آبشار نوژیان

1400/10/29


xx بازدید

مکان: آبشار نوژیان

شاخصه: آبشاری باشکوه در لرستان

 

به تماشای سرزمین آبشارها، استان لرستان در دل صخره‌­های زاگرس می‌رویم. سرزمینی سرافراز در جنوب غربی ایران. امروز جان و دل را به دیدار جاذبه‌­ای زیبا در جوار خرم‌­آباد، مرکز لرستان می‌سپاریم. آبشاری خروشان، زیبا و باشکوه که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.  

آبشار نوژیان؛ سرسره‌ای از آب در قلب زاگرس

 آبشار نوژیان، در ارتفاعی بیش از 95 متر و تاجی 5 متری، بلندترین آبشار لرستان است. آبشار نوژیان که می­خروشد، فریاد می­زند و بر سرسره­ای از بستر سنگ و صخره به پایین می غلطد. بیهوده نیست که آبشار نوژیان را به عنوان چهل و ششمین اثر ملی، در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت کرده­اند. در مسیر ریزش آب این آبریزه به پایین، وجود تخته سنگی عظیم آبشار را به دو طبقه تقسیم کرده است.

 آبشار نوژیان و علل نامگذاری آن

در حرکت به سمت جنوب شرقی در جاده‌ی کمربندی و به فاصله­ای نه چندان دور از شهر خرم­آباد، به روستایی بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو خواهید رسید. پس از رسیدن به روستای نوژیان، منظره‌ی زیبای آبشاری بلندبالا هویداست. علت نام‌گذاری آبشار نوژیان در زبان لری، به واژه‌ی نوژی به‌معنای عدس برمی­گردد. در گلوگاهی قبل از آبشار، گردنه­ای به‌نام نوژیان موجود است. در این ناحیه گیاهی وحشی با شباهتی عجیب به عدس در سطح گسترده­ای می­روید. این محل را به همین مناسبت، نوژیان می­گویند.

ماهی قزل­‌آلا و آبشار نوژیان  

چشمه‌­های متعددی در بالادست آبشار وجود دارند که از میان صخره­های سنگی زاگرس عبور کرده و موجب تشکیل رودخانه­های کوچک می‌شوند. اتصال این رودخانه­ها، منشاء ایجاد آبشار­های متعددی نظیر آبشار وارک و غیره می­گردد. آب زلال و خنک آبشار پس از سرریز شدن، به حوضچه‌ی پایین آبشار می­ریزد. سپس در ترکیب با آب رودخانه­ای کوچک در سمت راست آبشار نوژیان، به‌صورت رودخانه­ای بزرگ‌تر به نواحی پایین دست آبشار می­رود. آن‌گاه پس از اشباع زمین، سرانجام به رود سزار سرازیر می­گردد. حوضچه­های پایین دست آبشار مملو از آب‌های خنک، زلال و مناسب برای پرورش ماهی‌های قزل­آلا هستند.

شما می­توانید در تماشای این حوضچه­‌های پرورش ماهی در آبشار نوژیان،  بهترین قزل‌­آلا­ها را بخرید و از خوردن آن‌ها لذت ببرید. 

اوج هیجان و زیبایی در آبشار نوژیان

 در مسیر دلچسب پیاده‌­روی تا آبشار نوژیان همه جا جنگل­های بلوط خودنمایی می­­کند. البته گیاهان معروف دارویی نیز در تمامی مسیر روییده­اند. زیبایی راه بسیار چشمگیر است و شما با دیدن رقص عشوه­گرانه‌ی آبشار نوژیان، در قلب صخره­های زاگرس احساس خوشی و سرمستی خواهید کرد. از فصل بهار تا اوایل تابستان که چشمه­ها هنوز پر­آب هستند، زیبایی مناظر در اوج خود تجلی می­کند. رایحه‌ی مست­کننده‌ی گل‌های تازه شکوفا شده و دیدن آبشاری پرآب انگار رنگین­کمان آسمان در زمین نقش بسته و اجازه‌ی جلوه­گری یافته است. برای لحظاتی پاهای خود را در آب خنک و زلال چشمه فرو ببرید و از هوای مطلوب و خنکی آب، مسرور شوید.

اگر اهل کوه‌نوردی هستید، بهترین انتخاب ممکن را کرده‌اید. اگر هم طالب پیاده­روی و هیجان هستید خود را به بالای کوه تاف برسانید. پیاده­روی در جنگلی سرسبز، زیبا و پر از گیاهان دارویی، شما را سرزنده و شاداب خواهد کرد. باید بدانید که وجود گیاهان دارویی، خود جاذبه­ای تماشایی برای گردشگری این منطقه محسوب می­شود. افراد زیادی برای چیدن گیاهان دارویی وارد این ناحیه می­شوند. بنابراین اگر با این نوع گیاهان آشنایی کامل دارید، می­توانید به جمع­آوری آن‌ها اقدام کنید. هم‌چنین با تماشای زیبایی گلابی­های پر­آب و زالزالک­های اطراف آبشار نوژیان به روح خود طراوت و تازگی ببخشید.

در­گذر سریع زمان، تا توان حرکتی باقی‌ست، فرصت را از دست ندهید و با کلوت همراه شوید. باور کنید که طبیعت بکر آبشار نوژیان و پیرامون آن به‌قدری زیباست که هرگز از تماشای آن سیر نخواهید شد.