوند وسط جنگل‌های انبوه و هم‌جوار با ابرهای سفید و پنبه‌ای وسط قاب آسمان آبی از مناظر زیبایی هستند که در مازیچال به چشم می‌خورد.