گرداب سنگی

1402/09/20


xx بازدید

مکان: گرداب سنگی

شاخصه: سازه‌ای تاریخی مربوط به دوره‌ی ساسانی

یکی از زیباترین جذابیت‌های گردشگی زیبای شهر خرم‌آباد، گرداب سنگی است. شهر خرم‌آباد با وجود مردمی بسیار خون‌گرم و مهربان و جاذبه‌های گردشگری فراوان به یکی از شهرهای توریستی ایران تبدیل‌شده است. شاید بتوان گفت یکی از قدیمی‌ترین آثار این شهر که از زمان ساسانیان برای مدیریت آب چشمه و انتقال آن به‌جاهای دیگر طراحی‌شده است، گرداب سنگی نام دارد.

از دیرباز تاکنون، وجود آب برای مدیریت شهرها بسیار مهم بوده است و این موضوع در ایران نیز صدق می‌کند. می‌توانید در نقاط مختلف کشور ایران انواع آب‌انبارهای قدیمی و جدید را مشاهده کنید که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خود هست.

ساختار و بافت اصلی گرداب سنگی

به گویش لری، گرداب سنگی به «گردو پردینه» معروف است. در طراحی این گرداب سنگی از سنگ و ساروج استفاده‌شده است و از این مواد برای ساخت یک دیواره‌ی گرد سنگی استفاده‌شده است. این دیوار در اطراف یکی از قدیمی‌ترین چشمه‌های دوران ساسانی کشیده شده است و با استفاده از کانال‌های موجود در اطراف آن، آب به شهر «شاپورخواست» منتقل می‌شد.

این سازه‌ی تاریخی و بسیار زیبا دارای بیش از 18 متر قطر، 3 متر پهنا و 18 متر ارتفاع است. در سمت شرق دیوار سنگی یک دریاچه‌ی کوچک و بسیار زیبا به ابعاد 160*90 ایجادشده است و به‌وسیله‌ی یک بخش کشویی مسدود شده تا آب بتواند به‌راحتی از طریق جوی‌های غربی منتقل گردد.

یکی از ویژگی‌های بسیار زیبای گرداب سنگی در فصل‌های پرباران و بهاری رخ می‌دهد. این چشمه می‌تواند در هر ثانیه 170 لیتر آب تولید کند و هم‌چنین در فصل‌ بهار که بارندگی‌های بسیاری اتفاق می‌افتد، این چشمه بسیار پرآب‌شده و آب آن از طریق جوی‌های روان به داخل شهر سرازیر می‌شود که باعث ایجاد خنکی بسیار لطیفی کنار گرداب سنگی می‌شود.

 

ویژگی‌های بسیار جالب گرداب سنگی

اگر می‌خواهید به دیدن این سازه‌ی تاریخی بروید، باید به بخش قدیمی شهر سَر بزنید و در نزدیکی خیابان هفده شهریور می‌توانید این بنای بسیار زیبا را مشاهده کنید. گرداب سنگی با داشتن معماری خاص خودش توانسته به یکی از زیباترین آثار شهر خرم‌آباد تبدیل شود و می‌تواند روزانه تعداد بسیار زیادی از گردشگران را به خود جذب کند. اگر می‌خواهید زیبایی این چشمه را به‌خوبی لمس کنید می‌توانید در فصل‌های پرآب و بهاری به دیدن این اثر زیبای باستانی بروید. زیرا با پُرآب بودن گرداب سنگی و هم‌چنین روان شدن آن در حوضچه‌ی کوچک و جوی‌های شهر، زیبایی این بنا دوچندان خواهد شد.

درگذشته از گرداب سنگی استفاده‌های دیگری می‌شده است. می‌توان گفت در فاصله‌ی 12 کیلومتری گرداب سنگی، دره‌ای به نام «بابا عباس» وجود دارد که در آن ‌یک آسیاب قدیمی و خراب مشاهده می‌شود و می‌توان در قسمت‌هایی از کنارهای این آسیاب قدیمی جوی‌های روان را مشاهده کرد که ازنظر شباهت، مانند جوی‌های موجود در گرداب سنگی هستند.

اگر می‌خواهید به تماشای گرداب سنگی در شهر خرم‌آباد بروید و از جاذبه‌های دیگر این شهر نیز دیدن کنید با کلوت هم‌سفر شوید.