آبشار گریت

1401/05/17


xx بازدید

مکان: آبشار گریت

شاخصه: آبشاری شگفت‌انگیز در دل عروس زاگرس

 

برای نظاره‌ی مناظر بکر و تماشایی زاگرس، به طبیعت زیبای استان لرستان واقع در غرب ایران زمین قدم می‌گذاریم. آمده‌ایم تا سرزمینی را ببینیم که با داشتن ارتفاعاتی با پوشش گیاهان سبز، رودخانه‌ها و آبشارهای پرآب و زلال، بام طبیعت ایران نامیده می‌شود. در فاصله‌ای نه‌چندان دور از مرکز استان، یعنی خرم‌آباد در جاده‌ی سپید دشت، مقصد نهایی گردشگری ما قرار دارد آبشاری با نام گریت. «آبشار گریت» به مانند عروسی زیبا و سپیدپوش بر قلب دره‌ای سرسبز، دامن‌کشان در انتظار گردشگران خود ایستاده است. با تماشای مناظر زیبا و حیرت‌انگیز از گل‌های جادویی و معطر حوالی آبشار گریت، می‌توان روح و جان را تازگی بخشید.

 

آبشار گریت، نمایی از درخشندگی در سرزمین آبشارها

 

آبشار گریت که برخی «سرکانه» و بعضی دیگر آن را به «هفت چشمه» می‌شناسند در گویش لری به «تاف هفت چشمه» معروف است. علت نام‌گذاری آبشارگریت به هفت چشمه، این است که در بالا دستِ آبشار گریت، هفت چشمه‌ی کوچک و زیبا به‌صورت پیوسته قرار دارند. هفت چشمه در حرکت به‌سوی جنوب و در مسیر حرکت رودخانه‌ای کوچک حرکت می‌کنند. در راه خود در گذر از پرتگاه‌ها و چشمه‌های فراوان، پرآب‌تر می‌گردند. هم‌چنین هفت چشمه، دارای آبی زلال و بسیارگواراست که سرچشمه‌ی آبشار گریت محسوب می‌شود. چشمه‌هایی که از قلب رشته‌کوه زاگرس، بیرون آمده و در تأمین نیاز آبی مردمان روستای گریت، نقش مثبتی ایفا می‌کنند.

 

عظمت آبشار گریت

 

آبشار باشکوه و باعظمت گریت در واقع از یک آبشار اصلی، با بلندای  15 متر و عرض تاجی معادل 17 متر تشکیل شده است. هم‌چنین در تکمیل این طبیعت زیبا و روح‌افزا، چندین آبشار پلکانی نیز به همراه آبشار اصلی در مصفا کردن محیط جنگلی و کوهستانی اطراف آبشار تأثیر دارند.

 

چگونگی تشکیل آبشار سرکانه

 

آبشار گریت به شکلی کاملاً طبیعی و در مسیر بر رودخانه‌ی ترس گریت از روی ناهمواری‌ها جاری شده و به‌طرف رودخانه‌ی سزار جریان یافته است. سرانجام چالشی پرهیجان از تقابل رودها و صخره‌ها، منجر به تشکیل آبشار خروشان و زلال گریت می‌گردد.

زیبایی‌های آبشار گریت

در آمیزه‌ای از رویا و حقیقت تجسم کنید که همراه یک تیم زبده و متخصص در امور طبیعت‌گردی از شرکت آفتاب کلوت، به تماشای آبشار گریت آمده‌اید. باید بدانید که هوا در فصل زمستان، اغلب سرد و بارش برف در آن شدید است. با توجه به تجربه‌ی بالای شرکت آفتاب کلوت در طبیعت‌گردی، سفر به این منطقه در زمان مناسب یعنی فصل بهار و تابستان انجام می‌شود.

با توجه به وجود دو راه ماشین‌رو برای رسیدن به کنار آبشار گریت، عد‌ی زیادی هستند که مسیر لذت بخش پیاده‌روی از روستای گریت تا کنار آبشار را در برنامهی خود قرار می‌دهند. در بهار و تابستان در تمامی مسیر پیاده‌روی و اطراف آبشار، گل‌های زیبا و رنگارنگ شکوفه داده و با عطر و زیبایی افسانه‌ای خود شما را سرمست می‌کنند. در دوری از هیاهوی شهر، با آرامش هوای پاک کنار آبشار را تنفس کنید و لذت ببرید. حالا زمان آن رسیده است که چشم‌انداز بی‌نظیر جنگل‌های درختان بلوط با برگ‌های پنجه مانند و بلوط‌های فندقی شکل، زالزالک‌های وحشی و مو را در اطراف آبشار ببینید. صحنه‌هایی که هریک شما را مطمئن می‌کنند که به تماشای قطعه‌ای از بهشت روی زمین نشسته‌اید. بعد از تماشای آبشاری که سرمستانه اما تپنده و خروشان، جاری است، از آب زلال و خنکی که در رودخانه جاری است، بر سرو صورت خود بپاشید و لذتی عمیق‌تر را از دیدن این مناظر تجربه کنید.

در فضای زیبای آبشار با استشمام هوای پاک و مسرت‌بخش آن، غم‌ و غصه‌ها را دور بریزید و از حضور در منطقه‌ای زیبا با تمام وجود لذت ببرید.